• BIST 107.401
 • Altın 173,507
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 25 °C
 • Antalya 22 °C

Onları öldüren kim? Niye ona katil demiyorsun!

Onları öldüren kim? Niye ona katil demiyorsun!
Meclis'te çok sert tartışma, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal'ın "Suriye'de ölümler oluyor, aleviler katlediliyor" sözlerine sert yanıt verdi.

Bozdağ, "Burada Esad'ın sözcülüğünü yapma. 500 bin Suriyeli ölmüş, öldüren kim? Esad. 3 milyon Suriyeli Türkiye'de, 6 milyon Suriyeli göçmüş. Göçüren kim Esad, katil kim Esad. Niye ona katil demiyorsun? Sen bu parlamentoda Hataylıların mı, Esad'ın mı temsilcisisin? Bir gün de o çocukları kesene, üzerine havadan bomba yağdırana, silah atana laf söyle. " diye konuştu.

Mecliste bulunan dokunulmazlık dosyalarının düzenlendiği suç  isnatlarına ilişkin bilgi veren Bozdağ, terör suçlarından 216, hakaret suçundan  201, yaralama suçundan 11, görev suçlarından 38, sahtecilik suçlarından 6, tehdit  suçundan 18, gizliliğin ihlaline ilişkin suçlar toplamı 11, suçu ve suçluyu övme  55, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek veya aşağılamaktan 24, Toplantı ve  Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten 119, Seçim Kanunu'na muhalefetten 11,  Siyasi Partiler Kanunu'na muhalefetten 3, iftira suçundan 13, Devletler Kanunu'na  muhalefetten 1, halkı askerlikten soğutmaktan 2, mala zarar vermeden 1 adet dosya  bulunduğunu belirtti. Bozdağ, "Bunlarla ilgili dökümler zaten ilgili yerlerde  var." ifadesini kullandı.

Anayasa değişikliğinin kabulünden sonraki sürecin CMK uygulanması  suretiyle ortaya çıkacağına işaret eden Bozdağ, "Meclis dosyaları iade edecektir.  Başbakanlık adalet akanlığına, Adalet Bakanlığı da soruşturmayı yapan ilgili  yerlere iade edecektir. Ondan sonrası usul kanunu çerçevesinde işleyecektir."  diye konuştu.

MALATYA AdanaDEMİRSPOR TAKIMI SORUSU

Bozdağ, bir milletvekilinin sorusu üzerine, Malatya'da Adana Demirspor  takımının güvenliğiyle ilgili yeterli bilgi sahibi olmadığını belirterek, şöyle  devam etti:

"Her takımımızın güvenliğini sağlamak, sportif faaliyetlerini güven  içinde yapmasını sağlamak, hükümetimizin de valilerimizin de asli görevidir.  Umarım bu sorun çözülmüştür. Çözülmemişse ben de kendisiyle özellikle  konuşacağım. Çünkü devletin asli vazifesidir bu. Valinin 'ben güvenliği  sağlayamam' deyip, bu konuda farklı karar vermesini kabul etmek doğru değildir.  Onun vazifesi güvenliği sağlamaktır."   CHP İstanbul Milletvekili Mahmut  Tanal'ın, Ak Parti'li bazı milletvekillerinin ifadeleriyle ilgili sorusuna karşı  Bozdağ, şunları söyledi:  "Beni herhalde mahkeme, hakim  zannettiniz. Ben  hakim değilim, mahkeme değilim. İnsanlarla ilgili 'bu suç mudur, değil midir?'  şeklindeki soruyu bana yöneltmenizi işin doğrusu doğru görmem. Hukuk devletinde  bunun kararını verecek olan mahkemelerdir. Bazı kişilerin fiili suç mudur, değil  midir değerlendirme yapmam. Ama şunu söyleyeyim: PKK eli kanlı terör örgütüdür,  DAEŞ eli kanlı bir terör örgütüdür. Bu örgütlerin yöneticileri ve teröristleri,  hepsi beraber terör örgütlerinin hizmetinde olan kişilerdir. Bunların bütün  eylemi de suçtur. Hükümetimiz, devletimiz, güvenlik güçlerimiz bunlarla sonuna  kadar mücadele etmede kararlıdır, mücadele devam edecektir."  

"İKTİDAR PARTİSİ KANUNLARA UYMAK KONUSUNDA DAHA BÜYÜK HASSASİYET  GÖSTERİYOR"

Bozdağ, dokunulmazlık dosyalarının yüzde 99'unun muhalefet  milletvekilleriyle ilgili olduğunun söylenmesi üzerine, şu görüşlere yer  verdi: 

"Zannedersem fezlekeleri kimin hazırladığını unutuyor arkadaş. Kim  hazırlıyor fezlekeleri? Cumhuriyet savcıları hazırlıyor. Niçin hazırlıyor, suç  işlediklerine dair iddialar, ihbarlar, şikayetler olduğu zaman bunu inceliyor,  fezleke düzenleme ihtiyacı duyduğu zaman düzenleyip gönderiyor. Suç işleme  ihbarını kim yapıyor? Her vatandaş yapabilir; siz yapabilirsiniz, onlar resen  soruşturabilir. Siz 'niye bizimle ilgili düzenleniyor?' sonucunu  çıkaracağınıza... Ben de şöyle soruyorum: Acaba muhalefetten bazı milletvekilleri  suç işlemekte bu kadar niye iştahlı davranıyorlar? AK Parti'li milletvekilleri  suç işlemiş olsalar onlarla ilgili de fezlekeler olabilir. Onlarla ilgili de  gelir. Polisle, askerle, devletin başka başka güvenlik birimleriyle karşı karşıya  gelse onlarla da ilgili gelebilir. Kanunlara uymasalar onlarla ilgili de  gelebilir. Bu şunu gösteriyor; iktidar partisi kanunlara uymak konusunda daha  büyük hassasiyet gösteriyor. Teröre yardım ve yataklık etmekle ilgili dosyalar,  niye Meclise gelmedi diye soruluyor. İşte geldi Meclise. bugün tek tek görüşme  yok ama Anayasaya  eklenecek bir ek maddeyle bunların yargılanması önündeki   engel kaldırıyor. 'Bugüne kadar niye gelmedi?' diyenlerin fırsatönündedir, oyunu  kullanır bu engeli kaldırmış olur."

"BURADA ESAD'IN SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPMA"

Bozdağ'ın konuşması sırasında tartışma yaşandı.

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal'ın "Suriye'de ölümler oluyor,  aleviler katlediliyor" değerlendirmesinde bulunduğunu belirten Bozdağ, "Sayın  Topal, bu söylediklerini Esad'a da söyler misin lütfen. Attığı kimyasal  silahlarla orada çocukları öldüren odur, Esad'dır. Burada Esad'ın sözcülüğünü  yapma. Bu parlamento Esad'ın parlamentosu değil. 500 bin Suriyeli ölmüş, öldüren  kim? Esad. 3 milyon Suriyeli Türkiye'de, 6 milyon Suriyeli göçmüş. Göçüren kim  Esad, katil kim Esad. Niye ona katil demiyorsun? Sen bu parlamentoda Hataylıların  mı, Esad'ın mı temsilcisisin? Kusura bakma, bir gün Esad'a laf söyle. Bir gün de o çocukları kesene, üzerine havadan bomba yağdırana, silah atana laf söyle. Her çıktığında aynı şeyi söylüyorsun." diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ile CHP ve HDP'li milletvekillerinin  sıra kapaklarına vurarak tepki göstermesi üzerine Bozdağ, şunları kaydetti:

"Kusura bakma Sayın Gök, seni tenzih ediyorum ama bu arkadaş kimin  sözcüsü olduğuna bir karar versin. Türk milletinin mi yoksa Suriye'deki eli kanlı  yönetimin başı olan Esad'ın mı sözcüsü mü ona bir karar versin. Kusura bakmayın.  Biz senin kim olduğunu, ne olduğunu da biliyoruz. Böyle bir üslup olmaz. Şimdi  çocukları katleden belli. Aylan bebek niye sahile vurdu? Esad zalimi yüzünden  memleketini terk etmek zorunda kalmadı mı onlar? O insanlar niye ölüyor, kim  öldürüyor onları? Türkiye mi öldürüyor onları? Yaşasınlar; çocuklar, kadınlar,  masumlar ölmesin diye mücadele ediyor Türkiye. Türkiye yaşasın diye mücadele  ediyor. Siz eli kanlı katilin elini sıkmak için heyetler gönderdiniz. Kusura  bakmayın."

"SORUDAN ZİYADE İTHAM VAR"

CHP'li milletvekilleri, Bozdağ'ın konuşması sırasında Genel Kurul'a  gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ayakta alkışlarla karşıladı.

CHP Grup Başkanvekili  Levent Gök'ün, Bozdağ'ın sorulan soruya yanıt  vermeden konuyu başka yönlere çekerek basiretsiz ve yanlış tutum sergilediğini  belirterek, "Çatışmada ölenlerin akrabaları Türkiye'de. Sayın Bakan o acıların  içinde yaşamıyor mu hissetmiyor mu?" dedi.

Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, "Sorduğu sorudan ziyade itham var.  'Elinizde onların kanı var' diye bir şekilde itham ediyorsa, Sayın Bakan da  hükümet adına cevabını verir." karşılığını verdi.

Gök'ün, İçtüzüğün açık olduğunu, birleşimi yöneten başkanın  tartışmalara katılmadığını belirterek, "Siz tartışmanın içine giriyorsunuz"  demesine Aydın, "Soru sorarken itham ederse, sert şekilde karalarsa, iftira  atarsa Sayın Bakan da ona göre bir cevap verir." dedi.

Bunun üzerine Gök, Aydın'a, "Sizin tutumunuzu da Bakan'ın cevabını da  kınıyoruz, reddediyoruz" karşılığını verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55