,
 • BIST 8057.42
 • Altın 1878.531
 • Dolar 28.8722
 • Euro 31.1991
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 12 °C
 • Antalya 13 °C

Saygın: “HÜDA PAR her zaman halkın maslahatını öncelemiştir”

Saygın: “HÜDA PAR her zaman halkın maslahatını öncelemiştir”
HÜDA PAR 27’nci dönem Van 1’inci sıra milletvekili adayı Avukat Rasim Saygın, kentte yayın yapan bir TV kanalında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak, HÜDA PAR’ın her zaman halkın maslahatını öncelediğini söyledi.

Katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan HÜDA PAR Van milletvekili adayı Avukat Rasim Saygın, HÜDA PAR’ın her zaman halkın maslahatını öncelediğini söyledi.

HÜDA PAR 27’nci dönem Van 1’inci sıra milletvekili adayı Avukat Rasim Saygın, kentte yayın yapan bir TV kanalında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak merak edilenleri cevaplandırdı.

26 Nisan tarihinde milletvekili aday adayı olmak üzere HÜDA PAR Van İl Başkanlığı görevinden istifa ettiğini anımsatan Saygın, seçimin halka ve ülkeye hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Saygın, “Partimizin uygun görmesiyle bugün milletvekili adayı olarak halkımızın karşısına çıkıp kendilerinin desteklerini talep etmek üzere alanlarda çalışıyoruz. İnşallah hayırlı olur. Seçimin halkımıza, milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Huzur içinde sulh içinde bir seçimin olması en büyük temennimizdir. HÜDA PAR olarak önceki seçimlerde de temel temennimiz insanların huzur içerisinde bir seçim geçirmeleridir. Bu noktada mümkün olduğunca kutuplaşmadan uzak, hak ve hukuklar gözetilerek bütün partiler açısından güzel bir süreç ile geçmesidir. Bu noktada HÜDA PAR olarak elimizden geleni, üzerimize düşeni yapmanın sözünü veririz.” dedi.

“HÜDA PAR İslami bir partidir”

HÜDA PAR kendisini nasıl tanımlıyor sorusuna cevap veren Saygın, “HÜDA PAR parti programında kendisini, İslami ve insani kuralları, toplumun tamamına yönelik olarak uygulamak üzere yola çıkan bir parti olarak tanımlar. Bu yönüyle HÜDA PAR İslami bir partidir. Türkiye’deki partiler içerisinde kendi parti programında buna açıkça yer veren tek partidir. Partilerin programları partilerin kimlikleridir. Bizler kimliğimizde bunu açıkça yazdık. Bunun pratik uygulamalarını da alanda vermek üzere yola çıktık.” diye konuştu.

HÜDA PAR’ın misyonunun 5 temel ilke üzerine kurulu olduğuna işaret eden Saygın, “İnsanların can güvenliğini sağlamak, mal güvenliğini sağlamak, nesil güvenliğini sağlamak, din güvenliğini sağlamak ve akıl güvenliğini sağlamak. Bu beş temel üzerine HÜDA PAR’ın kurgulanmış bir programı var. Bunun yanında ülke gündemini meşgul eden meselelere insani ve İslami çözümler bulan, bu noktada birçok alanda çalışmalar yapan, programlar üreten bir partidir.” ifadelerini kullandı.

“HÜDA PAR Türkiye’nin tamamını kucaklıyor”

HÜDA PAR’ın bir Kürt partisi olmadığını, ancak Kürtlerinde içerisinde yer aldığı genele hitap eden bir parti olduğunun altını çizen Saygın, konuşmasına şöyle devam etti:

“HÜDA PAR’ın parti programı, tek başına belli bir bölgeye hitap eden bir program değildir. HÜDA PAR’ın misyonu ve meselelere bakış açısı bütün Türkiye ve İslam alemini ilgilendiren ve çözümler sunan bir program üzerine kuruludur. HÜDA PAR’ın, özellikle Kürtlerle ilgili olarak gündeme gelmesinin temel sebebi, Kürt meselesine yönelik olarak sunmuş olduğu çözüm önerileri ve özellikle ağırlıklı tabanının bu bölgede yer alması hasebiyle sanki bölgesel bir partiymiş veya sadece Kürtlere ilişkin İslami çerçevede çözümler sunan bir partiymiş gibi bir görünüm vermiştir. Fakat bizim Türkiye’nin doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine uzanan bir teşkilatlanmamız söz konusudur.”

HÜDA PAR’ın tüm kesimlere hitap eden bir parti olduğunu vurgulayan Saygın, “Zaten Yüksek Seçim Kurulu seçime girme yeterliliğindeki partileri açıklarken, bu noktada asgari teşkilatlanma şartlarını aramıştır, HÜDA PAR bu şartlara sahip olan on bir partiden birisidir. Dolayısıyla Türkiye’nin her tarafına hitap eden bir partidir. HÜDA PAR Türkiye’nin tamamını kucakladığı gibi Türkiye’nin dışında İslam coğrafyasında da çok ciddi çalışmalar yaptığını ortaya koymuştur. Pratikte bunun örnekleri var.” açıklamasında bulundu.

“Darbe anayasası kesinlikle değişmeli”

Türkiye Cumhuriyeti anayasasının iki yanlış üzere kurulduğunu belirten Saygın, “Bunlardan biri Türkçülüktür, diğeri ise İslami kuralların devlet yönetiminden, anayasadan bir bütün olarak çıkarılmasıdır. Bu da kendi içinde çok ciddi sorun ve sıkıntılara yol açmıştır. Sürece bakıldığında 1923’ten sonra sürekli kıyamların olduğunu görüyoruz. Batı’daki Türkler Müslüman oldukları için zulme uğramışken, Doğu’daki Kürtler ise iki yönlü zulme uğramışlardır. Bir Müslüman oldukları için, ikincisi ise Kürt oldukları için zulme uğramışlardır. Bizler bu minvalde anayasanın muhakkak bir şekilde değiştirilmesi gerektiğini hem parti programımızda hemde bütün söylemlerimizde bu hususa vurgu yapmışız, bu anayasa muhakkak değiştirilmesi gerekiyor.” dedi.

Siyasi dilin gittikçe kutuplaştırıcı bir zemin oluşturduğunu da belirten Saygın, siyasilerin birbirlerine karşı düşmanlık etme anlayışından uzak durmamız gerektiğini ifade etti.

“Geçmiş kavgalar üzerine gelecek inşa edilemez”

Seçime girecek siyasi partilerin tamamıyla görüşmek üzere randevu talep ettiklerini hatırlatan Saygın, “Bunların bir kısmı ile görüşüldü bir kısmı ise hiç randevu dahi vermediler. HDP’de randevu vermeyen ve görüşemediğimiz partilerden birisidir. Aslında bizim bugüne kadar HDP ile hiçbir şekilde bir görüşmüşlüğümüz veya yan yana gelmişliğimiz de yoktur. Biz, büyük çerçeveye bakıyoruz. Yani işin doğasında ve işin özünde, özellikle bölgede genelde ise Türkiye’de iç karışıklıklar çıkararak, savaş üzerine, kavgalar üzerine planlar yapan, insanlarımızı birbirine düşürmeyi amaçlayan, birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik olarak büyük çerçevede emperyalist güçlerin Türkiye ve bölge üzerinde ciddi planları olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla biz bu planları bozan bir parti olmak istiyoruz. Geçmiş kavgalar üzere bir gelecek inşa edilemez. Geçmiş acıların üzerine yeni acıları katmamak adına, seçimin sulh ve barış ortamında geçmesi adına görüşme taleplerimiz oldu.” diye konuştu.

“HÜDA PAR her zaman halkın maslahatını öncelemiştir”

6-8 Ekim olaylarıyla ilgili sorulan soru üzerine Saygın, şu cevabı verdi: “HÜDA PAR 6-8 Ekim olaylarında durduğu yerdedir. Biz siyasi parti olarak da bu sürece girdiğimizde, bu milletin maslahatına olan şey neyse onları söyledik. Dolayısıyla can, mal, din, akıl ve nesil gibi değerlere yönelik olarak gerçekleşebilecek her türlü saldırıda halkımızın yanında olacağımızı ve aynı tavrı sergileyeceğimizi bilinmesini isteriz. 6-8 Ekim olaylarında şehit edilen kardeşlerimiz, parti çalışmaları yaparken değil kurban eti dağıtırken şehit edildi. 6-8 Ekim olayları sadece HÜDA PAR’a yönelik bir saldırı veya HÜDA PAR’ın kendisini tek başına savunduğu bir durumdan ibaret değildir. Burada toplumun tamamına yönelik bir saldırı söz konusudur. Hem bizim hemde tabanımızın duruşu aynıdır.”

“Bizler seçimden seçime çalışan bir parti değiliz”

Soru cevap bölümünün devamında, HÜDA PAR’ın seçim partisi olmadığını ve bunu alanda ispat ettiğini belirten Saygın, “HÜDA PAR olarak biz seçimden seçime halkı ziyaret eden bir parti olmayacağız dedik. Sürekli tahkir edici, dışlayıcı, kutuplaştırıcı kuru bir muhalefet yapmayacağız. Bizler, sorun tespiti yapıp soruna yönelik çözümümüzü ortaya koyacağız, bu çözümlerle beraber yetkililere gidip, sorunları ve çözüm önerilerimizi aktarıyoruz. Bu kent hepimizin kenti… Bu kentteki sorunları, kavgalar üzerine, siyasi ayrılıklar üzerine çözemeyiz. Bu sorunları birlikte çözmemiz lazım. Bizler Van’ın birçok sorununu yakından takip ettik, sorunun çözümüne yönelik noktada birebir halkla, STK’larla, odalarla istişare ettikten sonra, çözümü muhataplarına sunduk ve takipçisi olduk. Bizler sorunları çözme mercii olmadığımızdan dolayı, sadece sorunun çözümü muhataplarına iletme, çözümü konusunda takip etme ve basın yoluyla halkımıza duyurma girişimlerinde bulunduk.” dedi.

“Van’ın sorunlarını çözecek bir iradeyi ortaya koymadılar”

Kendilerine yetki verildiği takdirde Van’ın sorunlarının çözümüne yönelik girişimlerinin olacağını dile getiren Saygın, “Bugün eğer Van’ın bir çevreyolu, stadyum sorunu varsa, milletvekilleri siyasi görüşlerini bir kenara bırakıp merkezi hükümete bu sorunların halledilmesi için baskı yapma inisiyatifi alabilmelidir. Maalesef bu olmuyor. Bizler bu anlayışı değiştirmek istiyoruz. Merkezi hükümet noktasında ciddi bir lobimiz yok. Siyasiler ve milletvekilleri bu anlamda Van’ın sorunlarına yönelik tam bir irade ortaya koyamadılar maalesef. Şehrin sorunlarına yönelik çözümler noktasında bir vekâlet aldıklarını unutmamaları gerekiyor. Eğer bunu unutup sadece siyasi meselelere yoğunlaşırlarsa bu vekâletlerini kötüye kulanmış ve vekâlete aykırı bir tutum içinde olmuş olurlar.” şeklinde konuştu.

“Adaylarımız sorunlara yabancı kişiler değiller”

HÜDA PAR’ın her yerde olduğu gibi Van’da da yerli adaylar gösterdiğini söyleyen Saygın, devamında şunları kaydetti:

“Adaylarımız, yerelde olup bitenleri iyi analiz eden, sürekli alanda olan kadrolardan oluşmaktadır. Adaylarımızın tamamı ne Van’a ne de Van’ın sorunlarına yabancı kişiler değiller. Adaylarımız herkes tarafından doğruluk, dürüstlüklerine şahit olunan şahsiyetlerdir. Genel merkezimiz de listeleri oluştururken bu hassasiyetler üzerinde durdu. Van’da kendisine yetki verildiğinde Van’ı çok iyi temsil edebilecek şahsiyetlerin olduğuna inanıyoruz.”

“Van sınır kenti olma avantajı kullanılamamıştır”

Van’ın sorunlarına ilişkin olarak da Saygın, “Van’ın işsizlikle ilgili olarak temel problemi, alternatif çözümlerin olmamasından kaynaklı bir durumdur. Van’ın kendi öz kaynaklarını kullanamamasından kaynaklı olarak bir işsizlik durumunun doğduğunu düşünüyoruz. İşsizliğin önlenmesi adına, Van aslında yapılabilecek yatırımlarla bunu minimize edebilecek bir şehirdir. Ama maalesef işsizlik oranının en yüksek olduğu illerden bir tanesi de Van’dır. Sınır kentiyiz. Sınır kenti olmamızdan kaynaklı olarak bir avantajımız söz konusu. Ama bu avantajı Van, bugüne kadar hiçbir şekilde kullanamadı.” diye konuştu.

Bulunduğu konum itibariyle Van’ın gelişmiş şehirlerle kıyaslanabilecek bir şehir olduğuna işaret eden Saygın, “Türkiye’nin Asya’ya açılan kapısı, İran’a açılan kapısı olması hasebiyle sınır kapısının açılması ve serbest piyasanın oluşmasıyla, Van’da işsizlik çok ciddi olarak düşecek ve Van ekonomisi çok ciddi olarak kalkınacağını düşünüyoruz. Bu da merkezi hükümetin yapabileceği bir iştir. Bu konuda yerelin, merkez üzerinde bir baskısının olması gerekir. Vergi kolaylıklarının oluşturulması. Hem Türkiye’den İran’a hem İran’dan Türkiye’ye geçişlerle ilgili karışlıklı olarak muafiyetlerin sağlanması ve bu noktada ikili anlaşmalar yaparak bu hususları aşmaları gerekir. Acıdır ki sınır kenti olmayan iller bizden daha çok sınır ticaretinden faydalanarak daha yüksek ihracat rakamları yakaladıkları ortada.” ifadelerini kullandı.

“Bu, esnafı iflasa sürüklemek demektir”

Van’da hayvancılığın bitme noktasına geldiğini söyleyen Saygın, devamında şunları söyledi: “Van, tarım ve hayvancılık şehri olması noktasında maalesef üzerine düşeni yapamıyor. Maliyet girdileri çok yüksek, hükümet ise çözümü dışarıdan canlı hayvan veya et ithal ederek çözebileceği yanlışına düşmektedir. Bu, esnafları iflasa sürüklemek demektir. Bir kilo eti, maliyet girdileriyle beraber 35-40 liraya mal edeceksin, diğer taraftan esnaflar bu eti 40-45 liraya satınca çok pahalıya satıyorsun deyip, işte bak ben 30 liraya et satıyorum sende bu fiyata sat diyeceksin. Böyle giderse vatandaş hayvancılığı bırakacak, çünkü iflas edecek. Yemi, samanı, otu ve diğer ihtiyaçların nerdeyse tamamı yurt dışından ithal edebilecek bir duruma gelmişiz. Teşvik paketleri tek başına yeterli değil, maliyetlerin de indirilmesi lazım. Vatandaşın çoğu sadece kendisine yetecek kadar hayvan besliyor, bu da şehrin ekonomisine katkı sağlamaz.”

Tekstilin Van için çok önemli bir yatırım olduğunu ancak tekstil sektöründen yeterince verim alınamadığını dile getiren Saygın, tekstilciliğin geliştirilmesi için adımların atılması gerektiğini vurguladı.

“HÜDA PAR güçlenirse bölge, Türkiye büyüyecek”

Son olarak, yaşanan sorunların çözümü için halkın desteğini istediklerini ifade eden Saygın, “Bu milletin maslahatı ve menfaati hangi yöndeyse HÜDA PAR orda durmuştur. Güçlü HÜDA PAR demek güçlü Türkiye demektir. Halkımızdan destek talep ediyoruz. HÜDA PAR’ın güçlenmesiyle hem bölge hemde Türkiye büyüyecek inşallah.” diye konuştu. (İLKHA)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55