• BIST 104.954
 • Altın 373,868
 • Dolar 6,7743
 • Euro 7,4347
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 13 °C
 • Antalya 17 °C

ÖLÜMCÜL BİR DÜŞMAN: SİGARA

Hacı Ahmet Ünlü

Bizleri tüm Rasullerin ortak dini olan ve ondan başka bir dinin kabul edilmeyeceği İslama hidayet eden Allah'a sonsuz hamd olsun. Salât ve selam İslam dininin mihenk taşı ve son halkası olan Muhammed Mustafa'ya onun pak ailesine ve ashabının üzerine olsun. Kim iyilik yaparak kendini Allah'a teslim ederse şüphesiz en sağlam kulpa tutunmuştur. İşlerin sonu ancak Allah'a varır.

Bilindiği üzere İslam dini, aklı, canı, malı, nesli’ korur. Sigara ise insanı bağımlısı yaparak insan iradesini etkiler. Beynine zarar verir. Türlü hastalıklara ve sonunda da canın telefine sebep olur. Nesilleri hem sağlık yönünden hem de ekonomik yönden etkiler.  Yani sigara, İslam’ın koruduğu şeylerin düşmanıdır.

Bu ölümcül düşman; ölüme götüren hastalıkları sebebiyet vermekte, kul haklarının ihlalini gündeme getirmekte ve maddi anlamda büyük israflara yol açmaktadır ki, şimdi de kısaca onlara değinelim.

Sigara Ölüme Sebep Olur: İnsanın bedeni Allah subhanehu ve teâlâ’nın ona verdiği bir emanettir. İnsanın bu emanete karşı emanet bilinciyle hareket etmesi gerekir. Ona bu emaneti veren zamanı gelince ondan alacak ve o bedenle yaptıklarını ona soracaktır. İnsanın başkasının bedenine zarar vermesi caiz olmadığı gibi kendi bedenine de zarar vermesi caiz değil, haramdır.
Kul Hakkına Sebep Olur: Allah kullarının haklarına girmekte dinen caiz değil, haramdır. Sigara kullanımıyla insanların haklarına girilmektedir. İnsanlar pasif içicilikle zehirlenmektedirler. Pasif içiciler de devamlı sigara içilen ortamda kaldıklarında onlarda aynı şekilde zehirlenmektedirler.

Ayrıca sigaranın kendine has kötü kokusundan başta ev halkı olmak üzere tüm insanlar olumsuz etkilenmektedirler. Bilindiği üzere Efendimiz aleyhisselâm kötü kokulu yiyecekler yiyenlerin insanları rahatsız edeceklerinden ötürü o halleriyle mescide gelmemelerini istemiştir.

İsrafa Sebep Olur: İsraf İslam’da haramdır. Rabbimiz yiyip içmemizi ancak israf etmemizi bizlere bildirmiştir. “Yiyin, için ve israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez (Araf Suresi 7/Ayet 31).

Yine kitabullah’da israf sahiplerinin şeytanın kardeşleri olarak ta bildirilmiştir: “İsraf ederek saçıp savurma. Çünkü saçıp-savuranlar, şeytanın kardeşleri olmuşlardır; şeytan ise Rabbine karşı nankördür  (İsra Suresi  17/ Ayet 26-27).

Sigara da israfa sebebiyet vermektedir. Dolayısıyla israfa sebebiyet veren şeylerde olduğu gibi o bu noktadan da caiz değildir.

Ayrıca sigaraya verilen paralar tâğûtların kasalarına girmekte ve bu paralar tüm dünyada Müslümanlara karşı kullanılmamaktadır

Ve Hüküm Hadis-i Şerif'de Verilmiştir 

“Çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır (Tirmizi, Ebu Davud Hadis-i Şerif).

Tütünün yapraklarında bol miktarda nikotin maddesi bulunur. Bu madde tütünün yapraklarından, artıklarından ve özlerinden çıkarılır. Bu maddenin sağlık üzerinde birçok olumsuz etkileri vardır. Tüm bedeni etkileyen bir zehirdir.

Bu zehir bağımlılık yapan özelliklere sahip olduğundan insanda bağımlılık yapmaktadır. Bundan dolayıdır ki sigara kullanıcıları bu zehrin bağımlı tiryakileridirler.

Bu zehir vücuda zararlarından dolayı tıpta ilaç olarak kullanılmaz ama tarım sahalarında böcek ilaçlarında ana madde olarak kullanılmaktadır. İşte bu zehirle tüm dünyada insanlar böcek gibi zehirlenmektedirler.

Nikotin maddesi öyle zehirli bir maddedir ki, 5-6 damla nikotin verilen bir havyan hemen ölebilir. Tabi bu insan için de geçerlidir. Ancak insanlar bu zehri birden almadıklarından yavaş yavaş zehirlenmektedirler.

Ayrıca sigarada katran maddesi de bulunmaktadır ki, bu madde insan vücuduna depolanmaktadır.
Tabi sigara denen zehir çubuğunun içerisinde sadece tütünde bulunan nikotin yoktur. Onun içerinde 250’ye yakını kanser yapan olmak üzere yaklaşık 4000 zehirli madde olduğu Biliniyor 

Ve Hüküm Hadis-i Şerif'de Verilmiştir 

اَللّٰهُمَّ ارْحَمْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ رَحْمَةً عَامَّةً

Allah’ım Ümmet-i Muhammed’ Umûmi Bir Rahmet İle Merhamet Eyle  (Ali el-Müttakî,no: 3212, 3702).

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55