,
 • BIST 4.904,73
 • Altın 1203.804
 • Dolar 19.0247
 • Euro 20.5294
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 19 °C
 • Antalya 22 °C

Meteorolojiden kuvvetli kar yağışı, rüzgar ve fırtına uyarısı

Meteorolojiden kuvvetli kar yağışı, rüzgar ve fırtına uyarısı
Meteoroloji'den yapılan açıklamada; Ülkemiz genelinin çok bulutlu ve Marmara'nın batısı, Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları dışında kalan yerlerin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yüksek kesimlerin karla karışık yağmur ve kar geçeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre:

Ülkemiz genelinin çok bulutlu ve Marmara'nın batısı, Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları dışında kalan yerlerin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Akdeniz kıyılarında yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların, Karadeniz kıyıları, Doğu Akdeniz'in doğusu, Doğu Anadolu'nun batısı ve güneyi ile Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda kuvvetli olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI: Sıcaklıkların yurt genelinde azalarak mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinde kuzeyli, doğu kesimlerde güneyli yönlerden orta, ara sıra kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ VE YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARILARI : Ülkemizin büyük bölümünde görülecek kar yağışlarının Karadeniz kıyı kesimleri, Doğu Akdeniz'in doğusu, Doğu Anadolu'nun batısı ve güneyi ile Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli kar yağışları ile birlikte ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı, tipi şeklinde yağış ve doğu kesimlerin yüksek ve dik yamaçlarında çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA UYARILARI: Rüzgarın; yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinde kuzeyli, doğu kesimlerde güneyli yönlerden orta, ara sıra kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, Doğu kesimlerde soba ve baca gazı zehirlenmesi, tipi şeklinde kar yağışı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA

Çok bulutlu, doğusunun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların, gece ve yarın (Salı) sabah saatlerinde İstanbul, Kocaeli ve Sakarya'nın kuzey kıyı ilçelerinde kuvvetli, yer yer yoğun olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın bölge genelinde kuzeyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

EDİRNE -2°C, 2°C

Çok bulutlu

İSTANBUL 0°C, 1°C

Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; gece ve yarın (Salı) kuzey kıyı ilçelerinde kuvvetli, yer yer yoğun olması bekleniyor.

KIRKLARELİ -3°C, 0°C

Çok bulutlu, kıyı kesimleri kar yağışlı

KOCAELİ 0°C, 3°C

Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; gece ve yarın (Salı) kuzey kıyı ilçelerinde kuvvetli, yer yer yoğun olması bekleniyor.

EGE

Çok bulutlu, iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın bölge genelinde kuzey yönlerden kuvvetli, yer yer kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

DENİZLİ -1°C, 4°C

Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kar yağışlı

İZMİR 2°C, 6°C

Çok bulutlu

KÜTAHYA -5°C, -2°C

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

MUĞLA -2°C, 3°C

Çok bulutlu

AKDENİZ

Çok bulutlu, Doğu Akdeniz'in doğusu, Mersin'in iç kesimleri ile Isparta ve Burdur çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Adana ve Hatay çevrelerinde yağmur ve sağanak, iç kesimlerde kar şeklinde görülecek yağışların, Doğu Akdeniz'in kıyı kesimlerinde kuvvetli sağanak, iç kesimlerinde kuvvetli kar ve yükseklerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın kuzeyli yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

ADANA 4°C, 11°C

Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde sağanak yağışlı, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ANTALYA 5°C, 12°C

Çok bulutlu

HATAY 4°C, 10°C

Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuvvetli sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

MERSİN 5°C, 10°C

Çok bulutlu, iç kesimleri aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

İÇ ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kar yağışının Sivas çevrelerinde kuvvetli, doğusunda yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın kuzeyli yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ANKARA -4°C, -1°C

Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde aralıklı kar yağışlı

ESKİŞEHİR -3°C, -1°C

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

KAYSERİ -7°C, -3°C

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

KONYA -4°C, -2°C

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

BATI KARADENİZ

Bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda karla karışık yağmur ve kar, iç kesimlerde kar şeklinde beklenen yağışların bölgenin kıyı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın kuzeyli yönlerden kuvvetli, yer yer kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

BOLU -3°C, -1°C

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

DÜZCE -1°C, 1°C

Çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı kar yağışlı

KASTAMONU -4°C, -1°C

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

ZONGULDAK 1°C, 3°C

Çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı kar yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Bölge genelinin, kıyılarda kuvvetli olmak üzere, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın Orta Karadeniz'de kuzeyli yönlerden, Doğu Karadeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli, yer yer kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde, yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

AMASYA -2°C, 2°C

Çok bulutlu, yüksekleri yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı

SAMSUN 2°C, 4°C

Çok bulutlu, kuvvetli ve aralıklı karla karışık yağmurlu, iç ve yüksek kesimleri kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışlı

TOKAT -2°C, 0°C

Çok bulutlu, yüksekleri yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı

TRABZON 5°C, 7°C

Çok bulutlu, kuvvetli ve aralıklı karla karışık yağmurlu, iç ve yüksek kesimleri kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışlı

DOĞU ANADOLU

Bölge genelinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bölgenin güney ve batı kesimlerinde (Erzurum dahil) kuvvetli, yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın güney yönlerden kuvvetli, yer yer kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Bölgenin güneydoğusunda, yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ERZURUM -6°C, -2°C

Çok bulutlu, bu gece saatlerinde kuuvetli olmak üzere, aralıklı kar yağışlı

KARS -6°C, -2°C

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

MALATYA -4°C, -1°C

Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde kuuvetli olmak üzere, aralıklı kar yağışlı

VAN -3°C, 2°C

Çok bulutlu, güneyinde kuvvetli olmak üzere, aralıklı kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, kuzey ve doğusu kuvvetli olmak üzere aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın bölgenin doğu kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli, yer yer kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DİYARBAKIR 0°C, 5°C

Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde kuvvetli, yükseklerinde yoğun olmak üzere, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, zamanla kar yağışlı

GAZİANTEP 0°C, 3°C

Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı, yüksekleri bu akşam saatlerinde kuvvetli kar yağışlı

SİİRT 2°C, 4°C

Çok bulutlu, yer yer kuvvetli ve yoğun olmak üzere aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ŞANLIURFA 3°C, 5°C

Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

DENİZLERDE HAVA

Batı Karadeniz, Marmara ile Ege'de tam fırtına; Doğu Karadeniz ile Akdeniz’de fırtına; Van Gölü’nde fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ

Hava Durumu: Çok bulutlu, yer yer kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmurlu, Rüzgar: Batı Karadeniz'de kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8, yer yer 9, gece saatlerinden itibaren doğusu 5 ila 7; Doğu Karadeniz'de batı ve kuzeybatıdan, doğusu güneybatıdan 5 ila 7, gece saatlerinden itibaren 6 ila 8 kuvvetinde, Dalga: 3,0 ila 4,0 m, batısı yer yer 4,5 m; Görüş: Orta, yağış anında zayıf.

MARMARA

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu yağmur ve karla karışık yağmurlu; Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8, yer yer 9 kuvvetinde, Dalga: 4,0 ila 5,0 m, Görüş: Orta, yağış anında zayıf.

EGE

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, Orta Ege ile açıkları yağmurlu; Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8, yer yer 9 kuvvetinde, Dalga: 3,0 ila 4,0 m, yer yer 4,5 m; Görüş: Orta, yağış anında zayıf.

AKDENİZ

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu sağanak yağışlı; Rüzgar: Batı Akdeniz'de kuzey ve kuzeybatıdan 6 ila 8, gece saatlerinden itibaren batısı 5 ila 7; Doğu Akdeniz'de kuzey ve kuzeydoğudan, akşam saatlerinde doğusu ile açıkları güneybatıdan 5 ila 7, gece saatlerinden itibaren batısı kuzeybatıdan 6 ila 8, yer yer 9 kuvvetinde, Dalga: 3,0 ila 4,0 m, doğusu yer yer 4,5 m; Görüş: Orta, yağış anında zayıf.

VAN GÖLÜ

Hava Durumu: Çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı kar yağışlı; Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 2 ila 4, yarın (Salı) sabah saatlerinden itibaren 4 ila 6, yer yer 7 kuvvetinde; Dalga: 0,50 ila 1,25 m; Görüş: Orta.

Kaynak: HÜR24 Haber
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55