• BIST 117.216
 • Altın 165,528
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 13 °C
 • Antalya 13 °C

Tarih verdi B Planı devrede!

Tarih verdi B Planı devrede!
Nurettin Canikli, yeni Anayasa çalışmalarında toplumsal mutabakatın ortaya çıkmayacağının anlaşıldığını belirterek, "Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi için daha dar kapsamlı 4-5 maddelik anayasa değişikliği teklifi getirmeyi düşünüyoruz" dedi.

"Bu bizim B planımızdı" diyen Canikli, "Teklif muhtemelen haziran ayının ilk yarısına kadar tamamlanmış ve Meclis’e sunulmuş olur" şeklinde konuştu.

"BAŞKANLIK'TAN VAZGEÇMEDİK"

AK Parti, yeni Anayasa çalışmalarını beklemeye aldı. Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, "Partili Cumhurbaşkanı" formülünü açıkladı. Canikli, "Bu Başkanlık sisteminden vazgeçildiği anlamına gelmiyor. Bizim ajandamızda vardı. Kapsamlı anayasa değişikliği yapılamaz ya da yeni bir Anayasa hayata geçirilemez ise, bizim zaten düşüncemizde olan değişiklik bu idi" şeklinde konuştu.

"BU BİZİM B PLANIMIZDI"

1 Kasım seçimleriyle oluşan yapıda, yeni bir Anayasa değişikliği, yeniden bir anayasa yapmanın ya da kapsamlı bir Anayasa değişikliği gerçekleştirmenin mümkün olmadığını belirten Canikli, "Mevcut yapı ile Cumhurbaşkanı ile Başbakanın ilişkilerini düzenleyen 1982 Anayasasındaki kural net olmadığı için ciddi olarak çatışma risklerini barındırıyor. Bu, isimlerden bağımsız olarak değerlendirilen bir kural. Bu sorunun mutlaka giderilmesi gerekiyor. Bu yapı içerisinde Türkiye çok uzun süre istikrarlı yapı oluşturamaz" dedi.

"Şu an aynı siyasi hareketten gelmiş bir Cumhurbaşkanı ve Başbakanın bile bu özellik nedeniyle zaman zaman fikir ayrılığına düştüklerini görüyoruz, yaşıyoruz" diyen Nurettin Canikli, "Yeni bir anayasa değişikliği ile kapsamlı olarak bütün kurum ve kurullarıyla Başkanlık modelinin monte edileceği Anayasa değişikliği yapamayacağımıza göre, o zaman bu ciddi kriz riski taşıyan bu sistemi değiştirelim düşüncesi gündeme geldi. Bizim B planımız. Muhtemelen yeni hükümetimizin güvenoyu almasından sonraki, haziran ayında, haziran ayının ilk yarısına kadar tamamlanmış ve Meclis’e sunulmuş olur" diye konuştu.

Canikli, "Nasıl bir değişiklik getirileceğine" ilişkin soruya, Anayasanın ilgili maddesinde ‘Cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisinin kesileceği’ öngörüldüğünü hatırlattı. Canikli, “Birkaç madde daha gündeme gelebilir. Mümkün olduğu kadar dar kapsamlı olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

"ERKEN SEÇİM YOK"

Canikli, erken seçimle ilgili soru üzerine, "Erken seçim yok. Erken seçim gündemimizde hiç olmadı. Bugün de yok, yarın da olmayacak" ifadelerini kullandı.

Muhalefet ile görüşmelerine ilişkin olarak Canikli, şunları söyledi:

"Biz önemli değişiklikler öncesi bu görüşmeleri gerçekleştiriyoruz. Bir alınmış karar olarak ifade etmiyorum, bir siyasi nezaket çerçevesinde Meclis'e sunulmadan önce veya Meclis’te görüşmelere başlamadan önce diğer siyasi partilerle görüşülebilir. Herhangi bir engel söz konusu değil."

"MHP'NİN DIŞINDA DA DESTEK GÖRÜR"

Bahçeli’nin destek açıklamalarına ilişkin olarak ise Canikli, şunları söyledi:

"Partili Cumhurbaşkanına ilişkin teklife sadece Milliyetçi Hareket Partisinden değil, diğer siyasi partilerden destek geleceğini tahmin ediyoruz, umuyoruz. Çünkü bu siyasi bir düzenlemeyi içermiyor. AK Parti meselesi değil. Bu sadece Türkiye’nin yönetim yapısının netleştirilmesi ve ileride çıkması muhtemel çatışma risklerini ortadan kaldırmak amacıyla yapılacak bir düzenleme. Bütün siyasi partilerden bu amaç için yapılacak bir düzenlemeye destek geleceğini bekliyoruz."

SIKINTIMIZ MEVCUT SİSTEM

Yeni ve sivil bir anayasanın hazırlık çalışmalarını sürdürdüklerini, yazımı tamamlandıktan sonra kamuoyu ile paylaşacaklarını belirten Canikli, şunları kaydetti:

“Bizim sıkıntımız, mevcut uygulanan sistemle. Cumhurbaşkanlarıyla başbakanlar arasında sürekli çatışma potansiyeli var. Bir yetki hem Başbakan hem Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılıyor. Bunun örneklerini gördük, geçmişte de yaşadık. Bu sistem böyle gitmez. Çatışmayı körükleyen bir anayasayla gitmez. Sistem bu kilidi açamıyor. Hele ileride sonraki dönemlerde farklı siyasi partilerden başbakan ve cumhurbaşkanı geldiğini düşündüğünüzde tam anlamıyla sistem krizine dönüşür. Bunu netleştirmemiz gerekir.”

YARI BAŞKANLIK SİSTEMİYLE AYNI

Dünyada uygulanan başkanlık ve yarı başkanlık sistemleri örnekleri bulunduğuna dikkati çeken Canikli, hiçbir ülke sisteminin diğer bir ülke sistemiyle aynı olmadığını, kendilerine göre farklılıkları bulunduğunu anlattı.

Şu andaki 1982 Anayasası ile dizayn edilen sistemin yarı başkanlığa yakın bir sistem olduğunu belirten Canikli, “Şimdiki sistemimiz, yüzde 70-80 oranında yarı başkanlık sisteminin özelliğini taşıyor. Parlamenter sistemlerde verilen yetkiler semboliktir. Mevcut sistem yarı başkanlık sisteminin özelliğini taşıyor” dedi.

YENİ ANAYASA İMKANSIZ GÖRÜNÜYOR

Canikli, şunları kaydetti:

“Yeni bir anayasanın kabulü hemen hemen imkansız görünüyor. Bunu bile bile teklifin sunulmasının bir anlamı yok. Kamuoyuyla paylaşacağız. Çalışmalar tamamlandıktan sonra bizim nasıl bir sivil anayasa istediğimizi topluma anlatacağız. Fakat daha dar kapsamlı madde içeren 4-5 maddelik bir anayasa değişiklik teklifini getirmeyi düşünüyoruz. Partili başkanlık sistemini sağlayacak bir değişiklik. Başkanlık sistemi ve seçildikten sonra partiyle bağı  kesilir gibi maddelerde değişiklik yapabiliriz. Bununla bağlantılı birkaç maddeyle başkanlık sisteminin önü açılabilir. Büyük oranda sorun çözülüyor. Sonraki dönemlerde toplumsal uzlaşma denilen sivil anayasa hayata geçirilebilir. Bu ülke için geleceğimiz için halledilmesi lazım.”

Canikli, başkanlık sistemini getirecek olan anayasa değişiklik teklifi için “En kısa zamanda TBMM Genel Kuruluna getirilecek. Böyle bir değişikliğin yapılacağını tahmin ediyoruz, umuyoruz” dedi.

MHP İLE TEMASIMIZ YOK

Anayasa değişikliği konusunda MHP ile hiçbir görüşme veya temaslarının olmadığını belirten Canikli, “Temas gereği de duymuyoruz. Görüşmemiz olmadı. Biz özellikle Türkiye’nin geleceği konusunda AK Parti’nin dışında birçok milletvekilinin de isteyeceğini düşünüyoruz” dedi..

AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, herhangi bir partiyle anlaşmanın olamayacağına dikkati çekerek, “Anlaşma da olmaz çünkü oylama gizli. Böyle bir oylama modelinde pazarlık olmaz, yürümez, tutmaz, işlemez. Hiçbir garanti de yok. Perdeyi çeken oyunu kullanır. Pazarlık iddiaları doğru değil” diye konuştu.

AK PARTİ KONGRESİ

Parti yönetimlerinde zaman zaman değişiklikler olabileceğini belirten Canikli, “Bu tür hadiseler, her zaman her siyasi partide olabilir. Tam anlamıyla bu tür değişiklikler, tazeleme ve daha güçlü bir şekilde yoluna devam etmek için kullanılabilir. Görevini çok iyi yapan bakan arkadaşlar ve parti yönetici de zaman zaman bayrağı arkadaşlarına devretmiştir. Normal olarak değerlendirmek gerekir” diye konuştu.

Diğer partilerdeki görev değişikliklerinin her partide sert ve nezaket kurallarının dışına çıkarak meydana geldiğini, AK Parti’nin farkının ise “son derece sakin, aklın, mantığın, kalbin hakim olduğu bir değişim” olarak gerçekleştiğini söyledi.

Parti kongresinden bir iki gün öncesinden adayın açıklanacağını belirten Canikli, beklentilerinin tek aday olacağını belirtti.

Hakkında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin 16 ve 18 Mayıs tarihlerinde iki tur şeklinde görüşülüp oylanacağını belirten Canikli, 367’den fazla kabul oyu alması halinde yürürlüğe gireceğini, 330 ila 367 arasında bir oyla kabul edilmesi halinde referanduma götürüleceğini bildirdi.

HAZİRAN'DA MECLİS'E SUNULACAK

Öte yandan Reuters'a konuşan üst düzey bir AK Parti'li yetkili Partili Başkanlık için Anayasa değişikliğinin Haziran ayının ortasında Meclis'e sunulacağını söyledi. 

Kaynak: Karar
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55