• BIST 1.538
 • Altın 410,461
 • Dolar 7,4248
 • Euro 8,9298
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 14 °C
 • Antalya 17 °C

Peygamber Sevdalıları Vakfından Regaib Gecesi mesajı

Peygamber Sevdalıları Vakfından Regaib Gecesi mesajı
​Peygamber Sevdalıları Vakfı, bu yıl 18 Şubat gecesi idrak edilecek Regaib Gecesi vesilesiyle mesaj yayımlayarak tavsiyelerde bulundu.

 

Regaib Kandili, bu yıl 18 Şubat gecesi idrak edilecek. Alimler arasında dua etmek, tövbe-istiğfarda bulunmak ve bu geceyi mübarek kabul ederek çeşitli ibâdetlerle geçirmek makbul görülüyor. Yılın 2'inci kandili Miraç Kandili ise 10 Mart'ta idrak edilecek.

Peygamber Sevdalıları Adana İl Koordinatörü Osman Yalçınkaya konuşmasına, “Bizi mübarek Üç Ayların ilki olan Receb ayına ulaştıran alemlerin Rabbine hamd-u senalar olsun. Salat-u ve selam; İslam’ı bize en güzel şekilde hayatıyla anlatan Efendimiz Hz. Muhammed’in (Sallallahu aleyhi ve Sellem), ehl-i beytinin ve güzide ashabının (Rediyallahu anhum) üzerine olsun.” ifadelerini kullanarak başladı.

Yakın bir zamanda rahmet iklimi olan üç aylara girdiğimizi hatırlatan Yalçınkaya, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yüce Allah'ın rahmet, bağış, mağfiret ve yardımlarının bol bol dağıtıldığı bu rahmet ikliminin ilk mübarek gecesi olan, kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen anlamlarına gelen Regaib Gecesine kavuşmanın sevincini yaşamaktayız."

Dünyanın yorucu atmosferinden çıkıp Alemlerin sahibi Rabbimize sığınmak için Regaib Gecesi’nin önemli olduğunun altını çizen Yalçınkaya, Regaib Gecesi’nin "yeniden başlamak isteyenlere bir fırsat, yolunu kaybetmişlere bir köprü ve ümitsizliğe düşmüşlere bir ümit kapısı" olduğunu belitti.

OSMAN YALÇINKAYA

İçerisinde bulunduğumuz mübarek aylardan Recep ayının mübarek Regaib Gecesini barındırdığını anımsatan Yalçınkaya, bu geceden istifade edilmesinin büyük önem arz ettiğini söyledi.

"Regaib Gecesi’nde Yüce Yüce Rabbimizden (Celle Celaluhu) kendimiz ve İslam alemi için çok dua etmeli, hayır ve hasenatta bulunmalıyız" tavsiyesinde bulunan Yalçınkaya, bu geceyi en hayırlı bir şekilde ihya edebilmek için şu önerilerde bulundu:

“Bu mübarek gecenin; gündüzünü oruçlu, gecesini de ibadetle geçirmek. Kur'an-ı Kerim’i tertîl üzerine okumak. Geçmiş günlerin muhasebesinin yapılıp tövbe ve istiğfarda bulunmak. İslam ümmetinin, zalimlerin zulmünden kurtulması için dua ve tefekkürde bulunmak. Kalplerin mutmain olması için Allah’ı, çeşitli zikirlerle çokça zikretmek. Huzurlu bir yuva için yapılacak ibadetlerin feyzinden yararlanmak adına ibadetlere aile bireylerini de katmak.”

"Rabbimizden niyetlerimizi ve amellerimizi salih kılmasını niyaz ederiz."

Yalçınkaya "Peygamber Sevdalıları Vakfı olarak Rabbimizden niyetlerimizi ve amellerimizi salih kılmasını, günahlarımızı bağışlayıp bizleri muttakilerden eylemesini, Müslümanlara vahdeti nasip edip uhuvvet ve muhabbet bağlarımızı pekiştirmesini, yeryüzünde hakkı ve adaleti hâkim kılıp batılı ve zulmü zail etmesini, insanlık için en güzel nizam olan İslam nizamını cihanın dört bir yanına yayıp yeryüzüne huzur getirmesini niyaz ederiz." ifadelerini kullandı.

Son olarak Yalçınkaya, "Bu münasebetle Peygamber Sevdalıları Vakfı olarak İslam aleminin Regaib Gecesini tebrik eder, bu mübarek gecenin İslam aleminde hayırlı kapılar açılmasına vesile olmasını Yüce Mevla’mızdan niyaz ederiz." dedi.

Regaib ne demektir?

Kandiller zincirinin ilk halkası olan "Regâip Kandili"ndeki "Regaib" kelimesi, Arapça bir kelime olan "re-ğa-be" kökünden gelmektedir.

"re-ğa-be", kelime olarak, elde edilmesi arzu edilen değerler, herhangi bir şeyi arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek anlamındadır.

"Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"den türemiştir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. Müennesi, "reğîbe"dir. "Reğîbe"nin çoğulu ise "reğâib" dir.

Regaib Kandilinin diğer kandillerden farkı hem Recep ayında bulunması hem de Cuma gecesinde olmasıdır.  Ayrıca Recep ayının hususiyetlerinden bir diğeri de "Regaib Kandil"i ve "Mirac Kandili"nin bu ayda bulunmasıdır. (İLKHA)

PEYGAMBER SEVDALILARI VAKFININ AÇIKLAMASINA ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ!

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55