,
 • BIST 11156.2
 • Altın 2547.659
 • Dolar 33.014
 • Euro 35.9538
 • İstanbul 29 °C
 • Ankara 29 °C
 • İzmir 37 °C
 • Antalya 33 °C

Kur'an Nesli Platformu'ndan Mirac Kandili mesajı

Kur'an Nesli Platformu'ndan Mirac Kandili mesajı
Pazar günü idrak edilecek olan Mirac Kandili münasebetiyle Kur'an Nesli Platformu tarafından bir mesaj yayımlandı.

27 Şubat Pazar gününü Pazartesi'ye bağlayan gece Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) en büyük mucizelerinden olan Mirac gecesi münasebetiyle Kur'an Nesli Platformu tarafından bir mesaj yayımlandı.

Kur'an Nesli Platformu adına açıklamalarda bulunan Şırnak İl Koordinatörü Kadri Özalp, müminlere namazın hediye edildiği Mirac Kandili'nin önemine dikkat çekti.

Özalp, İsra Suresinin 1'inci ayetiyle açıklamasına başladı.

"Kulu Muhammed'i geceleyin, Mescid-i Haram'dan kendisine bazı ayetlerimizi göstermek için, etrafını mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah, her türlü noksan sıfatlardan münezzehtir. Şüphesiz ki her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla gören O'dur."

Mirac gecesi mü'minlere bahşedilen nimetlere değinilen açıklamada, "Mirac mucizesi, Peygamberimiz'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) en büyük dostu, sırdaşı ve tesellisi Hazreti Hatice ile Peygamberimizin hamisi, amcası Ebu Talib'in vefat ettiği hüzün yılında ve baskılar yüzünden İslam'ın tebliğ edilemediği Mekke'den farklı bir yer aramak gayesiyle çıktığı, müminlerin yüreklerini parçalayan Taif yolculuğundan sonra meydana gelmiştir. Bu büyük sıkıntılardan sonra Mirac mucizesiyle, yüce Allah Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ve ashab-ı kirama büyük bir feyz ve bereket ihsan etmiştir. Peygamberimiz'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) Mekke'den Kudüs'e oradan da Sidretul Müntehaya yaptığı bu mübarek yolculuk Recep ayının 27 sine denk gelen gece vuku bulmuştur. Bu mübarek gecede yüce Rabbimiz, Resulü Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ile tekellüm etmiş ve onun şahsında İslam ümmetine üç hediye vermiştir. Peygamberimiz'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) gözümün nuru diye tanımladığı beş vakit namaz farz kılınmış, Bakara Suresinin son iki ayeti bu mübarek gecede nazil olmuştur. Ve ümmetin, Allah'a şirk koşmayanların büyük günahlarının affedileceği müjdesi verilmiştir." denildi.

Mübarek mirac gecesinde mü'minlerin yapması gereken hususlara değinilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu yolculuk, başından sonuna derin manalarla yüklü olup Efendimizin manevi makamlarda ve kemalat mertebelerinde yükseldiği manevi bir seyahattir. Özünde, Velayet-i Ahmediye'nin (Sallallahu Aleyhi Vesellem) bütün velayatın fevkinde bir külliyet, bir ulviyet suretinde bir tezahürüdür ki, bütün kâinatın Rabbi ismiyle, bütün mevcudatın Halık'ı ünvanıyla Cenab-ı Hakkın sohbetine ve münacatına müşerrefiyettir.

Rahmetin sağanak halinde yağdığı böylesi müstesna bir zaman diliminde Allah'a daha yakın olmaya çalışalım ve bilelim ki Allah'a yakınlık, onun emirlerini yerine getirmek, yasak ettiği şeylerden kaçınmakla mümkündür. O halde bu gece müminin miracı namazdır düsturuyla secdelerimizi çoğaltalım, Kur'an'ı ayet ayet kalbimize nakşedelim, ellerimizi semaya açıp ümmetin içine düştüğü gafletten kurtulması, başta Kudüs olmak üzere zalimlerin darmadağın ettiği ümmet coğrafyasının kurtuluşu, birliği ve muhabbeti için dua edelim."

Son Olarak Özalp, "Bu vesileyle tüm İslam aleminin mübarek Mirac kandilini tebrik eder, hayırlara, uhuvvete ve kurtuluşa vesile olmasını Allahtan niyaz ederiz." dedi. (İLKHA)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55