,
 • BIST 10899.28
 • Altın 2461.417
 • Dolar 32.1748
 • Euro 34.8331
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 19 °C
 • Antalya 20 °C

"Kudüs Filistin'in ebedi başkentidir"

"Kudüs Filistin'in ebedi başkentidir"
15 Mayıs günü Büyük Felaket Nakba’nın 70. yıl dönümü. 70 yıldan beri Siyonist işgalci rejim, Müslümanları kışkırtmak amacıyla Mescid-i Aksa etrafında yaşlı, genç, kadın çocuk demeden katliamlarına devam ediyor.

Filistinlilerin Büyük Dönüş Yürüyüşü ’ne destek olmak ve Kudüs’ün yalnız olmadığını haykırmak için başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde protesto yürüyüşleri gerçekleştirildi.

15 Mayıs günü Büyük Felaket Nakba’nın 70. yıl dönümü. 70 yıldan beri Siyonist işgalci rejim, Müslümanları kışkırtmak amacıyla Mescid-i Aksa etrafında yaşlı, genç, kadın çocuk demeden katliamlarına devam ediyor. Filistinliler, kadınlarıyla ve çocuklarıyla son bir aydır Büyük Dönüş Yürüyüşü gerçekleştiriyorlar. İşgalci siyonistler ise ateş açıp masum insanları, çocukları ve yaşanan olayları dünyaya aktarmak isteyen basın mensuplarını şehit ediyor. Olayların başlangıcından bugüne kadar işgalci askerlerin kurşunlarıyla ve müdahalesiyle 48 kişi şehit edildi, 8 binin üzerinde kişi de yaralandı.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Anadolu’daki tüm illerde bulunan İnsani Yardım Dernekleri ve bir çok STK, tüm bu yaşanan hukuksuzluklara karşı tüm Türkiye’de Cuma namazı sonrası basın açıklaması gerçekleştirerek İslam dünyasına karşı atılan bu adımları protesto etti.

Cuma namazı sonrasında İstanbul Fatih Camii’nde başlayan yürüyüş, Saraçhane Parkı’nda sona erdi. Yürüyüş boyunca Kudüs sevdalıları, "Kahrolsun israil", "Kudüs’e selam direnişe devam", "Mavi Marmara onurumuzdur" sloganları attı.

Saraçhane Parkı’nda kürsüye ilk olarak Filistin Dayanışma Derneği (FİDDER) Başkanı Ahmet Avde çıktı. Ahmet Avde, konuşmasına İsra suresinin ilk ayetini okuyarak başladı. Avde, şunları söyledi:

"Müslümanlara zafer bahşeden, zalimleri hezimete uğratan Rabb’imize hamd olsun. Peygamber efendimizin miraca yükseldiği Mescid-i Aksa’yı savunduğu esnada şehit düşen kardeşlerime rahmet dileyerek konuşmama başlıyorum. Siz buradan Siyonist israile bir mesaj gönderiyorsunuz. Bugün tüm Türkiye’de israile gönderilen mesajlar eminim ki onlara ulaşmıştır. İsrail şunu anlamıştır: Filistin davası sadece Arapların davası değil, adaletin yanında saf tutan tüm insanlığın davasıdır. ABD, elçiliğini Kudüs’e taşıyarak Kudüs’ü İsrail’in ebedi başkenti yapmak istiyor. Ama başaramayacaklar. Kudüs ebediyete kadar Filistin’in başkenti olarak kalmaya devam edecektir. Allah’ın izniyle özgür Kudüs’te buluşana kadar yürüyüşümüz devam edecek."

Ahmet Avde’nin ardından konuşan Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya, konuşmasında "Allah için bedel ödeyenler asla yenilmezler." ifadesini kullandı, siyonist işgalcilerin Müslümanların ruhlarını teslim almaya çalıştıklarını söyledi.

Kaya, "Siyonistler, silahlarıyla, hapishaneleriyle ve işkenceleriyle yüz yıldır Filistin topraklarını işgal ederken bizi bir yandan yenmeyi hedefliyor. Ve şu mesajı vermek istiyorlar: ‘Siz bizim esirimizsiniz!’ Ruhumuzu esir almaya çalışıyorlar. 70 yıldır kesintisiz bir şekilde devam eden işgal karşısında şunu hatırlatmak istiyorum. Bu süre zarfında bir çok nesil geçti aradan. Ama Filistin halkı asla teslim olmadı. Bugün 18 yaşındaki Filistinliler, her türlü zulmü tatmış olmalarına rağmen, hiç görmedikleri Filistin topraklarını canları pahasına savunmaya devam ediyorlar. Bizler, bu süreç içerisinde henüz onları topraklarımızdan atmayı başaramadık. Ama onlar da bizi teslim almayı başaramadılar. Yalnız Rabb’ine teslim olanlar kazanacaklar. Allah için bedel ödeyenler asla yenilmezler. Rabb’im tüm İslam coğrafyasının özgür olduğu günleri bizlere göstersin inşallah. Rabbim Siyonistlerin korkularını daim kılsın." ifadelerini kullandı.

"Filistin’in bize değil bizim Filistin’e ihtiyacımız var"

Memur-Sen İstanbul İl Başkanı Durali Baki de "Birçok konuda farklı düşünsek de Filistin sevdası bizi ümmet kılıyor. Bizi bir araya getiriyor." dedi ve Filistin’in Müslümanlara kulluk vazifesini hatırlattığını söyledi.

Baki, "Filistin bize kulluğumuzu hatırlatıyor. Bize düşen Filistin’i defterimizin en başına koymaktır. Filistin’in bize değil bizim Filistin’e ihtiyacımız var. Siyonizmin bekçisi ABD, tüm dünyanın tepkisine rağmen aldığı bu karardan vazgeçmemektedir. Çünkü siyonizmin başkenti Tel Aviv değil Washington’dur. Korsan İsrail yeryüzünün en tehlikeli terör devletidir. İsrail, ırkçı faşist ve katil bir devlettir. Onlar en çok İslam dünyasının sessizliğine güveniyorlar. Şehit Ahmet Yasin o yüzden bizim suskunluğumuzu Allah’a şikayet ediyordu. Allah çabalarımızı bereketlendirsin. Ümmetin öfkesi siyonizmin kabusu olacaktır. Bizler zulme karşı kıyamda durdukça Filistin gerçek hürriyetine kavuşacaktır." ifadelerini kullandı.

"Mavi Marmara anlaşması iptal edilsin"

Son olarak konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ise şunları söyledi:

"Gazze’deki kardeşlerimizin bugün yapmış olduğu yürüyüşe İstanbul’dan ve tüm Türkiye’den destek verdiniz. Küçük şeytan Trump, Kudüs’te büyükelçilik açılışı yapacakmış. Amerika, Birleşmiş Milletler’de yalnız kalmış. İster yalnız kalsın ister dünyayı arkasına alsın. Biz Müslümanlar, Kudüs’ün, Filistin’in başkenti olduğunu kabul ediyoruz. Bunun için de canımızı vermeye hazırız. Pazartesi bu açılış yapılacak. Salı günü de Gazze’deki kardeşlerimiz, sınırı aşarak yürüyecek ve duvarları yıkacaklar. İsrail ise ‘Siz yürürseniz ben de ateş ederim’ diyor. ‘Çocuk yaşlı demeden herkesi vururum’ diyor.

Bakın buradan sesleniyorum. Mavi Marmara anlaşması oldu ama ambargo kalkmadı. İsrail sözünde durmadı. İsrail katildir, yalancıdır. Filistinliler, o gün yürüyüş yapacaklar ve belki de onlarca şehit verecekler. Bize düşen nedir? On yıl önce ‘One Minute’ dedik. Ama artık Türkiye güçlendi. Öncelikle Mavi Marmara anlaşmasının tekrar iptal edilmesini istiyoruz. Çünkü israil sözünde durmadı. One Minute’ı unutmadık. Ama istiyoruz ki israil de bunu unutmasın. Bunun da tek bir yolu var: İsrail ile bütün ilişlilerin kesilmesidir. İsrailin elçilik ve konsolosluğunun da Türkiye’den gönderilmesidir. 31 Mayıs Mavi Marmara’nın vurulma yıldönümü. İsrail zannediyor ki Mavi Marmara unutuldu. Böyle olmadığını göstermek için Taksim’de bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Bu yürüyüşün sloganı şu olacak: Kudüs Müslümanların Başkentidir!" (İLKHA)

Zaman gazetesi davasında 2 tahliye...

Zaman gazetesi davasında 2 tahliye...

Zaman gazetesi davasında 2 tahliye...

Zaman gazetesi davasında 2 tahliye...

Zaman gazetesi davasında 2 tahliye...

Zaman gazetesi davasında 2 tahliye...

Zaman gazetesi davasında 2 tahliye...

Zaman gazetesi davasında 2 tahliye...

Zaman gazetesi davasında 2 tahliye...

Zaman gazetesi davasında 2 tahliye...

Zaman gazetesi davasında 2 tahliye...

Zaman gazetesi davasında 2 tahliye...

Zaman gazetesi davasında 2 tahliye...

Zaman gazetesi davasında 2 tahliye...

Zaman gazetesi davasında 2 tahliye...

Zaman gazetesi davasında 2 tahliye...

Zaman gazetesi davasında 2 tahliye...

Zaman gazetesi davasında 2 tahliye...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55