• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 19 °C
 • Antalya 19 °C

Kentsel dönüşüm büyük fırsat

Kentsel dönüşüm büyük fırsat
Erensan Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Eren, kentsel dönüşümün tamamlanmasıyla enerjide ithal olan kaynakların daha verimli kullanımı ile cari açığın ciddi oranda azalabileceğini söyledi.

Kentsel dönüşüm kapsamına alınan bölgelerde, belirli bir metrekarenin üzerinde yapılan binalarda kazan kullanımı, Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği ile zorunlu hale getirildi. Kentsel dönüşümün enerjiye etkisini değerlendiren Ayhan Eren, “Hepimizin bildiği gibi Binalarda Enerji Performansı (BEP) yönetmeliği ile zorunlu hale gelen 2000 m2  üzerindeki binalarda  merkezi sistemin  kullanım zorunluluğu kentsel dönüşüm kapsamında  yeniden  yapılacak binalarda  ve sitelerde uygulanmaya başladı. BEP yönetmeliği tam uygulandığı takdirde binalarda enerjinin  kullanımı daha verimli hale gelecek ve dolayısıyla enerji tasarrufu yapılanma sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, konutlar merkezi sistem ağı ile yönetilecek. Binaların ısı ihtiyacının merkezi sistem üzerinden karşılanması demek, önemli miktarlarda enerji tasarrufu sağlamak anlamına geliyor” dedi.

Enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke olduğumuzu vurgulayan Ayhan Eren, “Enerji kaynakları, sınırlı sayıda ülkede yer almakta. Bu durum da enerji kaynaklarına sahip olmayan bizim gibi ülkelerde enerji fiyatlarının yüksek olmasına yol açıyor. Bundan dolayı, satın aldığımız enerjinin mümkün olduğu kadar verimli kullanılması gerekir. Tasarruf etmemiz, hem ülkemiz için hem de çevremiz için en doğrusu olacaktır. Evlerde kullanılan bireysel ısınma sistemleri ile bu tasarruf tam olarak sağlanamıyor. Türkiye’de 2023 hedefleri doğrultusunda kentsel dönüşüm projeleri ile birlikte 6–7 milyon civarında konut ve ticari bina inşasının gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bunu, Türkiye için büyük bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz. Yenilenerek  kullanılacak kazanlarda yoğuşma  teknolojilerinin  tercih edilmesi, büyük site ve  konutların  bölgesel akıllı kazan daireleri sayesinde doğalgaz giderlerini düşürmeleri söz konusu olabilecektir. Bu projelerin büyük bir kısmı, merkezi sistem büyüklüğündeki 2 bin metrekareden büyük projelerden oluşuyor. Dolayısıyla bu alanların tümü, merkezi sistem üzerine kurulacak. Söz konusu projelerin enerji sistemleri doğru kurulduğu takdirde, birçok enerji kaynağından tasarruf edilebilir. Bireysel ısı sistemlerinin tekrar merkezi sisteme dönmesi, dolayısıyla atık ısıların tekrar geri kazanılması, yoğuşmalı kazanlara geçilerek enerjinin daha verimli kullanılması, tüketicinin daha az gaz ücreti ödemesi ve ülkenin enerji ithalatının düşmesi yoluyla sağlanan tasarruf çok ciddi. Sadece konutlar bazında bakacak olursak, yoğuşmalı ve merkezi sistemle birlikte senede 2–3 milyar metreküp gazdan tasarruf edilebilir” açıklamasını yaptı.

“Maliyetler, enerjiyi verimli kullanmaya zorluyor!”

Erensan Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Eren toplantıdaki konuşmasında, “Avrupa’da yayınlanan ERP direktifleri ile 400 kW’a kadar olan ısıtıcılar ve kazanların yüksek verimli ve çevreye daha duyarlı hale gelmesi şartı var. Önümüzdeki yıllarda Türkiye'de de yürürlüğe girecek bu yasalar, pazarda yeniden yeni dinamikler belirleyecek. Enerji maliyetleri göz önüne alındığında da enerjiyi verimli kullanma gerekliliği açıkça görülüyor. Enerjide sürdürülebilirliğin sağlanmasına, dışa bağımlılığın azaltılmasına, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesine ve iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik çalışmalar, diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de enerjinin ve enerji kaynaklarının verimli kullanımının önemini artırdı” dedi.

“Verimlilik anlayışıyla üretiyoruz”

Enerji verimliliğini temel alarak üretim yaptıklarını belirten Ayhan Eren, ISK­Sodex kapsamında sergilene yeni ürünler ve özellikleri hakkında da bilgi verdi:

“Erensan tarafından geliştirilen ve üretilen Eurowall–F duvar tipi yoğuşmalı kazanlar, sağladığı yakıt tasarrufu, düşük emisyon değeri, premix yanma teknolojisi ile birim gaz için eşit  düzeyde  havayı  alarak karıştırmakta  ve  böylece  ideal  yanma  sağlamaktadır. Eurowall­F, 80, 100, 125 kW modelleri ile kapasite seçiminde esneklik sağlamanın yanında yüzde 109’a varan kazan verimliliği ile yakıt tasarrufunu en üst noktaya taşımaktadır. Bina otomasyonu ile entegrasyon, internet bağlantısı ile uzaktan erişim ve tam interaktif çalışma özelliğine sahiptir. Erensan Eurowall­F duvar tipi yoğuşmalı kazanlar oda üniteleri vasıtasıyla zaman programı ve sıcaklık ayarı yapabilen, düşük ses seviyesi ve düşük yanma gazı emisyonları sayesinde çevreye duyarlı bir cihazdır.

Bir diğer ürün olan YGnis VARMAX yoğuşmalı kazanları, 8 farklı model ve 120 – 450kW kapasite aralığı ile tüketicilerin beğenisine sundu. Yer tipi, paslanmaz gövdeli VARMAX, yüzde 20 ­ 100 modülasyon  aralığına  sahip, pre­mix  brülörlü  yakma  tekniğiyle,  yüzde 109,1 sertifikalı verim değerine ulaşmaktadır. 2, 3 ve 4 bağlantı ağzı sayesinde çalışma sıcaklıkları farklı olan ısıtma devrelerinin kazan içindeki akışlarını birbirinden ayırarak, hem fazla yoğuşma olanağı hem de daha yüksek verim sağlamaktadır. VArmax özel kontrolü sayesinde 16 adete kadar kaskad bağlantı ile 7,2 MW kapasiteye kadar kullanılabiliyor.

Fuarda sergilediğimiz ürünlerden biri de, dünyanın ilk ve tek kendi kendini kontrol eden brülörü. UNigas’ın FACILE (Kolay) adı verilen bu serideki brülörler; mekanik, elektronik kam ile Oksijentrim kontrol ve pnömatik yakma ve çalışma teknolojilerinin tümünün tek brülörde birleşmiş halidir. Sadece kazana göre bir kapasite değerinin girilmesiyle devreye alınan FACILE, optimum yanma, yüksek verimlilik ve düşük emisyon sağlayarak, kullanıcısının yüzde 100 memnuniyetini hedef almaktadır. FACILE, yanma sonucunda oluşan duman gazında %3 O2 ve 0 ppm CO bulunacak şekilde yanmayı kendi kendine ayarlar ve böylece yaz / kış koşullarında hava yoğunluğu değişkenliklerinden kaynaklanan sürekli baca gazı analizi yapma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu sayede de hem yakıttan hem de servis ücretinden tasarruf sağlıyor.”

kentsel-donusum-buyuk-firsat.jpg

kentsel-donusum-buyuk-firsat-001.jpg

kentsel-donusum-buyuk-firsat-002.jpg

kentsel-donusum-buyuk-firsat-003.jpg

 

 

 

Kaynak: HÜR24 Haber
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55