,
 • BIST 9645.02
 • Altın 2436.688
 • Dolar 32.5129
 • Euro 34.637
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 14 °C
 • İzmir 20 °C
 • Antalya 14 °C

Hoş Geldin Arınma Ayı!

İhsan Pınar

Bizi yaratan Allah, yeryüzünde Adalet ve Barış içinde doğru ve huzurlu bir yaşantı için bizi Sevgi, Merhamet, Dürüstlük… Gibi lazım olan bütün güzel hasletlerle donatmıştır. Kur’an’da buna “Fıtrat Dini” deniliyor. Rum/30. Ayet

        İnsan, fıtratına yüklenen hasletleri doğru ve yerinde kullandıkça mutlu olur ve toplumsal huzura katkı sağlar. Ancak bu hasletleri, mesela iyiye göstermesi gereken sevgi ve iltifatı kötüye gösterdiği zaman da hem kendisini hem de toplumu ifsat eder.

        İnsanın iyiliğini isteyen Allah, güzel bir yaşantı için lazım olan bu hasletleri doğru kullanması için de İnsana Akıl ve Vicdan vermiştir. Bununla da yetinmeyen Allah; çevre, kibir, ırkçılık, şehvet, şöhret, mal ve makam hırsıyla yoldan çıkan insanı uyarması ve doğruyu göstermesi için Peygamber ve Kitaplar göndermiştir. İnsani hasletleri doğru kullanması eğitim ve şuurunu veren Namaz, Oruç, Zekât gibi ibadetleri emretmiştir. Şuurla ve hakkıyla yapılacak bu ibadetler, bu gün var olan toplumsal sorunları toptan çözecek en iyi ve etkili ilaçtır. Ama ne yazık ki şekle takılı kaldığımız için ibadetlerin hakkını vermiyor ve gerekli faydayı görmüyoruz.

        Bize bir Ramazandan daha faydalanma şansı veren Allah’a hamdolsun. Bu zamanları kendimize gelme ve kendimizi düzeltme fırsatları olarak değerlendirmeliyiz. Oruç mükemmel bir ders ve terbiye edicidir. Yeryüzündeki huzursuzlukların, kavgaların, haksızlıkların, sömürünün en büyük sebebi, yoldan çıkan azgın nefsin isteklerine hizmet etmekten kaynaklanmaktadır. Allah ve hesabı unutan nefis bencil olur; kibirlenir, her şeye sahip ve üstün olmak ister. Şehvet, şöhret, mal, makam, bencillik, ırkçılık, ideolojilere köle olan nefis, kendisine köle olan insanı yanlışlara tahrik eder. Oruç hem nefsi bu putların esaretinden kurtarır, hem de insanı nefsin esaretinden kurtararak özgürleştirir ve faydalı insan haline getirir. Tabi bu ibadetler ümmet olarak bu bilinçle, inanarak ve hakkıyla yerine getirildiği zaman. Yoksa fertlerin iyi niyeti, bozulmuş toplum içinde yanlış değerlendiriliyor ve istismar ediliyor. Doğru, fedakâr ve iyi niyetli fertler, kapitalist zihniyetin bozduğu toplumca saf görülerek iyi niyeti istismar ediliyor.

        Ama kim ne yaparsa yapsın bizler, Allah’a ve iyiliğe karşı sorumluyuz. Bu mübarek ayı, maksadına uygun şekilde idrak etmeli ve değerlendirmeliyiz. Daha yeni iman ediyormuş gibi, bir daha yapmamak üzere bütün günahlarımızdan tövbe etmeliyiz. Oruç sadece mideyle tutulmaz. Elimiz, dilimiz, gözlerimiz, sevgi ve nefretimiz, ayaklarımız ve hatta düşüncelerimiz bile her türlü kötülükten arındırılmalıdır. Maddi, manevi üzerimizde hakkı olan herkesle helalleşmeliyiz. Nefsimizi hesaba çekmeli; insanı haktan saptıran ve köle eden Irkçılık, bencillik, partizanlık, mal ve makam düşkünlüğü, riya ve gösteriş… Gibi kötülüklerden uzaklaşmalıyız.

        Oruçlarımızla nefsimizi her türlü kötülüklerden azade ederek ıslah etmeliyiz. Denediğimiz açlıkla, fakir fukaranın halini anlamalı ve imkânlarımız nispetinde yardımcı olmalıyız. Zekât şuuruyla, kazandığımız ve “Benim malım, benim hakkım” bildiğimiz mallardan, fakir fukaranın da hakkı olduğunu bilmeli ve hakkı, hak sahiplerine ulaştırmayı bir borç bilmeliyiz. Oruç tutamayan ve hastalık sebebiyle zarar görecekler, mutlaka oruç kefaretlerini fakir fukaraya ödemelidirler.        Kur’an’ın nazil olduğu bu ayda, dinimizin ana kaynağı olan Kur’an’ı anlamaya ve yaşamaya gayret etmeliyiz. Gelenek, rivayet ve teferruatlar içinde kaybolmuş güzel dinimizi doğru öğrenmek için mutlaka Meal, tefsir ve Resulün hayatını öğrenmeye gayret etmeliyiz. Doktorlar hastalığınız için en etkili ilacı da verse,  ilacı doğru kullanmadıkça hiçbir fayda görmezsiniz. Dinimizin ana kaynağı Kur’an’dır ve Kur’an’dan sorulacağız. O halde hemen kendi anlayacağımız dilden, Kur’an Meali ve tefsirleri okumaya başlayalım. Filistin başta olmak üzere dünyadaki bütün mazlumlara dua ve maddi yardımlarımızı ihmal etmeyelim.               

        Ramazanın hakkını veren ve hakkıyla istifade edenlerden olmak dileğiyle, yapacağınız bütün dua ve ibadetleriniz kabul olsun inşallah.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55