• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 28 °C
 • İzmir 31 °C
 • Antalya 29 °C

Yeni Şafak’ın sansürüne Bekir Bozdağ'dan tepki

Yeni Şafak’ın sansürüne Bekir Bozdağ'dan tepki
Yeni Şafak'ın 10 milyonun üzerinde takipçisinin olduğu Facebook sayfalarının kapatılmasına tepkiler çığ gibi büyüyor.

Faceook sansürüne karşı Yeni Şafak'a destek veren siyasetçiler kararın kabul edilemez olduğunu ve sayfaların bir an önce açılması gerektiğini belirtti.

HUKUKA AYKIRI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Yeni Şafak Gazetesi yayın hayatı boyunca insan hakları ve özgürlüklerinden yana tavır alarak millet iradesi ve demokrasiyi savunan çizgisi ile takdir toplayan bir yayın organıdır. Sosyal paylaşım sitesi Facebook tarafından Yeni Şafak Gazetesi'nin günlük 10 milyonu bulan kullanıcı tarafından ziyaret edilen hesaplarının hiçbir yargı kararı olmaksızın, hukuka aykırı olarak ve gerekçe gösterilmeksizin erişime engellenmesi açıkca bir sansürdür. Facebook, Yeni Şafak'ın hesaplarını gerekçe göstermeksizin silmesine rağmen, teröre destek veren hatta terör örgütlerinin propagandasını yapan hesaplara erişimi, mahkeme kararları olmasına rağmen engellemeyerek hukuk dışı çifte standart ve keyfi bir tutum sergilemektedir. Facebook tarafından temel hak ve hürriyetleri esas alarak yayın Yeni Şafak Gazetesi'nin hesaplarının hiçbir yargı kararı olmaksızın engellenmesi oldukça manidardır ve demokrasi ve basın hürriyeti bakımından asla kabul edilemeyecek bir durumdur.

ASLA KABUL EDİLEMEZ

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: Her düşüncenin ve fikrin özgürce paylaşıldığı bir platform olduğunu iddia eden uluslararası bir sosyal medya kuruluşunun, Yeni Şafak gibi Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarından birine uyguladığı bu sansür asla kabul edilemez. Eğer söz konusu sosyal medya kuruluşu halen tarafsız bir şekilde dünyada ve Türkiye'de toplumun tüm kesimlerine hizmet verdiği iddiasında ise bu yanlışından derhal geri dönmelidir. Takipçisi olmalıyız, takipçisi olacağız.

SON VERİLMELİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya: Facook'un yaptığı kapatma işlemi ülkemizin önde gelen medya kuruluşlarından olan Yeni Şafak'a ve daha da önemlisi milyonlarca okuru ve takipçisine yapılmış bir haksızlıktır. Facebook, herşeyden önce kendi kullanıcısı olan bu okurlara karşı yaptığı yanlıştan bir an önce dönmelidir. İnternet ortamı hukukun olmadığı bir alan değildir. Bu keyfi uygulamalara bir an önce son verilmesini diliyorum. Facebook ve benzeri sosyal medya kuruluşlarının politikalarını internet ortamında terör propagandası yapan hesaplara karşı daha etkin mücadele edecek şekilde gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum.

SONUNA KADAR YANINDAYIZ

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Düzce Milletvekili Faruk Özlü: Facebook'un ülkemizin en saygın, milli ve yerli gazetelerinden biri olan Yeni Şafak'a dönük aldığı sayfa kapatma kararı, "haber alma özgürlüğü" çerçevesinden bakılınca kabul edilemez bir durumdur. Hiçbir gerekçe göstermeden ve hiçbir açıklama yapmaksızın yapılan bu eylem Türk toplumunun haber alma hakkına yapılan sorumsuz bir davranış ve açık bir tecavüz olarak değerlendirilmektedir. Ancak, keyfi ya da kendine göre gerekçelerle vatandaşlarımızın haber alma özgürlüğünün engellenmesi kabul edilemez. Facebook yöneticilerinin bu yanlıştan bir an önce dönmelerini istiyoruz, bekliyoruz. Türkiye'nin çok önemli bir değeri olduğuna inandığım, yerli ve milli bir yayın kuruluşu olan Yeni Şafak ailesinin sonuna kadar yanındayız, yanında olacağız.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAVUNANLARDAN TEPKİ YOK

AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı: Sebebi açıklanmayan bu sansür girişimini tabii ki şiddetle reddediyorum, kınıyorum. Basının hiçbir şekilde sansüre uğramasını desteklemiyorum. Yeni Şafak'a bu mesnetsiz, dayanaksız yapılan bu sansürün iyi niyetli olduğunu da düşünmüyorum. Bu kadar çok takipçisi olan bir gazeteye bu şekilde muamele edemezler. Bu duruma karşı net tavrın gösterilmesi lazım. Basın özgürlüğünü savunan hiç kimseden buna yönelik bir açıklama göremiyoruz. Basın özgürlüğünü savunanların, Yeni Şafak'a uygulanan bu sansüre karşı tepki vermelerini beklerdim.

RAHATSIZ OLDULAR

AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu: Yeni Şafak'ın millet adına demokrasi adına terör karşıtı yayınlarının kimleri rahatsız ettiği ve bu sonuç ortaya çıktıktan sonra da tüm basın hürriyeti diye casusluğun bile avukatlığını yapanların da nasıl memnuniyet duyduğu bir karmaşık tablo ve çifte standart var. Basından anladığımız şey, milletin beklediği doğru haberleri doğru kanallardan doğru biçimde aktarmaktır. Basın hürriyeti kapsamında devletin ve milletin temel değerlerine dinamit konulmasını basın hürriyeti olarak pazarlamaya çalışanların gerçekten habercilik yapan yaklaşımlara karşı bu tutumu da görmesini bekliyoruz.

SİBER SUİKAST

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu: Facebook'un herhangi bir gerekçe göstermeden Yeni Şafak'ın sayfalarını kapatması keyfi ve maksatlı bir uygulamadır. Türkiye'deki her 3 kullanıcıdan birinin takip ettiği, yerli ve milli yayınları ile milletin ve ümmetin sesi olan Yeni Şafak'ın uğradığı bu siber suikastı şiddetle kınıyorum. Her daim özgürlüklerden bahseden sosyal paylaşım sitesi Facebook, 10 milyon takipçisi olan sayfanın yayınlarına son vererek yaptığı çağ dışı uygulamanın sansür olduğunu kendisi de tescillemiş oluyor. Toplumsal hassasiyetleri ve taleplerin dikkate alınarak kapatılan sayfaların tekrar yayına alınması gerekir.

Kural ihlali yaptı

Şükran Çiftel

Küresel Hukuk Danışmanlık avukatlarından Şükran Çiftel: Daha önce de bu şekilde sayfa kapatma davalarına baktım. İrtibata geçtikten hemen sonra sayfalar açıldı. Yeni Şafak'ın sayfa kapatmasıyla ilgili olarak hangi kuralın ihlal edildiğini gerekçe gösterdiklerini bilemiyorum fakat Facebook'un topluluk kurallarının içerisinde birleştirilme sonucu sayfa kapatılır gibi bir kural yok. Facebook yönetiminin Yeni Şafak'a hesabınızı açarız ancak 10 milyonluk takipçi sayınızı 100 bine düşürürüz teklifi de makul değil. Böyle bir işlemin gerçekleşmesi çok mantıksız.

Tazmin davası açın

Ankara Barosu Bilişim Kurulu Üyesi Nihat Karslı: Ticari bir kurumsunuz, orada belli bir faaliyet gösterip bir şeyler yapıp ondan sonra hiçbir nedensiz olarak hesabınız iptal edilmişse ticari bazda bunun karşılığı sorulabilir. Bu ticari bir ilişki. Kullanma koşullarına aykırı bir şey yapılmadıysa kapatamazlar. Kapattılarsa da ticari kaybınız varsa bunun tazmini yönünde dava açabilirsiniz.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55