,
 • BIST 11089.53
 • Altın 2539.161
 • Dolar 32.8321
 • Euro 35.6521
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • Antalya 30 °C

Sağlık-Sen ocak ayı sağlıkta şiddet raporunu açıkladı

Sağlık-Sen ocak ayı sağlıkta şiddet raporunu açıkladı
​​Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen), ocak ayında sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artarak devam ettiğini açıkladı.

Coronavirus'ün, bugüne kadarki en bulaşıcı varyantı olduğu belirtilen Omicron ile birlikte vaka sayısının rekorlar kırdığı, uzun PCR kuyruklarının oluştuğu, yoğun bakım doluluk oranlarının artmaya başladığı ocak ayında, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin de aynı yoğunlukta devam ettiği belirtildi.

Caydırıcılığı olmayan cezalarla birlikte her geçen gün boyutu artan sağlıkta şiddet, yeni yılın ilk ayında yine tavan yaptığı belirtilen açıklamada, ocak ayı boyunca 68 saldırganın neden olduğu 30 şiddet olayında, 57 sağlık çalışanının mağdur olduğu açıklandı.

Günübirlik tepkiler ve cezai müeyyidelerin caydırıcı olmaması sağlıkta şiddeti körüklemekte ve bunu her ay rakamlar net şekilde ortaya koymakta olduğu belirtilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Sağlıkta şiddet sorununu görmezden gelmek nitelikli sağlık sistemini zedelerken, şiddet sarmalını da içinden çıkılmaz bir hale sokmaktadır. Artık bu gidişata 'dur' demek elzem bir durum haline gelmiştir. Başta Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı olmak üzere konuyla ilgili tüm paydaşların bir an önce somut adımlar atması gerekmektedir. Aksi takdirde alarm veren sağlıkta şiddet, sağlık sistemine ciddi anlamda zarar vermeye devam edecektir. 'Sağlıkta Şiddete Karşı Acil Eylem Planı'nın ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğini yineleyerek buradan bir kez daha yetkililere sesleniyoruz. Bu genel değerlendirmeler ışığında ocak ayında yaşanan şiddet olaylarına baktığımızda faillerin hiç değişmediğini görüyoruz. Ay boyunca 30 şiddet olayının 5'ini hastalar gerçekleştirirken, 19'una hasta yakınları, 1'ine yönetici, 5'ine ise kendini bilmez kişiler sebebiyet verdi."

Açıklamanın devamında, "Hasta ve hasta yakınlarının saldırgan tutumu, sağlık çalışanları arasında korku salmış durumda. Bu durum sağlık çalışanlarının görevini en iyi şekilde yapmalarını engellerken, aynı zamanda istifaların artmasının da en önemli nedenleri arasında gösterilmektedir. Ocak ayında 30 şiddet vakasının 25'i hem fiili hem sözlü, 5'i ise sözlü (hakaret, tehdit) olarak vuku buldu. Şiddet olaylarının en çok yaşandığı yer yine hastaneler oldu. 30 şiddet olayının 20'si hastanelerde vuku bulurken, 5 olay aile sağlığı merkezlerinde, 5 olay ise saha çalışmaları esnasında cereyan etti. Ay boyunca 17 hemşire, 16 doktor, 12 acil sağlık hizmetleri çalışanı, 2 güvenlik ve 10 da diğer sağlık çalışanı şiddet mağduru oldu. Ocak ayı boyunca yaşanan şiddet vakalarına sebep olan 68 saldırganın 25'i hakkında herhangi bir işlem yapılmadı. Gözaltına alınan 11 saldırgan serbest bırakılırken, 14 saldırgan hakkında ise soruşturma başlatıldı. Kamu görevlisi 1 saldırgan açığa alınırken, 17 saldırgan tutuklandı. Saldırganların serbest bırakıldığı bazı mahkeme kararları tepkilere neden olmakta, sağlık çalışanları arasındaki can güvenliği endişesini artırmakta, adalete güvenlerini sarsmaktadır." denildi.

"Verilen sözlerin sadece lafta kalmayarak ivedilikle hayata geçirilmesini istiyoruz"

Raporu değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, şu ifadeleri kullandı:

"2021 yılını şiddetin kara gölgesinde geçiren sağlık çalışanları, yeni yılın ilk ayında da şiddet kâbusundan kurtulamadı. Her geçen gün sağlıkta şiddetin boyutu artarken, şiddet mağduru olan sağlık çalışanı sayısı tavan yaparken hala yeterince önlem alınmamış olması kabul edilebilir bir durum değildir. Can kurtarmak için fedakârca hizmet veren sağlık çalışanları, bu tutumu hak etmemektedir. Sağlık-Sen olarak verdiğimiz mücadele ve yayınladığımız raporlar vesilesiyle kamuoyunda şiddete karşı duyarlılık oluşmaya başlamıştır. Yeterli görmesek de ocak ayı içerisinde 17 saldırganın tutuklanmasında bu duyarlılığın etkisi olduğuna inanıyoruz. Sağlıkta şiddetin önlenmesi noktasında başarının ancak toplumsal bir mücadele ile sağlanacağını düşünüyoruz."

Durmuş, "Bu noktada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yaptığı görüşmede sağlık çalışanlarına şiddete karşı yeni önlemlerin alınacağının açıklanması umut verici ve sevindiricidir. Atılan bu adımı önemli bulurken söz konusu önlemlerin ivedilikle hayata geçirilmesini istiyoruz. Bu konuda acilen düğmeye basılmalı ve gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır. Öncelikle sağlık kuruluşlarına herhangi bir kesici, delici, yaralayıcı cisimle kolaylıkla girmenin önüne geçilmelidir. Özellikle şiddet olaylarının en çok yaşandığı acil servislerde görev yapan güvenlik görevlilerinin nitelikleri ve yetkilileri artırılmalıdır. Ayrıca şiddet uygulayanlara yönelik verilen cezaların artırılması sağlanmalı ve 'hükmün açıklanmasının geri bırakılması', 'iyi hal indirimi' gibi cezaları erteleyen ve hafifleten hükümlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir." şeklinde belirtti.

Raporun kamuoyuna yansıyan olaylar esas alınarak hazırlandığı belirtildi. (İLKHA)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55