• BIST 79.945
 • Altın 125,040
 • Dolar 3,0730
 • Euro 3,3444
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 23 °C
 • Antalya 26 °C

PKK ve Gizledikleri

Hakkı Söyler

PKK ne istiyor? Yeryüzünde bulunan hareketler ve örgütler kendi amaçlarını açık bir şekilde söylemektedirler. Kim ne istiyorsa dünya kamuoyuna açıklıyor. PKK, Kürt halkının adına ortaya çıktığını söylüyor. Ama amacını açık bir şekilde ortaya koymuyor. Yıllardır halkın arasında örgütleniyor. Halkın arasına Kürt ırkçılığı koymaya çalışıyor. Bölgede kendi kontrolünde bir yapı oluşturmaya çalışıyor. Devlete karşı savaş veriyor. Yöneticileri ise her platformda ayrı bir devlet istemediklerini söylüyorlar. Bir devlet istemiyorlarsa bu kadar insanı öldürmenin nedeni nedir?

               Devlet, Kürdistan’da PKK’yi yok edecek duruma gelen İslam’ı kesimin üzerine giderek PKK’yi yok olmaktan kurtardı. Devletin en sıkıntılı olduğu Ecevit hükümeti döneminde İslamı kesimlerin üzerine gittiler. 2000 yıllarında on binlerce Müslüman suçsuz yere hapislere atıldı. Ecevit’i destekleyen Fethullah Gülen’e bağlı emniyet güçleri Müslümanlara karşı değişik komplolar kurarak PKK’nin önünü açtılar. PKK tek başına bölgede hakim oldu. Belediyeleri alarak halkın üzerinde baskıyı artırdı. Kendisine karşı olan esnafları ve halkı belediye imkanları ile susturdular. ABD güçsüz olan PKK’yi Ecevit vasıtasıyla güçlendirdi.    

               12 Eylül 1980’nin tecrübeli polislerinden olan Ali Gaffar Okkan’ı Diyarbakır emniyetine atayan güçler onun vasıtasıyla İslami kesime büyük darbe indirdiler. PKK’nin çalışma alanını ellerinden geldiğince açtılar. PKK’ye karşı en ufak bir operasyon yapılmazken o zamana kadar devlete karşı silah kullanmayan İslam’ı kesimin üzerine bütün olanakları ile gittiler. Diyarbakır dahil olmak üzere bölgenin bütün şehirlerinde kötülüğün yayılmasını sağladı. Camiler Kur’an okuyan çocuklarla dolu iken camilere yapılan baskınlar sonucunda cami kapılarına kilit vuruldu. Bu çocuklar sokak serserilerine teslim edilmiş oldu. Kötü yollara düşmüş bölge gençlerine sorulsa çoğu diyecek ki, “çocukken cami de ders görüyordum. Camiler yasaklanınca sahipsiz kaldık. Herkes el birliği ile gençlerin yanlışa girmesi için uğraştı.

               Çözüm sürecinde şehirler ve yerleşim alanları silah ve patlayıcılarla dolduruldu. Bölgedeki gençler şehirlerde eğitildi. Daha önceden dağa çıkarılan gençler şehirlerde eğitim görmeye başladılar.

               Devlet PKK’nin yerleşmesine ve hendek kazmasına fırsat verdi. Hendeklerin kazılmasına izin verildi. Devlet hendek kazmalarından habersiz değildi. İstihbarat güçlerinin verdiği bilgiler göz ardı edildi.  

               Devlet PKK’nin yerleşmesine göz yumdu. Halkın üzerinde büyük baskı kurdular. İş adamlarını haraca bağladılar.

               Türkiye basını elinden gelinceye kadar HDP ve PKK’yi masum göstermeye çalıştı. PKK’ye bağlı olan basın ve yayının söyledikleri doğru kabul edildi. Basının büyük bir kısmı HDP ve PKK’ye çalıştı.

              PKK hem öldürüyor hem de öldürülüyorum diyor. Hem savaş verdiğini söylüyor hem de yaralılarının devlet tarafından tedavi edilmesini istiyor. Cizre de binanın altında emir komuta merkezi kurmuş, liderleri orada kalıyor. Bunların sivil olduklarını söylüyor. Devlet diyor ki, tamam bunlar sivilse çıksınlar onları tedavi edelim. Diğerleri de evlerine gitsinler. PKK yetkilileri de hayır bölgeyi boşaltın. Polis ve asker buradan uzaklaşsın. Biz belediye vasıtasıyla çıkalım. Yani liderlerimizi kaçıralım demek istiyor. Mahalle muhtarının söylediğine göre çözüm sürecinden beridir bu binaya kimse yaklaştırılmıyor. Belki de bu bina çözüm sürecinde karargah olarak yapılmıştır. Yetkililerin söylediğine göre sahibi yokmuş yani kaçak yapılmıştır denilebilir. 

             Devlet yapılan işlerin hepsinden haberdardı. Ya bilerek çatışmayı Kürtlerin şehirlerine koydu. Halk ile PKK’yi karşı karşıya getirdi. Halk arada ezildi. Halk evlerini terk etmek zorunda kaldı. Devlet halkın bizzat şiddeti görmesini istedi. Sıkıntıya giren halk PKK’den uzaklaşacaktı.

             Ya da devlet ABD’nin baskılarıyla onlara müdahale edemiyordu. ABD PKK’yi kullanmak için ortamı hazırlayıp Türkiye’yi zayıflatmak istiyordu. Plan büyük ama biz işin içinde olmadığımız için farkında olmuyoruz. Baştan beridir ABD bunun üzerine çalışıyor olabilir. Yani yapılan işler tesadüfen olmuyor. Bir plan dahilinde oluyor.   

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0850 404 20 26 - 0 532 658 98 55