,
 • BIST 7913.76
 • Altın 1864.371
 • Dolar 28.9774
 • Euro 31.2033
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 13 °C
 • Antalya 17 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hükümetin gündeminde kesinlikle af yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hükümetin gündeminde kesinlikle af yok
MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin "af" çağrısını, "Kendisine ait bir taleptir." diye niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda hükümetimizle böyle bir düşüncemiz kesinlikle yok." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda düzenlediği basın toplantısının ardından, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin gündeminde bir af düşüncesinin kesinlikle olmadığını bildirdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin af konusundaki açıklamalarına ilişkin soru üzerine Erdoğan, "Bahçeli'nin bu talebi veya teklifi, kendisine ait bir taleptir, tekliftir. Ama bizim şu anda hükümetimizle, böyle bir düşüncemiz kesinlikle yok." dedi.

cumhurbaskani-erdogan-105.jpg

"KİMLERİN ZAAFLARI OLMUŞSA, ONLARLA ARTIK YÜRÜMEK MÜMKÜN DEĞİL"

Erdoğan, bir gazetecinin "Milletvekili aday listelerinde yeni isimler mi olacak?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Yeni isimler noktasında bu adeta iki kere iki dört. Biz, hücre yenilemesini siyasette başaran bir partiyiz ve mevcutla yetinen değil, kadrosunu, hücrelerini sürekli olarak yenileyen, güçlendiren, nerede eksiklerimiz var, aksamalarımız var, bunları gidermeye çalışan bir siyasi partiyiz. Dolayısıyla burada da nerede aksama varsa, nerede sıkıntılar varsa, bunları gidermek suretiyle yeni bir kadro ortaya koymanın gayreti olacağız.

Bir defa biz siyasette kadroyu, Ankara'ya milletvekili taşımak olarak görmüyoruz. Böyle bir şey olmaz. Siyasette milletvekilliği sorumluluğunu üstlenmiş arkadaşlarımız bir defa kesinlikle bu işin hakkını dört dörtlük vermeli. Ankara'ya taşınıp, Ankara'da da parlamentoya doğru dürüst gelmeyen bir ekiple, bir kadroyla yürümek, böyle bir şeyi düşünmüyoruz. Bu konularda kimlerin zaafları olmuşsa, kimler bu konularda falso yapmışsa tabii ki onlarla artık yürümek mümkün değil. Onun için kadroyu tazelemek, bu bizim için çok önemli."

Bir gazetecinin "Faiz indiriminde bir düşüş yaşandı. Bunun yeterli buluyor musunuz? İş dünyası özellikle diğer kalemlerdeki faiz oranlarının düşürülmesini bekliyor. Bu konuda yeni bir çağrınız olacak mı?" sorusu üzerine Erdoğan, bu konuda çağrılarının devam edeceğini söyledi.

Faiz konusunda kanaatlerinin bilindiğini hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu konuda çağrım oldu ve olmaya devam edecek. Hele hele 24 Haziran'dan sonra bunun şekli de oranı da çok daha farklı bir şekilde gelişecek. Çünkü ben faizi her türlü ekonomik alanda kötülüğün anası babası olarak görüyorum. Bunu bir defa başarmamız lazım. Burada son olarak ekonomideki yetkili arkadaşlarımızla yaptığımız toplantıda, orada attığımız adımlar hemen tesirini gösterdi. Şu anda 0,98 bazda bir düşüş yapıldı. Bu bile hemen konut satışını etkiledi. Bunlar gerçek. Bu konulara kör olmak gibi bir böyle garipliğimiz olamaz. Bu bir vaka, onun için 'Hem yastık altındaki parayı çekelim hem kayıt dışındakileri kayıt altına alalım.' diyorsun. Hem bunu söyleyeceksin hem de bu noktada gerekli adımları atmayacaksın. Olmaz."

cumhurbaskani-erdogan-104.jpg

"BENİM MİLLETİM BUNLARI YUTMAYACAK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek Başbakan Binali Yılıdırım'ın son günlerde açıkladığı tedbir paketi gerekse şu anda faizdeki uygulamaların Türkiye'yi çok daha iyi bir yola taşıyacağına inandığını vurgulayarak, "Ama birileri gibi de öyle 'Bedava konut verelim, daire verilim.' böyle bir şey yok. Şimdi bir de böyle şeyler duymaya başladık. Bedava konut dağıtacaklarmış. Nasıl oluyor bu iş? Artık bunlara da alıştık. Ama benim milletim herhalde bunu yutmayacaktır." ifadelerini kullandı.

"12 GÖZLEM NOKTASI KONTROLÜMÜZE GEÇECEK"

Bir başka gazetecinin "Suriye'de devam eden çatışmalarda yeni bir boyut ortaya çıktı. İsrail ve İran güçleri karşılıklı savaşıyor. Bizim de Suriye'de askerimiz var. Bu konuya nasıl bakıyorsunuz?" şeklindeki bir sorusunu Erdoğan, şöyle cevapladı:

"Biz kimseyi rahatsız etmiyoruz. Şu anda bize dokunana biz dokunuruz, bize dokunmayanlarla bizim bir işimiz olmaz. Biz terör örgütleriyle mücadelemizi verdik, veriyoruz. Bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Afrin ve Cerablus bunun en güzel örneğiydi. Bundan sonraki süreçte de  o terör koridoru olarak oluşturulmaya malum -en doğudan en batıya- bölgeyi zaten kontrolümüze aldık, alıyoruz. Afrin'den sonra İdlib'teki gelişmeleri zaten biliyorsunuz. Şu anda 10 gözlem noktası elimizin altında. Ama şimdi orada 11-12 var. Bunları da bu hafta içerisinde bitirip böylece 12 gözlem noktası kontrolümüz altına girdikten sonra İdlib ile ilgili sıkıntılar da büyük oranda halledilmiş olacak. Tabii ardından malum Tel Rıfat ve Münbiç sorunumuz var. Bu konuda Dışişleri Bakanımızın Amerika Dışişleri Bakanı ile bir ön görüşmeleri oldu, devamı olacak. Bununla birlikte bize verdikleri sözü tutmalarını bekliyoruz. Eğer verdikleri sözü de tutarlarsa, o zaman Münbiç'te de PYD/YPG'nin orayı terk etmelerini kendilerinden istiyoruz. Oraya da gerçek sahipleri gelip yerleşecekler."

ERDOĞAN, ANNELER GÜNÜ'NÜ KUTLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, annelerin Anneler Günü'nü kutlayarak, şunları söyledi:

"Anneler Gününüzü tebrik ediyorum. Anneleri hayatta olanlara tavsiyem, 'Annelerinizin ayaklarının altını öpün. Cennetin kokusunu alın.' Ölmeyenler de annelerini dualarında uzak tutmasınlar. Mukadder olan neyse o olacak ama annesiz olmak gerçekten çok zor. Tüm annelere saygılarımı, sevgilerimi iletiyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İki ülkenin kültür, sanat, siyaset ve iş dünyasından oluşan seçkin bir toplulukla bir arada olacağız. Tatlıdil Forumu'nun kuruluşunu 2011 yılında başbakanlığım döneminde Birleşik Krallık'ı ziyaretim sırasında ilan etmiştik. Aradan geçen 7 yıllık sürede Tatlıdil Forumu giderek gelişti. Bir yıl Türkiye, bir yıl Birleşik Krallık olmak suretiyle bu çalışmaları devam ettirdik." diye konuştu. 

Önlerindeki süreçte formun fonksiyonu ve kapsamını daha da güçlendirerek yollarına devam edeceklerini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birleşik Krallık'la iş birliğimizin gelişmesine özel önem veriyoruz. Tabii Tatlıdil Forumu'nun da buna çok ciddi katkıları oldu, oluyor. Bölgesel ve küresel sınamalar karşısında görüşlerimizi ve tutumlarımızı büyük ölçüde karşılıklı değerlendirme fırsatı bulduğumuz oturumları burada gerçekleştiriyoruz. Uluslararası alanda yaşanan gelişmeler, stratejik ortağımız ve müttefikimiz Birleşik Krallık'la üst düzeyde düzenli tabii bir tema oluşturuyor. Ziyaretim sırasında 15 Mayıs Salı günü Kraliçe 2. Elizabeth ile bir araya geleceğiz. Ayrıca Birleşik Krallık Başbakanı Sayın Theresa May ile aynı gün görüşmelerimiz olacak. Gerek ikili, gerekse heyetler arası görüşmeleri o gün gerçekleştireceğiz. Başbakan Theresa May'i geçen yıl ki Türkiye ziyareti sırasında ben de kabul etmiş, son derece verimli görüşmelerimiz olmuştu. Bu ziyaretim sırasında da ikili ilişkilerimizi ve ortak gündemimizde yer alan bölgesel ve uluslararası gelişmeleri de ele alacağız. Ekonomi, güvenlik, savunma ve bunun yanında terörle mücadele, iki ülke için de öncelik taşıyan alanlar ve buralardaki iş birliğimiz, bunları daha nasıl geliştirebiliriz, bu alanlarda birlikte neler yapabiliriz, bunları konuşacağız. İki garantör ülke olarak Kıbrıs ile ilgili son durumu gözden geçirecek, Avrupa'daki gelişmeleri değerlendireceğiz. Başta Suriye, Irak, İran ve kapsamlı ortak eylem planı olmak üzere bölgemizdeki güncel gelişmeleri de ele alma fırsatı bulacağız."

cumhurbaskani-erdogan-103.jpg

"İKİLİ TİCARET HACMİNDE HEDEFİMİZ 20 MİLYAR DOLARA ULAŞMAK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık ile ikili ticaret hacminin 2017'de 16,2 miyar dolara ulaştığını hatırlatarak, bu yıl sadece ocak-mart döneminde ikili ticaretin yüzde 39 oranında bir artış kaydederek, 5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini söyledi.

İkili ticaret hacminde hedeflerinin 20 milyar dolara ulaşmak olduğuna işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"İki ülkenin potansiyelinin bu rakamın da üzerinde olduğuna inanıyorum. Bu hedefe ulaşmak için özellikle yatırımlar ve ortak projeler büyük önem arz ediyor. Birleşik Krallık son 15 yılda ülkemize 10 milyar dolara yakın doğrudan yatırım yaparak, Türkiye'ye en çok yatırım yapan ülkeler arasında yer almıştır. Özellikle TAI ve İngiliz Savunma Sanayisi'ne yönelik sistemler konusunda, bu firmalar 5. nesil savaş uçağı olarak tasarladığımız milli muharip uçak projesinde iş birliği içerisindeler. İnşallah savunma sanayi alanında stratejik öneme haiz daha pek çok ortak projeye imza atacağız. Türkiye ve Birleşik Krallık hükümetleri olarak ekonomik iş birliğimizin Brexit sonrasında da kesintisiz sürmesini istiyoruz. Bu dönemi zaten çok olumlu seyreden ekonomik iş birliğimizin daha da ilerletilmesi bakımından böyle bir fırsata dönüştürelim istiyoruz ve bu yönde de gerekli adımları kararlı atıyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyareti vesilesiyle yabancı yatırımcılarla da bir araya geleceklerini, gerek Türkiye'de yatırımı olan gerekse yatırım arzusu içinde olan firmalarla görüşme imkanlarının olacağını anlattı.

Yine ayrıca Chatham House'ta bir hitaplarının olacağını, orada da katılımcılarla bir görüşme yapacaklarını ifade eden Erdoğan, "Zannediyorum orada da mesajlarımızı uluslararası camiaya verme fırsatını bulacağız. Tabii bazı düşünce ve sivil toplum kuruluşlarıyla ayrıca talepler var, onlarla yine görüşmeler yapacağız. Ziyaretimin hayırlara vesile olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

 

 

 

Kaynak: HÜR24 Haber
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55