• BIST 117.216
 • Altın 165,528
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 12 °C
 • Antalya 13 °C

Otomotiv sektörü için strateji eylem planı

Otomotiv sektörü için strateji eylem planı
İhracatın lideri otomotiv sektörü için 3 yıllık strateji eylem planı Yüksek Planlama Kurulu tarafından kabul edildi.

Yüksek Planlama Kurulu (YPK), 2016-2019 dönemini kapsayan Türkiye Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı kabul etti. Planda, otomotiv sektörünün sahip olduğu yüksek katma değer oranının ve teknoloji üretiminin zorunlu kılınması, geniş bir yan sanayi ağı oluşturulması, yatırım maliyetlerinin düşürülmesi, nitelikli personele yönelik istihdam alanı oluşturulması, dışa bağımlılığı ve dış ticaret açığını azaltmasının yanı sıra katma değeri tetikleyici güce sahip olduğuna vurgu yapıldı.

HEDEF 75 MİLYAR DOLAR
Raporda nihai hedef olarak 2023 stratejisi belirlendi. Bu kapsamda 33,8 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşmış ve otomotiv sektörü ihracatının söz konusu yıl itibariyle toplam ihracattan aldığı pay yüzde 11,5'e ulaştığına değinilerek, 2023 yılında hedeflenen 500 milyar dolarlık ihracattan otomotiv sektörünün 75 milyar dolar pay alabilmesi adına bu oranın 2023 yılında yüzde 15'e yükselmesi gerektiği belirtildi.

YERLİ ARABA İÇİN DÜZENLEME
Eylem planında 3 ana hedef altında otomotiv sektörünün 3 yıllık planı hazırlandı. 3 ana hedef içerisinde birinci başlık olarak 'Yerli marka araç üretimi için gerekli altyapıyı oluşturmak' yer aldı.
Birinci hedef doğrultusunda ilk eylem olarak yerli elektrikli marka aracın üretilmesi için destekler ele alındı. Bu kapsamda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK sorumlu kuruluş ilan edildi. İlgili kuruluşlar ise Ekonomi ve Kalkınma Bakanlıkları, OSD, TAYSAD, OİB, OTEP oldu. 2016 yılında tamamlanacak çalışma kapsamında ise özendirici mekanizmalar devreye alınarak teşviklerle katma değerin ülke içerisinde kalması ve yerli aracın üretimi için çalışılacak. Yine birinci hedef doğrultusunda 2019'a kadar yerli marka araçların kamu alımlarında öncelikli olarak tercih edilmesi sağlanacak. Tip, onay ve aksam parçalarının test edilmesi için merkez kurulması planlanıyor. Raporda bu parçaların halen yurtdışında test edildiğine dikkat çekilirken, bu durumun zaman ve para kaybına sebep olduğuna vurgu yapıldı.

İTHALAT BAĞIMLILIĞI AZALTILACAK
İkinci başlık olarak ise, 'Sektörün markalaşma kabiliyetini ve küresel rekabet gücünü arttırmak' oldu. Eylemin alt başlıklarında göze çarpan yeniliklerden Ulusal Odak projesi dikkat çekti. Proje kapsamında ithalata bağımlılığın azaltılması amacıyla katma değeri yüksek ürünlerin üretimine yönelik projelerin geliştirilmesi hedefleniyor. Ulusal Odak projesinde süre belirtilmezken, sürekli olması düşünülüyor. Eylem stratejisinin ikinci başlıklarında bir diğer dikkat çekici alt başlık ise ihtisas OSB'lerinin kurulacak olması. Bu kapsamda, yatırım yapacak yerli ve yabancı firmalar uygun şartlarda yer tahsis edilecek. Uzmanlık alanına göre sektörün alt kademeleri tek bir OSB çatısı altında toplanacak. OSB çalışmasının 2017 sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

ENGELLER ORTADAN KALDIRILACAK
Üçüncü başlık ise, 'Otomotiv sektörünün güçlendirilmesine yönelik hukuki ve idari düzenlemeler geliştirmek' şeklinde yer aldı. Bu kapsamda alt başlık olarak sektörün bürokratik işlemleri azaltılacak. Tip, onay, belgelendirme ve testleri piyasa gözetim ve denetimi, muayene, tescil, strateji geliştirme, çevresel etki kontrolü, ithalat kontrolü gibi süreçlerin AB ülkelerinde olduğu gibi tek elden yürütüldüğü bir kurum kurulmasına yönelik bir fizibilite çalışması yapılması hedefleniyor. Bu çalışmanın ise 2019 yılında tamamlanması için çalışma başlatılacak.

KOBİ'LERE %15 DAHA FAZLA TEŞVİK
Hazırlanan raporda otomotiv sektörüne uygulanan teşviklere de dikkat çekildi. Öncelikli ve stratejik sektörler arasında yer alan otomotiv için KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi desteği, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi, gelir vergisi desteği gibi alanlar ele alındı. Bu kapsamda KOBi'ler de yer buldu. Program kapsamında uygulanacak teşvik ve destekler arasında büyük ölçekli kuruluşlar için yüzde 60 şartı getirilirken, KOBİ'lere ise yüzde 75 destek verilecek.

Etiketler: , ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55