• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 21 °C
 • Antalya 20 °C

Sermaye Piyasasında Gündem Eylül 2016 Sayısı Yayınlandı

Sermaye Piyasasında Gündem Eylül 2016 Sayısı Yayınlandı
Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı İlhami Koç, Sermaye Piyasasında Gündem’in Eylül sayısında, geçtiğimiz aylarda sermaye piyasalarında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

TSPB Başkanı İlhami Koç, Sermaye Piyasasında Gündem dergisinin Eylül sayısında sermaye piyasalarının geleceği için geçtiğimiz aylarda yaşanan güzel gelişmeleri değerlendirdi: “Ağustos ayı içinde TBMM’nden faaliyetlerimize olumlu katkıda bulunacak yeni kanunlar meclisten geçti. Bunlardan ilki bireysel emeklilikle ilgili. Bilindiği üzere, bireysel emeklilik sistemiyle bireyler kendi geleceklerine yönelik tasarruf yaparken aynı zamanda bu tasarrufların ekonomiye uzun vadeli kaynak sağlamasına katkıda bulunuyor. Ayrıca bu sistemin ülke içi tasarrufların artmasında önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Birlik olarak bu düzenlemeyi sektörümüz ve ülkemiz adına memnuniyetle karşılıyoruz. Bu noktada, Birlik olarak gerek sistemde oluşturulacak fonların gerekse oluşturulan fonların mal varlıklarının yönetiminin rekabetçi bir ortamda yapılmasının verimliliği artıracağı inancındayız. Konu hakkında yapılacak ikincil düzenlemelere Birlik bünyesindeki tüm üyelerimizle katkıda bulunmaya hazırız.”

 

Koç, TBMM’nden geçen ikinci kanunun Türkiye Varlık Fonu uygulaması olduğunu belirterek: “Sermaye piyasalarının katılımcıları olarak, kamusal tasarrufların önemine sıkça değiniyor ve İşsizlik Fonu, DASK vb. fonlara atıfta bulunarak, bu tür fonların da sermaye piyasası araçlarına yatırım yapması gerektiğini vurguluyorduk. İlk kez, adı konularak böyle bir yapı oluşturuluyor. Sermaye piyasalarında araç çeşitliliğine katkı sağlamak, yurt içinde kamuya ait varlıkları ekonomiye kazandırmak, dış kaynak temin etmek ve büyük ölçekli yatırımlara iştirak etmek için Türkiye Varlık Fonu uygulaması oluşturuldu. Uygulamanın mal varlığının yönetimine, Birliğimiz üyesi portföy yönetim şirketlerinin katkıda bulunması piyasamızın derinleşmesi ve gelişmesi açısından da önemli olacaktır. Bu fonların yönetimine ilişkin ikincil düzenlemelerle ilgili görüşlerimizi pek yakında ilgili otoritelerle paylaşmayı planlıyoruz” dedi.

 

Diğer Haber Başlıklarından Seçmeler

 

Sermaye Piyasaları Kongresi 04-05 Kasım’da!

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), 4-5 Kasım 2016 tarihlerinde dünyaca ünlü uzmanlar ile kurumsal ve bireysel yatırımcıları buluşturmak amacıyla düzenleyeceği ‘Sermaye Piyasaları Kongresi’nin hazırlıklarına devam ediyor. Kongre ile sermaye piyasalarının bilinirliliğinin artırılması, gündemdeki konuların tartışılması, katılımcıların güncel gelişmeler konusunda en yetkin kişilerden bilgi alması ve böylece sermaye piyasası yatırımlarına yönlendirilen tasarruf oranının yükseltilmesi hedefleniyor. Ayrıca kongrede altı çizilecek en önemli konuların başında, Türkiye’nin güçlü demokrasisinin çok daha güçlü sermaye piyasaları için önemi yer alıyor.

 

Yatırımcıların, finansal kurum temsilcilerinin, kamu idaresindeki ilgililerin, akademisyenlerin ve ekonomi basınının katılımıyla düzenlenecek ‘Sermaye Piyasaları Kongresi’ hakkında detaylı bilgiye www.sermayepiyasalari.com internet adresinden ulaşılabiliyor.

 

TSPB Müşteri Uyuşmazlıkları Hakem Heyeti Yönergesi

TSPB, üyeleri arasında veya üyeleri ile müşterileri arasında borsa işlemleri dışındaki işlemlerden doğan uyuşmazlıkların çözümüne yardımcı olmak; bu amaçla hazırlanacak ve Sermaye Piyasası Kurulu (Kurul) tarafından onaylanacak usul ve esaslar dahilinde hakem heyeti ve gerekli alt yapıyı oluşturma konusunda görevlendirilmişti.

 

Kurul ile birlikte yürütülen çalışmalar sonucunda hazırlanan ve Birlik Yönetim Kurulu toplantısında kabul edilerek yürürlüğe konulan ‘Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Müşteri Uyuşmazlıkları Hakem Heyeti Yönergesi’ hazırlandı.

 

Bu kapsamda, Birlik bünyesinde aracılık faaliyetleri, portföy yöneticiliği ve kolektif yatırım araçları ile kaldıraçlı alım satım işlemleri konularındaki uyuşmazlıkların çözümü için, Hakem Heyetleri oluşturuldu.

 

Hakem Heyeti sistemi ile borsa dışı işlemlerden kaynaklanan uyuşmazlıkların adil, güvenilir ve en hızlı şekilde çözüme kavuşturulması amaçlanıyor. Hakem Heyeti’ne yönelik detaylı açıklamalara ve başvuruyla ilgili bilgilere www.tspb.org.tr internet adresinden ulaşılabiliyor.

Kaynak: HÜR24 Haber
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55