,
 • BIST 10951.68
 • Altın 2502.223
 • Dolar 32.1953
 • Euro 34.964
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 28 °C
 • Antalya 31 °C

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier işgalcilere desteği nedeniyle Ankara'da protesto edildi

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier işgalcilere desteği nedeniyle Ankara'da protesto edildi
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, ziyaret için geldiği Ankara'da Almanya'nın işgalci siyonistlere desteği nedeniyle protesto edildi.

 

Ankara Filistin Dayanışma Platformu öncülüğünde bir araya gelen grup, Steinmeier'in ziyaret edeceği Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi önüne polis  tarafından  yaklaştırılmayınca,  yakınında toplanarak tepkilerini dile getirdiler.

Ankara Filistin Dayanışma Platformu mensupları, Steinmeier'in geçtiği esnada konvoyu yuhalayarak tepki gösterdi.

Daha sonra basın açıklaması yapıldı. Ankara Filistin Dayanışma Platform adına basın açıklaması Memur-Sen Ankara İl Başkanı Nevzat Öylek, tarafından okundu.

Öylek, dünyanın Almanya'dan 20. yüzyılda imza attığı Holokost ve Namibya soykırımlarıyla yüzleşmesini ve ders almasını beklerken, Almanya'nın bugün savaş suçuna ve soykırıma imza atan işgalci siyonistleri desteklediğini ifade etti.

"Dünyayı kan gölüne çeviren egemenler, terör devleti israil eliyle Filistin’de soykırım yapıyor"

Dünya çok önemli bir dönemden geçtiğini belirten Öylek, "Hepimiz, tarihin akışının hangi yöne doğru olacağının sancılarına şahitlik ediyoruz. Bu gidişatın kırılma noktalarından biri, 7 Ekim’den itibaren Filistin’de yaşanıyor. Aslından bugün Filistin’de şahit olduklarımız, insanlık tarihi boyunca yaşananlardan farklı değil. İnsanlık tarihi, hakkı, hakikati, huzuru, barışı ve adaleti isteyenlerle; kan, gözyaşı, baskı, zulüm, işkence, savaş ve soykırım yapanların kavgasından ibaret. Bugün bu kadim kavgada, insanlığın geleceği adına büyük bir tehdit olan siyonist emperyalist cephenin, benzer tehlikeli emellerinin kilometre taşlarını bir bir döşeyerek yeryüzünü ifsat ettiğine şahitlik ediyoruz. Dünyayı kan gölüne çeviren egemenler, terör devleti israil eliyle Filistin’de hastaneleri, okulları, ibadethaneleri, yardım dağıtım merkezlerini, mülteci kamplarını vuruyorlar. Dünyanın gözü önünde bütün fertleri yok edilen aileler, cesetleri paramparça edilmiş çocuklar, kadınlar, hasta ve yaşlılar; abluka altına alınarak barınaksız, aç, susuz ve ilaçsız bir şekilde ölüme terk edilen masum Filistinlilere soykırım uygulanıyor." dedi.

"Almanya, kararlı bir şekilde israil'in yanındadır"

Öylek, "siyonist terör devleti israil ve onun hamisi konumundaki ABD ve AB’ye üye ülkelerle bunların güdümündeki uluslararası örgütler; tepkisizlikleri, duyarsızlıkları, açıklamaları ve politikalarıyla bir kez daha bizleri yanıltmayıp sınıfta kalıyorlar. Dünya halkları tarafından gerçek yüzleri görülen siyonist çete ve işbirlikçileri bir taraftan kirli yüzlerini maskelemek amacıyla sözde insani yardım ve barış çağrılarında bulunuyorlar. Diğer taraftan da işledikleri insanlık suçu, ağır insan hakkı ihlalleri ve soykırıma rağmen israil'in yanında durmaya, masum Filistin halkını suçlamaya devam ediyorlar. Bu ikircikli tutumuyla katil israil'in dostu, destekçisi ve hamisi konumundaki ülkelerden biri olan Almanya’nın Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier 3 günlük bir ziyaret için ülkemize geldi ve şu an burada bulunuyor. Ülke olarak israil'in yanında olduklarını belirten Steinmeire, Filistin’de yaşanan katliam ve soykırımlarla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullanıyor, 'Bu zor zamanlarda Almanya, kararlı bir şekilde israil'in yanındadır. israille dayanışmamızın devam edeceği konusunda güvence vermek üzere israil'e gidiyorum. Sadece terör mağduru israil ile değil, aynı zamanda karşılık veren israil ile de dayanışma içindeyiz. HAMAS bölgede bir savaş başlattı ve kimse israil'i kendisini savunma hakkından ve terörle mücadelesinden dolayı kınayamaz.'" dediğini ifade etti.  

"HAMAS saldırılarının durduk yere ortaya çıkmadığının bilincinde olmalıyız"

Açıklamasının devamında Öylek, şunları aktardı:

"Bu açıklamasıyla siyonist israil'e desteğini açıklayan, işgale karşı topraklarını savunan Filistinlileri ise suçlayan Almanya Cumhurbaşkanına BM Genel Sekreteri António Guterres’in şu sözlerine kulak vermeye çağırıyoruz, 'HAMAS saldırılarının durduk yere ortaya çıkmadığının bilincinde olmalıyız. Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz tutuluyor. Topraklarının adım adım ele geçirilmesine ve şiddete tanık oluyor. Ekonomileri yıkılmış, insanlar yerlerinden edilmiş ve evleri yerle bir edilmiş durumda. Gazze tarihte görülmemiş bir şekilde bir çocuk mezarlığına döndü.' Biz de vicdanlarının sesine kulak tıkayan, Almanya Cumhurbaşkanına şu çağrıda bulunuyoruz, dünya Almanya’dan 20. yüzyılda imza attığınız Holokost ve Namibya soykırımlarıyla yüzleşmesini ve ders almasını beklerken, bugün savaş suçuna ve soykırıma imza atan terör devleti israili desteklemeyin. yahudilere karşı işlediğiniz soykırım suçunu unutturmanızın yolu, katil israil'i desteklemek değil, karşı çıkmaktır. israil, dünya ve insanlık için tarif edilmesi mümkün olmayan büyük bir tehdit ve tehlikedir. Avrupa halkları bunu gördü ve israil'e destek veren yönetimlerini uyarıyor, tepki gösteriyor, protesto gösterileri yapıyorlar. Vicdan sahibi Almanya vatandaşları da vergileriyle masum insanların öldürülmesini, soykırımcı bir ülkenin desteklenmesini istemiyorlar. Nitekim Almanya’da yapılan protestolar da bunu gösteriyor."

"israil bir devlet değil, işgalci bir terör örgütüdür"

Son olarak Almanya Cumhurbaşkanı’na seslenen Öylek, "israil bir devlet değil, işgalci bir terör örgütüdür. HAMAS mensupları vatanını savunan özgürlük savaşçılarıdır. israilli işgalciler, Filistinlilerin topraklarına, evlerine, işyerlerine çökmekte, her şeylerini gasp etmektedirler. israil, fosfor ve misket bombalarıyla on binlerce insanı katletti ve katliamlara devam ediyor. Almanya, bugüne kadar duruşuyla uluslararası hukuk, savaş hukuku ve insan hakları hukukuna aykırı davranan israil'i destekleyerek bu suça ortak olmaktadır. Cumhurbaşkanı Steinmeier ve Alman hükümet yetkilileri, Almanya’nın alnında kara bir leke olarak kalacak olan bu politikalardan vazgeçmelidirler. Almanya da tıpkı İrlanda, Malta ve Slovenya, İspanya, Arjantin, Brezilya, Şili ve Güney Afrika Cumhuriyeti gibi halkı Müslüman olmasa da vicdan sahibi olmanın gereğini yapan ülkelerin safında yerini almalıdır. Son olarak buradan katliam ve soykırımla dize getirilmeye çalışılsa da şahadet veya zaferden başka bir akıbeti kabul etmeyerek destansı bir mücadeleye imza atan Filistinli kardeşlerimize sesleniyoruz. Bağımsız Filistin ve esenlik yurdu özgür Kudüs’ü göreceğimiz günlerin yakın olacağına inanıyor, kahraman Filistin halkına salamlarımızı gönderiyoruz. Yaşasın, nehirden denize özür Filistin. Kahrolsun ırkçı, emperyalist, terörist, siyonist israil ve işbirlikçileri." şeklinde seslendi. (İLKHA)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55