,
 • BIST 1.910,41
 • Altın 779.61577
 • Dolar 13.7178
 • Euro 15.5042
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 14 °C
 • Antalya 14 °C

Şehadet yıldönümünde Şehid Fethi Şikaki

Şehadet yıldönümünde Şehid Fethi Şikaki
Bugün mücahit, âlim ve Filistin İslami Cihad Hareketi’nin kurucusu ve ilk genel sekreteri Dr. Fethi Şikaki’nin suikast sonucu şehit edilişinin yıldönümü.

Filistin İslami Cihad Hareketi’nin kurucusu ve ilk genel sekreteri Dr. Şehit Fathi Şikaki, 26 Ekim 1995 yılında Malta adasında siyonist terör örgütü Mossad tarafından gerçekleştirilen suikast ile şehid edildi.

Şehid Şikaki, İslami Cihad Hareketi’ni oluşturmakla, son 40 yılda Filistinli Müslümanların başarılarında önemli bir rol oynamıştır.

Şehit Şikaki, İslam kültüründe cihad konusunun Filistin toplumundaki direnişi güçlendirmek ve toplumun çoğunluğunu sahaya getirmek için bir araç olabileceğine inanıyordu. Bu mesele ilk intifadanın başlamasıyla gerçekleşti. Filistin toplumunun çoğunluğu bu intifadaya katıldı ve geri kalan İslami güçler doğasını değiştirerek sırf çağrı yapma sürecinden direniş sürecine geçip İslami Cihad Hareketi’nin gerisinde kalmamaya çalıştı. Aslında Şehit Fethi Şikaki, siyonist işgal rejimine ve emperyalizme karşı savaşan bir ulusun örneğiydi.

1986’da İslami Cihad Hareketi'nin temelini oluşturan Filistin’in kurtuluşu için İslami Cephe'yi kurdu.

Doğup büyüdüğü topraklar olan Filistin’de hayatını şehadetle neticelendiren Şikaki, 1951'de Gazze'nin Rafah Mülteci Kampı'nda, Remle'den buraya iltica etmiş olan Filistinli bir ailede dünyaya geldi.

Terör çetesinin işgali altında olan Kudüs’te, dört yıl öğretmen olarak çalıştıktan sonra Mısır’ın Zekazik Üniversitesinde tıp öğrenimi gördü. 1980'de buradan mezun olarak Kudüs’e döndü ve doktor olarak çalışmaya başladı. 1983'te siyonist işgal rejimi tarafından esir alındı ve bir yıl alıkonuldu. 1986'da bazı arkadaşlarıyla birlikte İslami Cihad Hareketi'nin temelini oluşturan Filistin’in Kurtuluşu İçin İslami Cephe'yi kurdu.

Şikaki, İslami Cihad Hareketi'ni kurduktan sonra Gazze’ye yerleşti ve orada kurduğu bu hareketin yönetici kadrosunu sağlam, güvenilir ve bedel ödemiş Müslümanlardan seçti.

İslami Cihad Hareketi, gösterdiği samimiyet, azim, kararlılık ve etkinliğiyle fazla geçmeden siyonist işgal rejiminin dikkatini çeker. Siyonist işgal rejimi tarafından iki defa esir alınan Şikaki, sonrasında sürgün edilir.

İslami Cihad Hareketi'nin kuruluşunun ilanından kısa bir süre sonra Şikaki, 15 Ekim 1986'da işgal çetesinden 70 teröristin yaralanması eylemini gerçekleştirir. Ardından muhtelif bombalama ve bıçaklı eylemlere girişir.

Şikaki, siyonist çete tarafından 1986'da yeniden esir alınır ve 4 yıl hapis cezasına çarptırılır. 1988'de Lübnan'a sürgün edilir. Orada bir yıl kaldıktan sonra Suriye'nin başkenti Şam'a yerleşir. Burada kaldığı yerden, hareketin liderliğini sürdürür.

Malta Adası’nda siyonist terör şebekesi MOSSAD tarafından şehit edildi

Bu arada Aralık 1987’de Birinci İntifada başlamıştı. İslami Cihad Hareketi'nin intifada öncesi ve sonrası eylemleri, Birinci İntifadanın genişlemesinde önemli bir rol oynuyordu. Zaten başarılı birtakım eylemleriyle halk nezdinde, özellikle Gazze’de kabul görmüş ve takdir kazanmıştı. Dolayısıyla halk ile İslami Cihad arasında bir sevgi, bir yakınlık bağı oluşmuştu.

İslami Cihad Hareketi, tüm hızıyla faaliyetlerini sürdürürken, Şikaki, siyonist işgal rejimi sorununun uluslararası boyutu üzerinde de duruyor, kafa yoruyordu. Bu amaçla Libya’daki Filistinli işçilerin sınır dışı edilmesi işleminin durdurulması için Kaddafi’yle görüşmede bulunmak üzere Libya’ya gitti. Dönüşte uğradığı Malta adasında, 26 Ekim 1995'te, siyonist terör çetesi MOSSAD’a bağlı iki silahlı teröristin suikastıyla şehitler kervanına katıldı.

Mukaddes İslami direnişin zaferi için direnen öncü şehitler kervanının ölümsüz önderlerinden, yiğit Kudüs savaşçısı Şikaki, evli olup dört çocuk babasıydı.

"Lideri şehit olmuş bir hareket kesinlikle yenilmez." diyen Şikaki, "Cihat altındaki meşakkat, düşmanın zilleti altındaki rahattan daha değerlidir." diyerek cihada vurguda bulunmuştur.

Şehadetinden sonra İslami Cihad Hareketinin açıklaması

Filistin İslâmi Cihad Hareketi, Şikaki’nin şehit edilmesi olayıyla ilgili olarak yayınladığı bildiride, saldırının işgalci siyonist terör çetesinin cinayet şebekesi tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, "Saldırganlardan intikamımızı mutlaka alacağız. Canilerin ayaklarının altına ateş sereceğiz. İktidarını hain pusular ve korkakça cinayetler üzerine oturtan siyonist zalimlerin saltanatlarına mutlaka son vereceğiz. Onları yaptıklarına pişman edeceğiz." denildi.

Şikaki’nin şehid edilmesinden sonra HAMAS’ın açıklaması

Filistin İslâmi Direniş Hareketi HAMAS tarafından da Doktor Şikâki'nin şehadetiyle ilgili bir bildiri yayınlanarak şu ifadelere yer verildi: "Kahraman mücahit Dr. Fethi Şikâki'nin şehid edilmesinden dolayı Filistin'deki halkımıza ve tüm İslâm ümmetine başsağlığı diliyoruz. Onun hain bir pusuyla şehit edilmesinin halkımızın önderlerini ve kahraman mücahitlerini ortadan kaldırmayı amaçlayan siyonist düşmanımızın, onun istihbarat elemanlarının ve ajanlarının işi olduğu kesindir. Bu hain cinayet, halkımızla, gasıp ve cani siyonist sulta arasındaki savaşın devam etmekte olduğunun bir ilanıdır. Biz Filistin İslâmi Direniş Hareketi olarak, her bakımdan İslâmi Cihad Hareketi'ndeki kardeşlerimizin yanında olduğumuzu vurgularken, Şikâki'nin şehit edilmesinin, Prof. Dr. Musa Ebu Merzuk'un ABD zindanlarında tutulmasının ve siyonist düşmanın binlerce insanımızı, halkımızın ileri gelenlerini tutuklamasının aynı planın birer parçaları olduğuna dikkat çekiyoruz. HAMAS, bu çirkin cinayete karşı da cihat ve şehadet yolunu izlemeye devam edeceğini, alternatifi olmayan direniş ve mücadele yolunda ilerleyeceğini bir kez daha vurgulamaktadır." (İLKHA)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55