• BIST 110.932
 • Altın 175,054
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 23 °C
 • Antalya 26 °C

Sanayiciye ucuz arsa müjdesi

Sanayiciye ucuz arsa müjdesi
Uluslararası sermayenin Türkiye’de daha fazla yatırım yapması için yeni teşvik paketi hazırlanırken, yerli üreticiye de kapsamlı destekler geliyor.

Uluslararası sermayenin Türkiye’de daha fazla yatırım yapması için yeni teşvik paketi hazırlanırken, yerli üreticiye de kapsamlı destekler geliyor. Üretimin desteklenmesi amacıyla sanayicinin finansman ve fabrika arazisine daha rahat ulaşmasına yönelik teşvikler üzerinde çalışılıyor. Daha rahat krediye erişim için teminat sistemi de yeniden düzenlenecek. Üretim Reform Paketi ile finansmana erişimi kolaylaştıracak düzenlemeler yapılacağını bildiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri’nde (KOBİ) rahatlayacağını söyledi. Bakan Işık “Sanayicinin finansmana erişimini kolaylaştıracak düzenlemeler yapacağız. Burada arsa ve bina maliyetlerinin azaltılmasına yönelik düzenlemeler olacak. Krediye teminat oluşturacak bazı düzenlemeler yapacağız. Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ve yeni üretim bölgelerine yönelik düzenlemeler yapacağız” dedi.

BAZILARININ CANI YANACAK

OSB’lerde yatırım yapılmayan arazilerin üretime kazandırılması için radikal düzenlemeler yapılacağını açıklayan Işık, bazılarının canının yanacağını söyledi. Bakan Işık “Organize Sanayi’de arsası olup da yatırım yapmayanın canı yanacak. Çivi çakmayanın canı yanacak.  OSB’lerin daha etkin çalışmasına yönelik düzenlemeler yapacağız” diye konuştu.

TEKNOLOJİ KULLANIMINA DESTEK

Bakan Işık, üretimi teşvik edecek reform paketinin yanı sıra hükümet programında yer alan desteklere ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Küçük sanayi sitelerinden yeşil sanayi sitelerine geçişin hükümet programında olduğunu aktaran Işık “Bununla ilgili düzenlemeler olacak. Türkiye’de büyük üretim alanları oluşturmakla, endüstri bölgeleriyle ilgili düzenlemeler olacak. Sanayi 4.0’a geçişle ilgili önümüzdeki süreçte destek mekanizmalarının oluşturulmasıyla ilgili düzenlemeler olacak. Sanayi 4.0 üretimde teknoloji kullanımını destekleyecek bazı düzenlemeler olacak. Üretimin önündeki engelleri kaldırmaya yönelik düzenlemeler olacak” diye konuştu.

Üretim Reform Paketi

-Kredi muslukları daha çok açılacak.

-Fabrika kurulum maliyetleri azaltılacak.

-Arsa maliyetleri düşecek.

-Krediye ilişkin teminat sorunu çözülecek.

-Teknoloji kullanımı teşvik edilecek.

KDV İADE SÜRECİ HIZ KAZANIYOR

Ekonomi yönetimi yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamına radikal düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Bu kapsamda öncelikli olarak KOBİ’lere yönelik teşviklerin koordinasyonu için yerelde birimler kurulacak. Damga vergisinde kapsam 2017 başından geçerli olmak üzere sınırlandırılacak. Bazı alanlarda muafiyet sağlanacak. Ticaretin önü açılacak. KDV iade süreci Gelir İdaresi Başkanlığı’nın eylem planı kapsamında basitleştirilecek. Yabancı sermayenin çekilmesi kapsamda nitelikli yabancıların çalışma izinlerinin kolaylaştırılması için kanun çıkarılacak. Tacirler arası ticaretin daha güvenli yapılması için tacirler arasındaki işlemlerde ipotek harcı kaldırılacak. Küçük meblağlı ticari alacaklarda mahkemeye gitmeden sorunu çözecek tahkim ve arabuluculuk gibi yöntemler teşvik edilecek.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55