,
 • BIST 2.393,61
 • Altın 930.886
 • Dolar 15.933
 • Euro 16.7091
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 18 °C
 • Antalya 19 °C

Müslüman Ülkelerin Hali!

Sadık Emre

Bugün yeryüzünde 1,5 milyar Müslüman’ın var olduğu söylenir. Elbette bugün itibariyle böyle bir rakamın 6 milyarlık Dünya nüfusu içinde yeri önemlidir.

            Ancak bildiğiniz üzere nicelik nitelik olmadığı sürece anlamlıdır. "Nice sayıca az (örgütlü ve disiplinli) topluluk, Allah'ın izniyle nice sayıca çok (örgütsüz ve başıbozuk) topluluklara galip gelmiştir: Zira Allah sabredenlerle beraberdir." -El Bakara: 249-

            Bu ayette de görüldüğü üzere sayının tek başına yetmediği Allah’ın izni koşul olarak gerekmekte ayrıca Allah’ın kuralı (Sünnetullah) gereği derli, toplu ve organizeli olmak da gerekir.

            Peki, dönüp bir halimize bir bakalım. Şu anki halkı Müslüman ülkelerde durum nasıl? Durum hiç de iç açıcı değil. Maalesef bugün Müslümanlar birbiriyle didişmektedirler.

            İşte Irak’ın hali Sünniler ile Şiiler mezhep ayrımcılığı ile birbirinden kopmuş beraber bir hükümet kuramamış iki zıt kutup haline gelmişlerdir.

            Afganistan’ın durumunu anlatmaya gerek yok Rusya’ya karşı zafer elde edip kendi aralarında bölük pörçük olunca nasıl da mağlup oldular.

            On yıllardır girdikleri girdaptan çıkmadılar, çıkamadılar. ABD’nin tahakkümü altında esareti yaşamaktadırlar.

            İşte Yemen’de Şiiler Zeydiye koluna mensup Husi’leri destekleyip Hükümeti devirmeye çalışınca Suudiler yani Vahhabiler “Benim borum ötecek” deyip masum-suçlu halkı bombalamaya başladı.

            En son Suriye ki, binlerce hatta on binlerce insan öldü. Yüz binlerce insan yaralandı. Milyonlarca insan göçmen oldu. Tüm bunlar yetmezmiş gibi Sünni ve Şii birbirlerini öldürmeyi “Cihad etmek” gibi görüyorlar.

            “Allâh mü'minleri, (şu) üzerinde bulunduğunuz halde bırakacak değildir, temizi pisten ayıracaktır. Ve Allâh sizi gaybe vakıf kılacak değildir. Fakat Allâh, elçilerinden dilediğini seçer (onu gaybe vakıf kılar)” -Âli İmran: 179-

            Biz Müslümanlar ne zaman Mümin olursak o zaman bulunduğumuz hal yani tabiri caizse pis halimiz temiz hale dönecektir.

            “Allah, iman edenlerin dostu ve yardımcısıdır; onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır.” -El Bakara: 257-

            Allah müminlerin dostu ve yardımcısı ise neden bize yardım etmiyor? Demek ki biz henüz tam anlamı ile iman etmedik ki bize yardım etmiyor.

         Belki teslim olanlardan yani Müslüman olanlardan sayılırız. Ancak muhakkak ki Mümin olsaydık Cenabı Allah yardımını esirgemezdi.

         Yazık ki ne yazık fakirlik, sefalet, savaş Müslüman ülkelerde almış başını gidiyor. Biz ise kendimizden, ailemizden, çevremizden ve Müslüman kardeşlerimizden habersiz yaşıyoruz.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55