,
 • BIST 11058.54
 • Altın 2551.802
 • Dolar 33.0014
 • Euro 35.9122
 • İstanbul 29 °C
 • Ankara 33 °C
 • İzmir 36 °C
 • Antalya 33 °C

2018 Hac Eğitim Seminerleri Başladı

2018 Hac Eğitim Seminerleri Başladı
2018 yılı Hac Organizasyonu ile bu sene hacca gidecek olan Hacı adaylarının haccı daha iyi anlaması ve öğrenmesi amacıyla, Batman İl Müftülüğünün organize ettiği Hac Eğitim Semineri Aygün Müftülük Camiinde başladı.

2018 yılı Hac Organizasyonu ile bu sene hacca gidecek olan Batmanlı hacı adaylarının haccı daha iyi anlaması ve öğrenmesi amacıyla, Batman İl Müftülüğünün organize ettiği Hac Eğitim Semineri Aygün Müftülük Camiinde başladı.

Eğitim Seminerinde konuşan Batman İl Müftüsü Turgut Erhan;
Kulun Allah’a karşı sevgi, saygı ve bağlılığını gösteren duygu, düşünce ve davranış biçimlerine ibadet denir. Geniş anlamda Mü’minin bütün hayatını Allah’ın arzu ettiği şekilde tanzim etmesidir.

İnsanın yaratılış gayesi ibadettir. İnsan ibadet ile beraber Allah katında değer kazanır. İbadeti adetten ayıran niyettir. Yaptığımız ibadetleri değerli kılan ve anlamlandıran niyettir. Kulluğumuzun derecesini eylemlerimizin mükemmelliği değil, niyetlerimizdeki samimiyet belirler. İbadette samimiyetin zirve noktası ‘İhsan’ derecesidir. İhsan,  Allah’ı görüyor gibi ibadet etmektir.” dedi.

Hac yolculuğunu eksiksiz, sıhhat, afiyet, huzur ve huşu içinde  yapmak; sıkıntı ve zorlukları en aza indirmek amacıyla yolculuk için yapılması gereken maddi ve manevi hazırlıklar hakkında hacı adaylarına bilgi vermeye çalıştıklarını dile getiren Erhan, konuşmasına şöyle devam etti: “Hac, İmkanı olan her Müslüman'ın, belirli bir zaman içinde, belirli mekanları ziyaret ederek, bazı dini görevleri yerine getirmek suretiyle yaptığı ibadettir.
Hac: Dilleri, kültürleri, renkleri, ırkları, ülkeleri farklı ancak hedefleri, duyguları ve gayeleri aynı milyonlarca Müslümanın ilahi aşk içerisinde bir araya gelmesi ve birlikte Allah’a yönelmesidir.

Hac; tevhid, sabır ve ahlak eğitimidir.
Hac; sahip olduğumuz her türlü nimetten uzaklaşıp her türlü acziyeti idrak etmektir.
Hac; bir arınma sürecidir. Bu süreci yaşadıktan sonra nefisle mücadele etmektir.
Hac, Müslüman olmanın sorumluluklarını hakkıyla yerine getirme taahhüdü ve bu taahhüde bağlı kalmaktır.

Hayatımızın en anlamlı yolculuğudur.
Bu yolculuk; rahmet, uhuvvet, muhabbet, tefekkür, ibret, hikmet, dua ve yakarışlarla yüklüdür.
Hac yolculuğu uzun ve kendine özgü zorlukları olan bir yolculuktur.
 

Hac İç İçe Geçmiş Beş Yolculuktur; Tevhidin tarihine yolculuk, Kalbe yolculuk, Ahirete yolculuk, Beytin Rabbine yolculuk, Kardeşlerimize yolculuk. Bu yolculukta Sabır, İsar, Takva, Teslimiyet, Disiplin (Zaman ve mekan), Günahlardan arındırma, ,Eğitim, Cömertlik, Çevre bilinci, İbadet alışkanlığı, Ümmet olma bilinci gibi faziletli kazanımlar elde edeceğiz.

Hacda kazanmış olduğumuz bu güzellikleri hayatımız boyunca devam ettirmemiz gerekir. Hacı olabilmek için gösterdiğimiz gayret ve çaba kadar hacı kalabilmek için de çaba ve gayret gösterebilmeliyiz.

Yaratılış gayesi ibadet olan insanın kazanımlarını koruyabilmesi için hem hacdan önce hem de hacdan sonra kulluk bilincini unutmamasıdır.

Hac, tevhit, sabır ve ahlak eğitimidir. Hac, ihramlar içinde, sahip olduğumuz her türlü nimetten uzaklaşmak ve tevazu bilincini yakalamaktır. Hac, bir arınma sürecidir. Bu süreci yaşadıktan sonra nefse karşı mücadelede söz vermektir. Hac, Allah’a olan bağlılığın kalıcı olduğu şuuruna varmak ve Kabe’de söz vermektir.” İfadelerini kullandı.

İl Müftüsü Erhan, konuşmasının sonunda tüm hacı adaylarına “Haccınız Mebrûr, Amelleriniz Makbûl, Günahlarınız mağfûr olsun.”  dileklerini ileterek tamamladı.

Seminere katılan hacı adayları, seminerden ve uygulamalı hac provasından çok etkilendiklerini ifade ederek yetkililere teşekkür ettiler.

'Batman'ın Kentleşme Süreci' başlıklı çalışma ödül kazandırdı

'Batman'ın Kentleşme Süreci' başlıklı çalışma ödül kazandırdı

'Batman'ın Kentleşme Süreci' başlıklı çalışma ödül kazandırdı

'Batman'ın Kentleşme Süreci' başlıklı çalışma ödül kazandırdı

Kaynak: HÜR24 Haber
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55