,
 • BIST 10471.32
 • Altın 2441.644
 • Dolar 32.5368
 • Euro 35.0212
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 24 °C
 • İzmir 27 °C
 • Antalya 28 °C

Son bir haftada 43 PKK/YPG'li öldürüldü

Son bir haftada 43 PKK/YPG'li öldürüldü
Milli Savunma Bakanlığı Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Tuğamiral Zeki Aktürk, son bir haftada 43 PKK/YPG'linin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Millî Savunma Bakanlığının faaliyetleri başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Tuğamiral  Zeki Aktürk tarafından gerçekleştirilen toplantıda şu bilgiler paylaşıldı:

Sürekli ve kapsamlı olarak gerçekleştirilen kararlı operasyonlarla son bir haftada 43 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Böylece 1 Ocak’tan bugüne kadar etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 376’sı Irak’ın, 469’u Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere 845 olmuştur.

Destansı bir mücadele olan Kût'ül Amâre Zaferi’nin yıl dönümünde aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, 30 Nisan ve 1 Mayıs’ta şehit olan kahraman silah arkadaşlarımız Porsun Sözleşmeli Er Rıdvan Gürsoy ile Piyade Uzman Çavuş Sait Toktaş’a bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz.

Diğer yandan;

- Ülkemiz ve milletimiz için gece gündüz demeden özveriyle çalışan personelimiz başta olmak üzere tüm işçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile

- Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu kahraman ve fedakâr pilotlarımız başta olmak üzere tüm pilotlarımızın “Dünya Pilotlar Günü”nü bir kez daha kutluyoruz.

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, terörü kaynağında yok etme stratejisi çerçevesinde sürekli ve kapsamlı olarak gerçekleştirdiği kararlı operasyonlarla;

- Son bir haftada 43 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

- Böylece 1 Ocak’tan bugüne kadar etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 376’sı Irak’ın, 469’u Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere 845 olmuştur.

HUDUTLARDA MÜCADELE SÜRÜYOR

Teknolojik vasıtalarla desteklenmiş fiziki güvenlik tedbirleri ile korunan hudutlarımızda alınan dinamik ve çok yönlü etkin tedbirler sayesinde;

- Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 364 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 9’u terör örgütü mensubudur. 2 bin 264 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.

- Böylelikle 1 Ocak’tan bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 3 bin 133’e yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 50 bin 860 olmuştur. Son bir hafta içerisinde yapılan operasyonlarda 40 kilogramdan fazla uyuşturucu madde (metamfetamin) ele geçirilmiştir.

SN. BAKANIMIZ, MISIR GENELKURMAY BAŞKANI’NI KABUL ETTİ

Sayın Bakanımız; 24-25 Nisan’da resmî ziyaret kapsamında bulunduğu Romanya’da mevkidaşıyla ikili ve askerî ilişkiler başta olmak üzere NATO ve bölgesel güvenlik konularında görüşmeler gerçekleştirmiş; Meçhul Asker Anıtı, Bükreş Türk Şehitliği ve Büyükelçiliğimizi ziyaret etmiştir. 26-27 Nisan’da beraberinde komuta kademesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden Sayın Bakanımız,

- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı ile bir araya gelmiş ardından Büyükelçiliğimizi ziyaret etmiş,

- Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlıkları ile 28’inci Mekanize Piyade Tümen Komutanlığında inceleme ve denetlemelerde bulunmuş, Tümen Komutanlığındaki Mehmetçiklerle akşam yemeğinde bir araya gelmiştir. 29 Nisan’da ise Genelkurmay Başkanımızın resmî davetlisi olarak Ankara’ya gelen Mısır Genelkurmay Başkanı’nı kabul etmiştir.

Ayrıca; 29-30 Nisan’da Pakistan’a resmî ziyarette bulunan Sayın Kara Kuvvetleri Komutanımıza, Pakistan Cumhurbaşkanı tarafından “Pakistan İmtiyaz Nişanı” tevdi edilmiştir.

İSRAİL, BM KARARLARINI UYGULAMALIDIR

Ülkemizin öncülüğünde, Karadeniz’deki mayın tehlikesine karşı Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu (MCM Black Sea) teşkil edilmesine yönelik 11 Ocak 2024 tarihinde Türkiye, Bulgaristan ve Romanya arasında imzalanan Mutabakat Muhtırası'nın (MOU) iç hukuk süreci 4 Nisan 2024 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile tamamlanmıştır. Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu (MCM BLACK SEA) ilk aktivasyonunun Haziran ayında icra edilecek Deniz Kuvvetleri Komutanları Toplantısı'nı müteakip temmuz ayı içerisinde gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında imzalanan Memorandum ile Karabağ bölgesinde ateşkesin kontrolü ve ihlallerin önlenmesi amacıyla 30 Ocak 2021’de Ağdam/Azerbaycan’da teşkil edilen Türk-Rus Ortak Merkezinin faaliyetleri, Azerbaycan’ın Anti Terör Operasyonu ile bölgenin istikrara kavuşması neticesinde Rusya Federasyonu ve Azerbaycan ile yapılan görüşmeler sonrası 26 Nisan’da gerçekleştirilen törenle sonlandırılmıştır.

İsrail, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 25 Mart’ta kabul ettiği son ateşkes kararını ve Uluslararası Adalet Divanının aldığı ihtiyati tedbirleri ivedilikle uygulamalıdır.

En temel haklarından mahrum bırakılan Filistin halkı için insani yardımlara izin verilmesini ve bölgede yaşanan hukuksuzluğa bir kez daha dikkat çekerek kalıcı ateşkesin gerekliliğini vurguluyoruz.

TSK EĞİTİM VE TATBİKATLARA DEVAM EDİYOR

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin eğitim ve tatbikat faaliyetleri de aralıksız devam etmektedir.

Bu kapsamda;

- Estonya’da LOCKED SHİELDS (Kilitli Kalkan)-24,

- Cezayir’de Tehlike Altındaki Yolcu Gemisine Yardım-2024,

- Aksaz/Muğla’da KURTARAN-2024 tatbikatları ile - Millî Anadolu Kartalı Eğitimi icra edilmiştir.

- Birleşik Arap Emirlikleri’nde DESERT FLAG-9/2024,

- Arnavutluk’ta NEPTUNE STRIKE 24.1,

- İspanya’da SPANISH MINEX-2024 Tatbikatları ile

- Türk Silahlı Kuvvetlerimizin planlı en büyük tatbikatlarından olan EFES-2024’ün 25 Nisan’da başlayan Bilgisayar Destekli Komuta Yeri Safhası devam etmektedir.

Diğer yandan,

- 3-27 Mayıs tarihleri arasında İtalya’da MARE APORTO-POLARIS/ITALIAN MINEX,

- 6-16 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da Yıldırım Seferberlik, - 6-17 Mayıs tarihleri arasında Konya’da Uluslararası Anadolu Ankası ile

- 7-18 Mayıs tarihleri arasında DENİZKURDU-II Tatbikatları icra edilecektir.

- 2-7 Mayıs tarihleri arasında Fransa Deniz Kuvvetlerine ait FS SURCOUF gemisi Antalya’ya liman ziyareti gerçekleştirmektedir.

- Deniz Müzeleri ile Türk deniz tarihinin tanıtılması, denizciliğin sevdirilmesi ve yaygınlaştırılması kapsamında liman ziyaretlerine devam eden TCG NUSRET müze gemimiz; 3 Mayıs’ta Kaş, 6 Mayıs’ta Alanya ve 9-10 Mayıs tarihlerinde Girne/Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne liman ziyaretleri icra edecektir. Gemimize tüm halkımız davetlidir.

- Türkiye-Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 100’üncü, ERTUĞRUL fırkateyninin Japonya seyrinin 134’üncü yıl dönümü kapsamında, 20 ülke 24 liman ziyareti gerçekleştirecek olan TCG KINALIADA korvetimiz Mogadişu’nun ardından 30 Nisan’da Maldivler’e ulaşmıştır. TCG KINALIADA korvetimiz, bugün de bir sonraki liman olan Bangladeş’e doğru seyre başlayacak ve Japonya intikaline devam edecektir.

Harita Genel Müdürlüğümüzce, 30 Nisan’da Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üye ve gözlemcilerinin katılımıyla haritacılık alanında eğitim ve iş birliğini geliştirmek amacıyla “Haritacılık Çalışma Grubu” kurulmasına yönelik toplantı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 19-21 Nisan tarihleri arasında Çorum’da icra edilen Türkiye Oryantiring Şampiyonası’nda Türkiye Şampiyonu olan TSK Spor Gücü Koşarak Hedef Bulma Takımımız ile 21 Nisan’da Mersin’de icra edilen “Yenişehir Triatlonu Türkiye Kupası”nda, birinci olan sporcularımızı bir kez daha tebrik ediyoruz.

NEFER VE DROPS’UN KABUL FAALİYETLERİ TAMAMLANDI

Yerli ve millî savunma sanayisi ürünlerimiz ile Silahlı Kuvvetlerimiz her geçen gün daha da güçlenmekte ve caydırıcılığını artırmaktadır. Bu kapsamda, Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca, muhtelif miktarda “NEFER” Kuleli Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ile DROPS aracının muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır.

Yine İstanbul Tersanesi Komutanlığımız tarafından güncel teknolojiye uygun olarak kapsamlı tadilat, modernizasyon ve onarımı tamamlanan Denizaltı Kurtarma Çanı deniz testlerinden başarıyla geçmiştir.

MSÜ’NÜN ADAY TERCİH İŞLEMLERİ SÜRÜYOR

Personel ve askerî öğrenci alım/temin faaliyetlerimiz de planlandığı şekilde devam etmektedir. 3 Nisan’da başlayan “2024 Yılı Millî Savunma Üniversitesi Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları Askerî Öğrenci Aday Tercih İşlemleri” 10 Mayıs’a kadar devam edecektir.

Sonuç olarak Türk Silahlı Kuvvetlerimiz;

- Bekamıza yönelen her türlü tehdit ve tehlikeyi bertaraf etmeye,

- Ülkemizin ve asil milletimizin güvenlik ve huzuru için gece gündüz demeden çalışmaya kararlılıkla devam edecektir.

http://

Kaynak: HÜR24 Haber
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55