,
 • BIST 11064.85
 • Altın 2559.282
 • Dolar 33.0331
 • Euro 35.9507
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 30 °C
 • Antalya 30 °C

Erdoğan: "Biz sadece Allah'ın huzurunda eğildik"

Erdoğan: "Biz sadece Allah'ın huzurunda eğildik"
AK Parti İstanbul İl Kongresi'nde partisinin 'Diriliş Manifestosu'nu açıklıyor. Erdoğan: "Kardeşlerim evelallah biz hiçbir beşer planında kulun önünde eğilmedik, biz sadece Allah'ın huzurunda rüku ve secde de eğildik." dedi.

foto-galeri.jpg

AK Parti İstanbul Kongresi’nde, 2023, 2053 ve 2071 hedefleri yol haritasını içeren 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi Seçimleri Manifestosu’nu kamuoyuyla paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim yeniden yükselişimiz, bölgemizin de dünya mazlumlarının da salih-i selamete çıkışı olacak. İçinde bulunduğumuz dünyada Türkiye, bölgesinin en önemli gücü hâline geliyor. Yeni dönemde Türkiye küresel bir güç, öncü bir ülke olacak. İnşallah önümüzdeki dönemde, erdem, irade ve cesaretle Türkiye şahlanacak” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı.

Sinan Erdem Spor Salonunda gerçekleşen kongre öncesi kendisine dışarıda sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlara bir selamlama konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biraz sonra manifestomuzu açıklayacağız. Bu manifestomuzla birlikte inşallah, başkanlık sisteminin geleceğini ortaya koyacağız ve manifestoyla kalmayacağız inşallah ardından da seçim beyannamemizde neler yaptık, neler yapacağız bunları Ankara'da açıklayacağız. Zaten biliyorsunuz, fakat yaptıklarımız yaşadıklarınızdır ama bir de yapacaklarımız var ve bunları da inanıyorum ki merak ediyorsunuz. Bunları bilmenizde fayda var diye düşünüyorum. Zira 24 Haziran'da Türkiye'de yeni bir dönemin başlangıcını hep beraber gerçekleştireceğiz” dedi.

Selamlama konuşmasının ardından kongrenin yapılacağı salona geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında 2023 hedefi yol haritasını içeren seçim manifestosunu kamuoyuyla paylaştı.

“VARLIĞIMIZA, BİRLİĞİMİZE KASTETTİLER, YILMADIK VE YIKILMADIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, “Her darbede hapse düşen, zulüm gören, acı çeken biz olduk. Varlığımıza, birliğimize, dirliğimize, refahımıza, huzurumuza kastettiler. Yılmadık, yıkılmadık. Mücadeleden bir adım geri durmadık" dedi. Bütün zorluklara rağmen; erdem, irade ve cesaretle Türkiye’yi şahlandırdıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Allah’ın inayetiyle, birlik ve beraberliğimizi koruyarak bütün zorlukları aştık. 16 yıl boyunca hep birlikte Türkiye’yi büyüttük. Birlikte tarih yazdık. Yapılacak çok iş, atılacak çok adım var. Şimdi yeni bir yolun başlangıcındayız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mamur kılınacak şehirlerimiz, işlenecek bereketli topraklarımız, yetiştirilecek yavrularımız var. Yapılacak yeni yollarımız, açılacak yeni hastanelerimiz, kurulacak yeni fabrikalarımız, daha güçlü hâle getirilecek eğitim kurumlarımız var. Kol kanat gerilecek mazlum vatandaşlarımız var. Tarlasında hasadını kaldırıp bereketini görmek için gün sayan çiftçilerimize verilecek daha çok müjdelerimiz var. Her türlü ayrımcılıkla mücadele ederek önlerini açtığımız, çalışma hayatında görev bekleyen kadınlarımız var. Eşit bireyler olarak hayatın her alanında manileri kaldırdığımız, yeni imkân ve fırsatlarla buluşturacağımız engellilerimiz var. Ülkemizin üretim yükünü üstlenen sanayicimize, girişimcimize, iş dünyamıza, ihracatçımıza verecek daha çok desteğimiz var. Günün ilk ışıklarıyla evinden çıkıp, alın teriyle rızkını kazanan işçi kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmak için atılacak daha çok adımımız var.”

“BERABER OLARAK KUCAKLAYACAĞIMIZ AYDINLIK BİR GELECEĞİMİZ VAR”

Geleceğe umutla bakan, büyük Türkiye’yi birlikte inşa edecekleri gençlerin olduğunu ve birlikte yürünecek daha çok yol olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Romanıyla, Boşnağıyla; Sünnisi, Alevisiyle; işçisi, memuru, esnafıyla; kadını, erkeğiyle hiçbir insanımızı dışarıda bırakmadan bir ve beraber olarak kucaklayacağımız aydınlık bir geleceğimiz var” dedi.

Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken, kuruluşunu ve dirilişini tamamlamış bir milletin yeniden yükseldiğini gördüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim yeniden yükselişimiz, bölgemizin de, dünya mazlumlarının da salih-i selamete çıkışı olacak. İçinde bulunduğumuz dünyada Türkiye, bölgesinin en önemli gücü hâline geliyor. Yeni dönemde Türkiye küresel bir güç, öncü bir ülke olacak. İnşallah önümüzdeki dönemde, erdem, irade ve cesaretle Türkiye şahlanacak” dedi.

“DEMOKRASİ TÜM KURUM VE KURALLARIYLA EKSİKSİZ İŞLEYECEK”

24 Haziran seçimlerinin Türkiye için bir milat olduğuna işaret ederek, seçimlerin ardından Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’yle şahlanış ve yeniden yükseliş idealinin tüm unsurlarıyla hayata geçeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Milletin tercihi ile kabul edilen yeni yönetim sistemimiz, yasamayı daha itibarlı, yürütmeyi daha güçlü ve yargıyı daha bağımsız hâle getirecek. Tam kuvvetler ayrılığı ile Meclis yasa yapmaya ve hükümeti denetlemeye, hükümet etkili icraata, yargı da bağımsız ve tarafsız bir biçimde adaletin tecellisine odaklanacak. Millî irade siyasetin merkezine tam yerleşeceği için, demokrasi tüm kurum ve kurallarıyla eksiksiz işleyecek. Demokrasinin daha fazla derinleşmesi ve kurumsallaşması ise özgürlüklerin garantisi olacak. Yeni sistemde, yönetimde söz sahibi olmanın yegâne yolu, seçimlerle milletin iradesinden geçecek. Vesayet düzeni de bürokratik oligarşi de tamamen son bulacak. Demokratik siyasetin kurumsallaştığı bu yeni sistemde, istikrar kalıcı hâle gelecek. Hızlı karar, gecikmeyen icraat ve etkili yönetimle, ekonomik büyüme ivme kazanacak. Refah ve kalkınma hız kazanacak.”

Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine daha emin adımlarla yürüyeceğini ve Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’yle millî gelirin artacağını ve tabana daha fazla yayılacağı için, gelir grupları arasındaki makasın hızla kapanacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bugüne kadar hangi sözü verdiysek yerine getirdik, ahde vefa gösterdik, bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“YENİ DÖNEMDE TÜRKİYE MUASIR MEDENİYET SEVİYESİNİN ÜSTÜNE ÇIKACAK”

“İşte buradan milletimle ahitleşiyorum” ifadesiyle konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ahdim olsun ki; yeni dönemde Türkiye muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkacak. Türkiye küresel bir güç olarak dünya sahnesindeki yerini alacak. İhracattaki yükselişimiz hızlanarak devam edecek. Enerjide dışa bağımlılığımız büyük oranda azalacak. Yüksek teknolojili ürünlerde yerlilik oranı artacak. Yerli otomobil ve savunma sanayii alanındaki projelerimiz süratle hayata geçecek. Şehirlerimiz kültür sanat üreten kimlikli şehirler hâline gelecek. Bölge ve sektör bazlı teşviklerle istihdam artışı sağlayacak yeni fabrikaların önü açılacak” dedi.

Faizler, enflasyon ve cari açığın düşeceğini, Türk ekonomisinin dış şoklara ve finansal saldırılara daha dirençli hâle geleceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yatırım cazibesi daha da yükseleceğini kaydetti.

Kanalİstanbul ve 1915 Çanakkale Köprüsü gibi büyük projelerin mutlaka hayata geçeceğini belirterek, İstanbul’daki yeni havalimanının bu yıl Cumhuriyet Bayramı’nda hizmete gireceği müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Ahdim olsun ki; dar gelirli vatandaşlarımızın hayat standartları mutlaka artacak. Vergi sistemi daha adil hâle gelecek, dar gelirli vatandaşlar üzerindeki vergi yükü düşecek. Hantal bürokrasiden etkin bürokrasiye geçilmesiyle birlikte devlet kurumları arasındaki koordinasyon artacak, karar alma süreçleri hızlanacak. Daha icraatçı hâle gelecek bakanlıklar, uzun vadeli planlamaların ve etkin politikaların aracı hâline dönüşecek. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacak. Bütün bunları birlikte başaracağız.

“DIŞ POLİTİKAMIZIN TEMEL İLKELERİ; BAĞIMSIZLIK, MİLLÎ ÇIKAR, MİLLÎ GÜVENLİK VE VİCDANİ DURUŞ OLMAYA DEVAM EDECEK”

Dış politikada da erdem, irade ve cesaretle Türkiye’nin şahlandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dış politikamızın temel ilkeleri bağımsızlık, millî çıkar, millî güvenlik ve vicdani duruş olmaya devam edecek” dedi.

Türkiye’nin lider ülke vizyonunun süreceğini ve savunma alanında dışa bağımlılığın azaldığı oranda, dış politikadaki etkinliğinin ve caydırıcılığının artacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel bir güç olmak için kendi silahlarımızı üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“DÜNYANIN BEŞTEN BÜYÜK OLDUĞUNU DOSTA DÜŞMANA GÖSTERECEĞİZ”

“Türkiye hem büyük tehditler, hem de büyük fırsatlar barındıran yeni uluslararası ortamın güçlü bir aktörü olacak. Yeter ki siyasi istikrarımızı koruyalım, yeter ki güçlü bir siyasal liderlikle yolumuza devam edelim” sözleriyle konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye güçlendikçe, sadece “dünya beşten büyüktür” diye haykırmakla kalmayacaklarını, dünyanın beşten büyük olduğunu dosta düşmana göstereceklerini ifade etti.

“Terörle mücadelemiz istiklal mücadelemizin bir cüzüdür” sözleriyle Türkiye’nin teröre karşı yürütülen kararlı mücadelesinin kararlılıkla süreceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye, yeni dönemde sınırlarını terör örgütlerinden temizlemek için Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı gibi harekâtlarına yenilerini ekleyecektir.”

“DAVAMIZIN ÖZÜNDE ADALET VARDIR”

“Milletin refahını sağlamak ne kadar önemliyse, din ve vicdan hürriyetinin önündeki engelleri kaldırmak da, bireysel özgürlükleri güvence altına almak da o kadar önemlidir” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Irkçı, yabancı düşmanı, İslam düşmanı, cinsiyetçi, bölücü olmayan tüm fikirlerin özgürce ifade edilmesi, yayılması, propagandasının yapılması ve örgütlenmesi devletimizin güvencesi altındadır. Oylarınızı, millî iradenizi, siyasi kararlarınızı nasıl emanet bildiysek, bireysel özgürlükleriniz de emanetimizdir” diye devam etti.

Davalarının özünde adalet olduğunu ve zalime duydukları öfkenin de, mazluma duydukları şefkatin de adalete olan bağlılığından olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “24 Haziran’dan sonra da adaletin kurumsal yapısının güçlendirilmesi, özellikle sosyal adaletin tam anlamıyla ve her alanda tesisi önceliğimiz olacaktır. Ekonomide, devlet hizmetlerinde, çalışma hayatında, eğitimde, siyasette ve diğer tüm alanlarda adaletin tesisi, siyasetimizin amacını oluşturmaya devam edecektir. Zira adalet bizim medeniyetimizin kurucu ilkesidir” dedi.

“TEK BİR VATANDAŞIMIZIN DAHİ ADALET DAİRESİNİN DIŞINDA KALMAMASI İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI GÖSTERECEĞİZ”

Kalkınmayı da vatandaşların tamamı için istediklerini ve hayata geçirdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle devam etti: “Önümüzdeki dönemde, bu temel ilkeye çok daha sıkı sarılacağız. Tek bir vatandaşımızın dahi adalet dairesinin dışında kalmaması için her türlü çabayı göstereceğiz. Bizim millet olarak, maziden atiye uzanan bir kader ortaklığımız var. Ülkemizin küresel boyutta iddia sahibi olmasının arkasındaki en önemli güçlerden biri de, toplumsal yapımızın bu zenginliğidir. Siyasi, ideolojik, dini, mezhebi, etnik farklılıklarımızı ayrışma ve düşmanlık noktaları değil, hayatın renkleri olarak gören herkesle, bu yolda birlikte yürümeye hazırız.”

Kadınların çıktıkları kutlu yolda kendilerini asla yalnız bırakmadıklarını belirterek, yaptıklarıyla Türk siyasal yaşamında ve toplumsal yaşamında kadının rolünü güçlendirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kadınlarımızı güçlendirmenin ülkemizi güçlendirmek olduğuna hep inandık. Bundan sonra da aynı anlayışla hareket edeceğiz. Önümüzdeki tarihi dönemeçte yükü kadınlarımızla birlikte omuzlayacağız. Yeni yönetim sisteminde imkânları kadınlarımızla daha fazla paylaşacağız” dedi.

Gençlere de seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle Türkiye’nin küresel güç olacağını vurgulayarak, “İstihdamımız sizinle büyüyecek. Vizyonumuz sizinle genişleyecek. Adalet sizinle yükselecek. Eğitim-öğretim sistemimizi sizin beklentilerinizi karşılayacak şekilde geliştireceğiz. Hiçbir terör örgütünün, şer odağının ağına düşmenize izin vermeyeceğiz. Size daha nitelikli imkânlar sunmayı, ülkemizin geleceğine yatırım olarak görüyoruz. Eğitim-öğretim hayatınızın ardından, edindiğiniz bilgi, beceri ve birikimlerinizi iş hayatına aktarmanızı sağlamak için gereken adımları birlikte atacağız” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Haber7/HÜR24 Haber
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55