• BIST 79.933
 • Altın 125,211
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 16 °C
 • Antalya 21 °C

Türkiye’nin Dostu Var mı?

Hakkı Söyler

       Amerika her zaman kazanan ata oynar. Kimden ne çıkarı varsa onu kullanır sonra da atar. Bunların dostu olmaz, tek dostları kendi egoları, paraları, çıkarlarıdır. Saniyede strateji değişirler aynı şekilde saniyede taraf ve dost değiştirirler.

                  Şu anda yeryüzünde bulunan devletlerin çoğunun ilişkileri karşılıklı çıkar üzerindedir. Dostlukları yoktur, menfaatleri vardır. Birbirlerinin sıkıntılarına üzülmezler. Başarılarında da sevinmezler. İçten içe üzülürler. İstisnalar dışında devletler kendilerini diğer devletlere siper etmezler. Kendi çıkar ve zararlarını düşünürler. ABD ve Rusya kendi aralarında anlaşırlar. Yeryüzünde bir denge oluşturmaya çalışırlar.

                 Şia bloğu dışında olan hiçbir oluşum gerçek anlamda birbirlerine dost değildirler. Onlar ölümüne birbirlerine yardıma koşarlar. Ayrı ülkelerde yaşasalar da bütün Şiiler, Şiilerin yaşadıkları toprakları kendi toprakları olarak görürler. Sosyalist, namazsız, inançsız bir şii bile İran’ın başarısına sevinir. Kendi ülkelerinde ki, rejimin yıkılmasına sebep olsa bile karşı tarafa destek verirler. Bu yüzden Lübnan Hizbullah’ı ve İran hiç çekinmeden Suriye savaşına girdiler. Eskiden beri İran’la askeri ve ticari ilişkileri olan Rusya da ABD ile anlaştıktan sonra Suriye’ye askeri müdahalede bulundu. İki süper güç tarihin hiçbir döneminde karşılıklı savaşmamışlar. Hep aynı safta savaşmışlar. Bunlar aynı masada baş başa oturdukları için aralarında nasıl anlaşmalar oluyor bilmiyoruz. Uzun soluklu plan yaparlar.

              ABD, çıkar üzerine ilişki kurar. Kimse ile dostluğu olmaz. İnsanları savaştırır, sonra da ara bulucu olur. Esed’e karşı görünür ama Esed’in askeri olan PYD ve YPG’ye askeri ve siyasi destek verir. Rusya’nın Esed’e yardıma gitmesine izin verir. Rusya, ABD ile anlaştıktan sonra Suriye’ye girdi. Yani ABD’nin dostları veya düşmanları yoktur çıkarları vardır. ABD gerçekten büyük şeytandır. Türkiye’yi Suriye bataklığına soktu. Bir hafta da Esed’in işini bitiririz. Yeni kurulan devlet senin dostun olur. Yardım etmesen sana dost olmazlar deyince Türkiye İran ile olan Osmanlı- Safevi rekabet geleneğinden dolayı hiç düşünmeden balıklama atladı. Şeytan ise insana hata yaptırdıktan sonra aradan çekilir ve insanı kınamaya başlar. Onu günahı içinde bocalar halde bırakır. İşte ABD= Şeytan, devletleri böyle kandırır.

            Yıllar önce herkeste olduğu gibi bende de ABD’nin hedefi İran’dır. Derdim. Ama bir yıla yakındır gördüğüm hedef Türkiye’dir. Türkiye baştan beri Suriye savaşına girmeyecekti. PKK ve PYD’nin bu kadar güç kazanmasının sebebi Türkiye’nin, Suriye muhaliflerine yardım etmesi sonucunda Suriye’nin de PKK ve PYD’ye yardım etmesi ile sonuçlandı. ABD ve Rusya da bunlara silah verdiler.

             Rusya kendi uçağının düşürülmesi için oyun hazırladı. ABD başta Türkiye’ye destek oldu. Olaydan sonra ABD aradan çıktı. Rusya artık Suriye topraklarında daha rahat hareket ediyor. Özellikle Türkmenleri vuruyor. Türkiye hiç bir şey yapamıyor. Bu olay olmasa idi ülkeler arası ilişkilerle Türkmenler kurtarılabilirdi.

            Türkiye bu beladan kurtulmak istiyorsa İran ile ilişkilerini düzeltecek ve dostluk anlaşmaları yapacaklar. Avrupa ve ABD İran’la ticari ve askeri ilişki kuracaklarına Türkiye kursun. İran’la dost olsa Esed ile ilişkiye girer. Esed, Suriye de hakimiyetini yeniden kurarsa PYD’nin elindeki toprakları geri alır. Zaten ilk anlaşmaları da böyleymiş. Geri dönsem siz topraklarımı bırakıyorsunuz. Yani PYD Esedin gitmesini istiyor. Bu yüzden ABD ile sıkı ilişkiye girmiş.

            Türkiye’nin dostları yoktur. Türki cumhuriyetler bile Rusya’yı destekliyorlar. Kıbrıs’taki Türkler bile belki Rumlardan daha fazla Türkiye’den nefret ediyorlar. Bütün komşularla düşman bir duruma geldik. İnşallah komşularımızla tekrar iyi ilişkilere gireriz de ABD’nin oyunlarından kurtuluruz.               

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 404 20 26 - 0 532 658 98 55