,
 • BIST 11089.53
 • Altın 2539.161
 • Dolar 32.8321
 • Euro 35.6521
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • Antalya 30 °C

Kudüs İçin Alimler Buluşmasının sonuç bildirgesi açıklandı

Kudüs İçin Alimler Buluşmasının sonuç bildirgesi açıklandı
İTTİHADUL ULEMA öncülüğünde düzenlenen Kudüs İçin Uluslararası Alimler Buluşması, okunan sonuç bildirgesiyle son buldu.

İTTİHADUL ULEMA öncülüğünde Dünya Kudüs Haftası kapsamında düzenlenen Kudüs İçin Uluslararası Alimler Buluşması, birçok İslam ülkesinden alimlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Programa; Dünya Alimler Birliği, Filistin Alimler Birliği, Peygamber Sevdalıları Vakfı ve Salahaddin Eyyubi Enstitüsü gibi önemli müesseseler destek verdi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, selamlama konuşmaları, 2 oturum ve mülahazalar şeklinde gerçekleştirildi.

Programın sonunda sonuç bildirgesi okundu.

video

"Kudüs'ün kurtulması Müslümanların ittihad etmesine bağlıdır"

11 maddelik sonuç bildirgesinin tamamı şöyle:

"1. Kudüs, Müslümanların ilk kıblesidir. Resûl-i Ekrem salallahu aleyhi vesellem, Mirac'dan önce bütün enbiya aleyimüsselamın önünde Kudüs'te namaz kılmıştır. Bu, Mescid-i Aksa'ya has bir fazilettir. Bu fazilet, aynı zamanda mü'minlerin birliğine de işaret eder. Kudüs'ün kurtulması, Müslümanların ihtilaflarını aşarak aynı hedefler doğrultusunda bütünleşmesine, ittihad etmesine bağlıdır.

"Kudüs meselesi, ümmet açısından imani bir meseledir"

2. Kudüs meselesi, ümmet açısından imani bir meseledir. Salt Filistin halkına yüklenemez. Kudüs'ün kurtarılmasında Filistin halkına ne düşüyorsa ümmetin bütün azalarına düşen odur.

"Kudüs, ümmetin kurtuluşuna vesiledir"

3. Kudüs, Kabe-i Şerif ve Mescid-i Nebevi ile birlikte ümmetin kalbidir. Kalb, iyi işlerse beden iyi işler, kalb ıslah olursa beden ıslah olur. Kudüs kurtulursa ümmet kurtulur. Ümmetin içinde bulunduğu durumdan kurtulması Kudüs'ün kurtulmasına bağlıdır. Kudüs, ümmetin kurtuluşuna vesiledir.

"Kudüs'ü sadece gündem etmek vazifemizi tamamlamaz"

4. Kudüs'ü gündemde tutmak önemlidir, lakin Kudüs'ü sadece gündem etmek vazifemizi tamamlamaz. Müslümanlar, Kudüs gündeminden Kudüs davasına geçmeliler. Hepimiz Kudüs'ün kurtuluş davasına hizmetle mükellefiz. Dava, bir plan ve program gerektirir. Kudüs için acilen bir kurtuluş programı geliştirilmelidir.

"Âlimler Kudüs şuurunun oluşmasında öncü bir rol üstlenmelidirler"

5. Âlimler, Peygamberlerin varisleridir. Ümmetin bütün meseleleri gibi Kudüs davasında da Selahaddin-i Eyyûbî rahimehüllah'ın uleması fâkih İsa el-Hakkâri ve Kadı Fazıl gibi, (Allah onlardan ve dostlarından razı olsun) Kudüs davasının anlaşılmasında, ümmetin evlatlarında Kudüs şuurunun oluşmasında öncü bir rol üstlenmelidirler.

"Alimler Nûreddin ve Selahaddin'lerin yetişmesinde vazife üstlenmeli"

6. Alimler, Kudüs'ün ümmet için ehemmiyetini idrak ettirmeli, Nûreddin ve Selahaddin'lerin yetişmesinde kadim ulema gibi bir vazife üstlenmeli; Kudüs'ü kurtaracak kahramanların yetişmesi için gayret göstermelidir.

"Mescid-i Aksa'ya yönelik tehditler devam ederken ümmetin beklentisi, siyonist yapıyla 'normalleşme' değildir"

7. Mescid-i Aksa'ya yönelik tehditler devam ederken ümmetin vazife ve beklentisi, siyonist yapıyla 'normalleşme' değil, mücadeledir; siyonizmi Mescid-i Aksa ve Filistin'den uzaklaştıracak mücadele programlarının geliştirilmesi ve hemen tatbik edilmesidir.

"Kudüs davası uğrunda mücadele eden bütün yapılar mali anlam da desteklenmeli"

8. Müslüman iş adamları siyonistler ve onların destekçileri ile her türlü ticari münasebeti kesmeli, Müslüman halk siyonist mallarını tüketmekten uzak durmalıdır. Buna mukabil olarak da Kudüs davası uğrunda mücadele eden bütün yapılar mali anlam da desteklenmelidir.

"Normalleşme' girişimleri, hangi gerekçeye dayandırılırsa dayandırılsın kabul edilemez"

9. Siyonist yapıyla yürütülmeye çalışılan 'normalleşme' girişimleri, hangi gerekçeye dayandırılırsa dayandırılsın kabul edilemez. Bütün Müslüman ülkeler, birlik ve bütünlük içinde siyonist yapıya karşı harekete geçmeli, İslam ümmetinin bağrına saplanmış bu zehirli hançeri çıkarmak için el birliği etmelidir.

"Mescid-i Aksa'nın özgürlüğü Müslümanların ve dünyanın gündeminde tutulmalı"

10. Mescid-i Aksa ve Filistin'in özgürlüğüne kavuşması için İslam alimlerinin öncülüğünde muhtelif etkinlikler planlanmalı, Mescid-i Aksa'nın özgürlüğü Müslümanların ve dünyanın gündeminde tutulmalıdır.

"Kudüs sorununu çözümü ortak çalışma alanı olmalı"

11. Kudüs ve Filistin sorununun çözümü, İslami hareket ve camiaların ortak çalışma alanı olmalıdır." (İLKHA)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55