• BIST 110.059
 • Altın 174,736
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 15 °C
 • Antalya 17 °C

TÜİK Aile istatistikini açıkladı

TÜİK Aile istatistikini açıkladı
TÜİK 2015 İstatistiklerle Aile verilerini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK)  İstatistiklerle Aile, 2015 sonuçlarını açıkladı.

Buna göre:

Aile ve hanehalkı kavramları, Türkiye'de aile yapısını inceleyen sosyologlarca çok uzun zamandır birbirinin yerine kullanılmaktadır. Aile, evlilik, kan bağı ve yasal yollarla birbirine bağlı, karşılıklı hak ve yükümlülüklerle bir arada yaşayan bireyler topluluğu olarak tanımlanmaktadır.

Hanehalkı ise, aralarında akrabalık bağı bulunsun ya da bulunmasın aynı adreste yaşayan bir veya birden fazla kişiden oluşan topluluktur. Hanehalkı, bir aileden oluşabileceği gibi birden fazla aileden de oluşabilmektedir.

Bu çalışma ile ülkemize özel hanehalkı tipleri ilk kez idari kayıtlara dayalı olarak Türkiye ve iller düzeyinde üretilmiştir. Bu haber bülteninde Türkiye geneli ve iller için oluşturulan hanehalkı tipleri sonuçlarına yer verilmi
ştir.

Ülkemizdeki hanehalklarının %66,9'u çekirdek ailelerden oluşmaktadır

Çekirdek aile; yalnızca eşlerden veya eşler ve çocuklarından veya yalnız ebeveyn ve en az bir çocuğundan oluşan aileler olarak tanımlanmaktadır. Bu tanım kapsamında, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, 2015 sonuçlarına göre, ülkemizde çekirdek ailelerden oluşan hanehalklarının oranı %66,9'dur. Tek kişilik hanehalklarının oranı ise %14,4’tür.

Birden fazla çekirdek aile veya en az bir çekirdek aile ile çekirdek aile üyesi olmayan en az bir kişiden oluşan aile olarak tanımlanan geniş ailelerden oluşan hanehalklarının oranı %16,5'tir. Çekirdek aile bulunmayan hanehalklarının oranı ise %2,2'dir.
 
Hanehalkı tiplerine göre hanehalkı sayısı ve oranı, 2015

Nüfusumuzun %4'ü tek başına yaşamaktadır

Nüfusumuzun %63,9'u çekirdek aileden oluşan hanehalklarında, %27,6'sı geniş ailelerden oluşan hanehalklarında ve %1,5'i ise çekirdek aile bulunmayan hanehalklarında yaşamaktadır. Tek kişilik hanehalklarında yaşayan nüfusun oranı ise %4'tür.
Hanehalklarının %7,8'inde yalnız ebeveyn ve çocuklar yaşamaktadır

Türkiye'deki toplam hanehalklarının %7,8'inde yalnız ebeveyn ve çocuklar yaşamaktadır. Toplam hanehalklarının; %1,6'sı baba ve çocuklarından, %6,2'si ise anne ve çocuklarından oluşmaktadır. Nüfusumuzun ise %1,1'i baba ve çocuklarından oluşan hanehalklarında yaşarken, %4,6'sı anne ve çocuklarından oluşan hanehalklarında yaşamaktadır.

Yalnız ebeveyn ve çocuklardan oluşan hanehalkları en çok Tunceli'dedir

Yalnız ebeveyn ve çocuklardan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il %14,9 ile Tunceli, en düşük olduğu il ise %8,5 ile Bayburt'tur. Yalnız anne ve en az bir çocuğundan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu iller %11,9 ile Tunceli ve %11,7 ile İzmir, en düşük olduğu iller ise %6,7 ile Burdur ve %6,8 ile Bayburt'tur. Yalnız baba ve en az bir çocuğundan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu iller %3,5 ile Malatya ve Eskişehir, en düşük olduğu il ise %1,4 ile Kayseri'dir.

Tek kişilik hanehalkı oranının en yüksek olduğu il Tunceli oldu

Tek kişilik hanehalkı oranının en yüksek olduğu il %23,5 ile Tunceli oldu. Bunu %22 ile Eskişehir ve %21,9 ile Gümüşhane izledi.

Tek kişilik hanehalkı oranının en düşük olduğu il Diyarbakır oldu

Tek kişilik hanehalkı oranının en düşük olduğu il %7,7 ile Diyarbakır oldu. Bunu %7,9 ile Batman ve %8,2 ile Van izledi.
Tek kişilik hanehalkı oranı en yüksek ve en düşük olan ilk 5 il, 2015

Çekirdek ailelerden oluşan hanehalkı oranı en yüksek olan il Kayseri oldu

Çekirdek ailelerden oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il %72,7 ile Kayseri oldu. Bunu %72,3 ile Osmaniye ve %72,1 ile Ankara takip etti.

Çekirdek ailelerden oluşan hanehalkı oranı en düşük olan il Şırnak oldu

Çekirdek ailelerden oluşan hanehalkı oranının en düşük olduğu il %53,8 ile Şırnak oldu. Bunu %57,1 ile Kastamonu ve %57,9 ile Tunceli izledi.

Çekirdek ailelerden oluşan hanehalkı oranı en yüksek ve en düşük olan ilk 5 il, 2015

Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il Şırnak oldu

Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il %32,5 ile Şırnak oldu. Bunu %29,5 ile Hakkari ve %27,8 ile Ağrı izledi. 

Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranının en düşük olduğu il Çanakkale oldu

Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranının en düşük olduğu il %10,2 ile Çanakkale oldu. Bunu %11,2 ile Balıkesir ve Eskişehir, %11,6 ile de Ankara izledi.

Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranı en yüksek ve en düşük olan ilk 5 il, 2015
Kaynak: HÜR24 Haber
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55