,
 • BIST 10767.85
 • Altın 2467.004
 • Dolar 32.9011
 • Euro 35.3233
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 29 °C
 • İzmir 28 °C
 • Antalya 29 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Netanyahu'nun soykırım politikalarına artık dur denilmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Netanyahu'nun soykırım politikalarına artık dur denilmeli
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Netanyahu ve gözü dönmüş hükümeti, kendi vatandaşlarının güvenliğini tehlikeye atma pahasına soykırım politikalarına devam ediyor. Buna artık dur denilmesi gerekmektedir." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki Romanya Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Birinci Toplantısı ve anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya Başbakanı Ciolacu ve heyetini misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye-Romanya münasebetlerinin karşılıklı üst düzey ziyaretlerle her geçen gün geliştiğini müşahede ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın son dönemde Romanya’ya yaptıkları ziyaretlerin faydalı olduğunu söyledi.

Başbakanlığı döneminde 2011 yılında Romanya ile Türkiye ilişkilerini stratejik ortaklık seviyesine taşıdıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün de Romanya Başbakanı Ciolacu ile imzaladıkları ortak bildiriyle Türkiye-Romanya Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin tesisini temin ettiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mekanizmanın ilk toplantısına başkanlık ettik. Bu sayede ilişkilerimizde yeni bir tarihî dönemeci daha almış olduk." diye konuştu.

"Enerji alanında iş birliğimizi artırmanın yolları üzerinde durduk"

Görüşmelerde, ilişkileri kapsamlı şekilde ele aldıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Ekonomik ve ticari bağlar, ikili münasebetlerimizin lokomotifini oluşturuyor. Karşılıklı ticaret hacmimiz iki yıl üst üste 10 milyar dolar seviyesini aştı, hedefimiz 15 milyar dolara ulaşmaktır. Bu doğrultuda emin adımlarla ilerliyoruz. Romanya’da faaliyet gösteren yaklaşık 19 bin Türk şirketi bu başarıya ve iki ülke arasındaki dostluğa önemli katkılar sağlıyor. Şirketlerimizin Romanya’daki yatırımları 3. ülkelerden gelenler de dahil edildiğinde 8 milyar dolara yaklaşmıştır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede enerji alanında iş birliğini artırmanın yolları üzerinde durduklarını aktardı.

Savunma sanayii ve askerî alandaki iş birliğinin Romanya’yla ilişkilerin önemli sacayaklarından birini oluşturduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem bu alanda hem savunma sanayii iş birliğinde son yıllarda önemli bir ivme yakaladıklarını söyledi.

Romanya ile gerek ikili düzeyde gerek NATO’nun çatısı altında ortak faaliyetlerde bulunarak bölgenin güvenlik ve istikrarına katkı sağladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "4 adet F-16 savaş uçağımız NATO hava polisliği görevi kapsamında Romanya hava sahasında geçtiğimiz mart ayının sonuna kadar 4 ay boyunca görev yaptı. Karadeniz’de kıyıdaş ve NATO müttefiki iki ülke olarak Romanya’yla birlikte çalışıyoruz. Malumunuz Bulgaristan’ın da katılımıyla Karadeniz’de mayın karşı tedbirleri görev grubunu ihdas ettik." ifadelerini kullandı.

Terörle mücadelenin de görüşmelerin gündeminde yer aldığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "PKK ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadelede Romanya’dan beklentilerimizi Sayın Başbakan ile paylaştık." dedi.

Romanya’da yaşayan Türk ve Türk-Tatar toplumlarını iki ülke arasındaki dostluk köprüsü olarak gördüklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Soydaşlarımızın Rumen toplumuyla uyum içinde yaşamalarından memnuniyet duyuyoruz. Buna imkân sağlayan Rumen makamlarına teşekkür ediyoruz. Rumen vatandaşlarının ülkemize kimlikle seyahatini mümkün kılacak düzenlemeyi hayata geçirdiğimizi bu vesileyle duyurmak istiyorum. Bu şekilde beşerî münasebetlerimizin artacağına inanıyoruz" diye konuştu.

"israil mezaliminin durdurulmasında uluslararası camianın sorumlulukları ortadadır"

Romanya Başbakanı Ciolacu ile bölgede ve dünyada yaşanan gelişmeler hakkında da fikir alışverişinde bulunduklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Bunların en başında Gazze ve işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan israil zulmü geldi. israil mezaliminin durdurulması ve Filistinli kardeşlerimizin güvenliğinin teminat altına alınmasında uluslararası camianın sorumlulukları ortadadır. Ancak buna rağmen katliamın önüne geçecek adımlar hâlen atılmıyor. Netanyahu ve gözü dönmüş hükümeti, kendi vatandaşlarının güvenliğini tehlikeye atma pahasına soykırım politikalarına devam ediyor. Buna artık dur denilmesi gerekmektedir. Müttefikimiz Romanya’nın da bu konuda sürdürülen uluslararası çabalara gereken katkıları vereceğine inanıyorum. Görüşmelerimizde Ukrayna’da 3. yılına giren savaşın gidişatını da ele aldık. Türkiye, savaşın başlangıcından bu yana çatışmaların sona erdirilmesi, küresel gıda güvenliğinin temini ve Karadeniz’deki seyrüsefer emniyetinin sağlanması konusunda önemli katkılar sundu, sunmaya devam ediyor. NATO müttefikimiz, stratejik ortağımız ve Karadeniz’den komşumuz Romanya ile ilişkilerimizi, ülkelerimizin menfaatleri doğrultusunda ileriye taşımak için çalışmaya devam edeceğiz."

Konsey toplantısında alınan kararların ve imzalanan anlaşmaların hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan sonraki toplantının Bürkeş’te gerçekleştirileceğini söyledi.

Romanya Başbakanı Ciolacu: "Türkiye, AB dışındaki ana ekonomik ortağımız"

Romanyalı yetkililerle Ankara’da bulunmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu belirten Romanya Başbakanı Ciolacu, daveti için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Romanya Başbakanı Ciolacu, iki ülke arasında 2011’de "stratejik ortaklık" tesis edildiğini ve bugünün de Türkiye ile Romanya ilişkileri için önemli olduğunu vurgulayarak, "Çünkü Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyini resmîleştirerek Romanya ve Türkiye arasındaki ilk ortak hükûmet toplantısını fiilen gerçekleştirmiş olduk. Bu ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır." dedi.

Söz konusu adımın Türkiye ile Romanya’yı stratejik, ekonomik ve sosyal açıdan birbirine daha da yakınlaştıracağını söyleyen Romanya Başbakanı Ciolacu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bu girişimden dolayı tebrik etti.

Romanya Başbakanı Ciolacu, Romanya’nın Türkiye’nin öncelikli ilgi alanına giren ülke olarak resmen tanınmasından dolayı onur duyduklarını belirterek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçek dostlarının kim olduğunu her zaman bilen vizyoner bir liderdir. Romanya da buna uygun şekilde karşılık verdi ve böylece bugün Türkiye, AB dışındaki ana ekonomik ortağımız, NATO’daki en önemli müttefiklerimizden biri, stratejik bölgesel ortak, iyi komşu ve dost olduğunu söyleyebiliyoruz." diye konuştu.

Romanya Başbakanı Ciolacu, Romanya’nın kimlik kartı hamili vatandaşlarına, Türkiye’ye yapacakları turistik amaçlı seyahatlerde ve transit geçişlerinde vize muafiyeti sağlanmasını hatırlatarak, bu karar için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

İki ülkenin ticaretinin geçen yıl 10 milyar doları aştığını ve gelecek yıllarda 15 milyar doların hedeflendiğinin altını çizen Romanya Başbakanı Ciolacu, bu hedefe ulaşmak için iki ülke şirketlerinin önemli role sahip olduğunu söyledi.

Türkiye İle Romanya arasında imzalanan anlaşmalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Romanya Başbakanı Ciolacu huzurunda, iki ülke arasında altı anlaşma imzalandı. İmzalanan anlaşmalar şunlar:

"- Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Romanya Hükümeti Arasında Ankara’da 6 Temmuz 1999’da İmzalanan Sosyal Güvenlik Anlaşmasının Uygulanmasına Yönelik İdari Anlaşma

- Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Romanya Hükümeti Arasında Şehircilik Alanında İşbirliğine İlişkin Anlaşma

- Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Romanya Ekonomi, Girişimcilik ve Turizm Bakanlığı Arasında Turizm Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı

- Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Romanya Ekonomi, Girişimcilik ve Turizm Bakanlığı Arasında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Desteklenmesine Yönelik Mutabakat Zaptı

- Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Romanya Hükümeti Arasında Kolluk Personelinin Eğitim ve Öğretimi Alanında İşbirliği Protokolü

- Diplomatik Temsilcilik ve Konsolosluk Mensuplarının Aile Fertlerinin Gelir Getirici İşlerde Çalışabilmelerine Dair Anlaşma" (İLKHA)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55