,
 • BIST 9693.46
 • Altın 2486.482
 • Dolar 32.5976
 • Euro 34.7745
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 15 °C
 • Antalya 14 °C

Üst Kattaki Ebu Leheb…

Mehtap Karakaya

Allah, Kur’an’da şöyle buyuruyor:

O, dilediğine hikmeti verir ve kime hikmet verilirse o kimse birçok hayra nâil olmuş demektir. Bunu ise ancak derin kavrayış sahibi olanlar düşünüp anlarlar. -El Bakara Suresi: 269-

Önce bu ayet ile başlayalım, bakış açımızı kazanalım: Allah hikmet verendir. Yığın bilgileri anlamlı okuma kabiliyeti vermiş ve bunu kime vermiş ise o da büyük bir hayır kazanmıştır. Ve bu yetiye ancak temiz akıllılar erişir, bilginin satır aralarını okur ve bu mana ile öğüt alırlar.

Kur’an kendisinden ve kendisi vesilesiyle hayattan öğüt almamız için bize açık seçik verilmiş bir rehber. Bu perspektif ile Yüce Kitabımızı okurken Tebbet suresine geliyoruz.

تَبَّتْ يَدَٓا اَب۪ي لَهَبٍ وَتَبَّۜ     “ Ebû Leheb’in elleri kurusun. Kurudu zaten.    ”

Evet kurudu. Ama kim bu Ebu Leheb? Ve eşi? Neden kurudu elleri?

Ebu Leheb’e ilişkin genel kabul gören anlatım, kendisinin aslen Abduluzza isminde olduğu, Ebu Leheb’in ona verilen lakap olduğu ve kendisinin Peygamberimiz Hz. Muhammed’in amcası olduğu. Ona yaptığı açık saldırılar ve sözlü sataşlar neticesinde Kur’an’dan nasibini bu ayetler ile alıyor.

Dilerseniz bu rivayet ile ya da bundan bağımsız olarak Ebu Leheb’i bir kişi olarak değil bir karakter olarak düşünelim. Kur’an’ın bize yeterli detayda çizdiği bir karakter: Ebu Leheb. Ateşin babası, alev babası. Süreklilik arz eden bir ihtiras ve şişirilmiş ego neticesinde yüzü sürekli alev alıp kızaran, etrafına ateşler püsküren, öfkesinden kıpkırmızı olan yüzündeki damar atışları görünen bir adam!

İşte insanları küçük düşürücü sözlerle azarlayan üst kattaki patron, işte çok paralar kazandığı için kendini muktedir sanan ve kahvesinin gecikmesini kendisine hakaret kabul ettiği için görevliyi işten atan başka bir patron. Bakın petrol getirileri için savaş çıkaran bir Ebu Leheb daha, yeteri kadar kauçuk toplayamadığı için kârı düşen ve Afrikalı çocuğun elini kesen bir Ebu Leheb de Kongo’dan bakıyor.

İşte, hırsından vücudu ve yüzü alev alev yanan ve etrafına da ateş püsküren para babaları… Neden mi para babaları? Sure’nin hemen sonraki ayeti:

مَٓا اَغْنٰى عَنْهُ مَالُهُ وَمَا كَسَبَۜ "Ona ne malı fayda verdi ne de kazandığı başka şeyler."

Çünkü o malı ile kudretini ispatlamaya çalışıyor ve kazandığı arttıkça egosu şişiyor, alevleri artıyordu. Ancak, çalışanına, birlikte yaşadığı insanlara, dünyadaki mazlumlara ateş saçan bu adam için inananlara müjdeli haber:

سَيَصْلٰى نَاراً ذَاتَ لَهَبٍۚ  " O, alev alev yanan ateşe atılacak"

Mutlak adalet sağlanacak. Kazancın Allah’ın istemesiyle olduğunu bilmeyen, rızk aldığını değil rızk dağıttını düşünen, malı ile karakteri aşınan ve Allah’ın bu evrendeki taşkın kaynaklarından yalnızca bir kısmını elde ettiği için kendisini dünyanın hakimi gören, fesat çıkaran Ebu Leheb için alevli bir ateş var! Devam edelim:

وَامْرَاَتُهُۜ حَمَّالَةَ الْحَطَبِۚ  "Dedikodu yapıp söz taşıyan karısı da"

İşte Ebu Leheb karakterinin dişisi. Karısı yahut da Ebu Leheblerin Ebu Lehepliğine göz yuman, destek veren arka çıkan herhangi bir kadın. Cinsel ahlaksızlık yoluyla, ekonomi ve medya yoluyla, sözleriyle ve davranışlarıyla destek veren, bu ateşe odun taşıyan kadın. Onun da cezası var.

  ف۪ي ج۪يدِهَا حَبْلٌ مِنْ مَسَدٍ  "Boynunda da ipten bükülmüş bir halat bulunacak"

Bu kadın karakteri de hangi yüzyılda yaşarsa yaşasın mutlak adaletten nasibini alacak.

Allah tüm müslümanları Ebu Lehebleşmekten, Ebu Leheblerin düzenini döndürmekten ve bu düzenlere göz yummaktan korusun.

Selam ve Dua ile…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55