,
 • BIST 9693.46
 • Altın 2496.161
 • Dolar 32.4971
 • Euro 34.5977
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 21 °C
 • Antalya 18 °C

MÜSİAD Ekonomi Basını Başarı Ödülleri Sahiplerini Buldu

MÜSİAD Ekonomi Basını Başarı Ödülleri Sahiplerini Buldu
Ekonomi basınındaki başarılı gazeteci, yayın organı ve kuruluşların başarılı çalışmalarının ödüllendirilmesi amacıyla düzenlenen, Ekonomi Basını Başarı Ödülleri (EBBÖ) ödül töreni, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Düzenlenen törende, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Genel Başkan Vekili Dr. Ali Gür; Genel Başkan Yardımcıları İsrafil Kuralay, Av.Kerim Altıntaş ve Adnan Bostan; Genç MÜSİAD Başkanı Engin Akdağ, MÜSİAD üyeleri ve çok sayıda basın mensubu yer aldı.

Gazetecilere Verilen Değer Ülkenin Gelişmişlik Düzeyini Gösterir

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Genel Başkan Yardımcısı Av.Kerim Altıntaş; gazetecilere verilen değerin, bir ülkenin medeniyet ve gelişmişlik düzeyiyle doğru orantılı olduğunu belirtti. Altıntaş; “ Gazetecilik mesleğini ve gazetecileri, toplumun kendisinden ayrı düşünemeyiz. Çünkü bir gazeteci, içinde doğduğu toplumun, yetiştiği toprakların özünü, işine yansıtır. Bu topraklar merttir, cesurdur, adaletli ve güvenilirdir. Halk olarak gazetecilerden beklentimiz, mesleklerini icra ederken bu kadim Anadolu değerlerinden güç almalarıdır. Biz şanslıyız; çünkü memleketimizde, işini hakkıyla yapan ve ülkesine bir katkı sunmak için çabalayan basın mensuplarımızın sayısı hayli fazla. Bu vesileyle, işini severek yapan ve görevini layıkıyla icra eden tüm gazetecilerimize teşekkürü bir borç bilirim.” dedi.

Farkındalığın Oluşturulmasında Ekonomi Basını Büyük Rol Oynuyor

Altıntaş’ın ardından kürsüye gelen Genel Başkan Abdurrahman Kaan, ekonomi basının yalnız ekonomik değerlendirmelere yer veren ya da sadece ekonomiye dair içerik üreten bir yapıda olmadığını vurguladı. Kaan, “Ekonomi Basını ekonominin mevcut ve gelecekteki durumunu meydana getiren siyasi ve toplumsal gelişmeleri de kamuoyuna sunarak, önemli bir farkındalık oluşturmaktadır. Bu işleviyle de son derece değerli bir görevi yerine getiren ekonomi gazetecilerimize 18 yıldır yanlarında olduğumuzu, Ekonomi Basını Başarı Ödülleri’yle hissettirmeyi amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Orta Gelir Tuzağından Kurtulmanın Yolu Milli Sanayileşme

Konuşmasında Türkiye ekonomisi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kaan; “Türkiye’nin küresel ölçekte güvenli ve gelişmiş bir ülke olma iddiasını sürdürmesi için, milli teknoloji kazanma ve teknolojiye dayalı sanayileşme konusunda, yeni bir sıçrama yapması gerekiyor. Türkiye ekonomisi, sürdürülebilir kalkınma ve küresel rekabet gücü için, üretim yeteneğini, ileri teknolojiye dayalı yüksek katma değerli ve teknolojik düzeyi daha üst seviyelere taşıyacak bir yapısal dönüşüm gerçekleştirmelidir. Ancak bu dönüşümü, ülkemizin öz kaynaklarıyla gerçekleştirmek durumundayız. Çünkü, Orta Gelir Tuzağından çıkış, yalnızca milli bir sanayileşme hareketini, seferberlik anlayışı ile başlatmakla mümkün olacaktır.” ifadelerinde bulundu.

Manipülatif Hareketlerle Karşı Karşıyayız

 

Türkiye ekonomisinin anlık gelişmelerle sarsılacak bir yapıda olmadığını ifade eden Kaan, “Bugün ülkemizde döviz piyasalarında yaşananlara baktığımızda; kısa ve orta vadede atılacak adımları iyi planlayarak, gerekenleri hızla yapmanın ve kamuoyuna iyi anlatmanın önemli olduğunu görüyoruz.Dövizde yaşadığımız dalgalanmaların sadece küresel kaynaklı olmadığı ve yalnızca ülkemizin mali altyapısından da kaynaklanmadığı açıkça ortadadır. Aynı zamanda manipülatif bir hareketle de karşı karşıyayız. Bu manipülasyona neden olanlara yaptırım uygulanması ve yurt içinde TL’ye değer kaybettirmeyi hedefleyenlerin ellerinden de bu fırsatı almamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

 

Önceliğimiz Yerli ve Milli Üretim

 

Yerli ve milli üretim konusuna MÜSİAD olarak stratejik bir önem atfettiklerini kaydeden Kaan, “Yerli ve milli üretim temelinde gelişecek bir ekosistem oluşması için hem proje bazlı hem de üyelerimizin yetkinliklerini artırma şeklinde ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalarımızı, hayata geçirdiğimiz “stratejik sektörler ve politikalar başkanlığı” ve bağlı 5 üst kurul himayesinde gerçekleştiriyoruz. Yerli ve milli üretimin sadece üretimden ziyade, stratejik bir durum haline gelmiş olması, bu konunun ülkemiz üzerindeki önemini bizlere göstermektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kazananlar Jüri Heyeti Tarafından Belirlendi

18.EBBÖ yarışmasının kazananları; Anadolu Ajansı Finans Haberleri Müdürü Yılmaz Yıldız, Bloomberg HT TV Haber Koordinatörü Ali Çağatay, CNN Türk TV Ekonomi Müdürü Ebru Baki, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, Habertürk Gazetesi Ekonomi Yazarı Abdurrahman Yıldırım, Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Vahap Munyar, Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Platin Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Oya Yalıman, TRT Haber Ekonomi Program Danışmanı-Türkiye Gazetesi Ekonomi Yazarı Necmettin Batırel, Yenişafak Gazetesi Ekonomi Müdürü İbrahim Acar ve 24 TV Ekonomi Müdürü Sadi Özdemir’in oluşturduğu jüri heyeti tarafından belirlendi.

 

11 dalda ödülün verildiği törende kazananlar şu şekilde gerçekleşti:

Yılın Ekonomi Haberi: Erdinç Akkoyunlu (Star Gazetesi)

Yılın Reel Sektör Haberi: İbrahim Acar (Sabah Gazetesi)

Yılın Ekonomi Röportajı: Murat Birinci (Anadolu Ajansı)

Yılın Ekonomi Araştırma Haberi: Murat Palavar (Yenişafak Gazetesi)

Yılın Ekonomi Dijital Yayını: Dunya.com

Yılın Ekonomi Programı: Elif Saygılıer(TRT Haber- 7/24 Programı),

Yılın Ekonomi Yayını: Platin Dergisi

Yılın Ekonomi Yazarı: Cüneyt Başaran (Haber Türk Gazetesi)

Yılın Ekonomi Fotoğrafı: Salih Zeki Fazlıoğlu/ Anadolu Ajansı

Jüri Özel Ödülü: Faruk Erdem (Takvim Gazetesi)

MÜSİAD Özel Ödülü: TRT World

Kaynak: HÜR24 Haber
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55