• BIST 91.801
 • Altın 214,191
 • Dolar 5,3608
 • Euro 6,0653
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 1 °C
 • İzmir 9 °C
 • Antalya 13 °C

İşkur Batman 7 yıllık hizmet bilançosunu paylaştı

İşkur Batman 7 yıllık hizmet bilançosunu paylaştı
Türkiye İş Kurumu Batman Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 7 yıllık hizmet bilançosunu paylaştı.

Türkiye İş Kurumu Batman Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 7 yıllık hizmet bilançosunu paylaştı.

İşkur Batman'dan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

 BATMAN İŞKUR NE YAPIYOR/NASIL ÇALIŞIYOR?

Bu soruya sadece yapılan icraatlarımızla cevap vereceğiz. Hükümetimizin ve devlet organlarımızın desteğiyle yürütülen bu hizmetlerin, Batmanlı hemşerilerimize ve bu aziz millete yakışır olduğunu vurgulamak istiyorum. Devletin kaynaklarını milletin yararına ve onun dertlerine derman olacak şekilde kullanılması, her kamu yöneticisinin kanuni, ahlaki ve insani görevidir.

Batman İŞKUR olarak da bu bilinçle Batmanlı işveren ve iş arayanlarımızın yararına yüzlerce proje ve programa/etkinliğe imza atmış ve Türkiye’ye model çalışmalar ortaya koymuştur. İŞKUR bu projelerle Batmanlı binlerce gence iş kapısı sağlamış ve Batmana huzur/güven/girişimci kenti olma özelliğini kazandırmıştır.

İŞKUR’un Batman’da İLKLERİ VE TÜRKİYE’ye ÖRNEK ÇALIŞMALARI

1.Daha önce 6 personelle bir dükkanda ve İlimize/insanımıza yakışmayan bir ortamda hizmet sunan İŞKUR İl Müdürlüğü, 2012’den bu yana Batman ilk defa “kurumsal ve modern” bir hizmet binasına kavuşturuldu. Bir yönlendirme sistemi kurularak vatandaşın rahat hizmet alması sağlandı. Bu teknolojik uygulama İŞKUR’da tüm TÜRKİYE’ye örnek oldu ve yaygınlaştırıldı.

2.İlk defa 2014 yılında “İSTİHDAM ŞAMPİYONLARI ÖDÜL” töreni düzenlendi ve yatırımcının Batmana getirilmesi teşvik edildi. Nitekim bu yıldan sonra yüzlerce firma, binlerce genç işsizimize iş sağlayarak ilimizde yatırım yapmıştır. Bu yatırımlar, özellikle tekstil yatırımları sayesinde ilimize “huzur ve güven ortamı” hakim olmuştur. Bu tören coşkuyla ve işverenlerimizin iştirakiyle Batmanın istihdam ve eğitim yatırımları mimarı Başbakan Yrd. Sn.Mehmet ŞİMŞEK, bu ödülleri sahiplerine vermiştir. 

 

3.Türkiye’ye model ortak akıl vizyonu oluşturuldu. Ve ilk defa İlimizde Batmanın tüm iş dünyasının ve eğitim kurumlarının ortak olduğu projeler/programlar geliştirildi. Bu proje ve etkinliklerimiz şöyledir;

-2015 yılı “İSTİHDAMDA BİN GENÇ BİN İŞVEREN BULUŞMASI” projemiz yerel/ulusal basında geniş yer buldu. Ortaklarımız: Tic.ve Sanayi Odası, SMMMO, MÜSİAD, TÜMSİAD, ÜNİVERSİTEMİZ, ESOB, ASKON, İŞKUR BATMAN… Bu proje sonucunda işverenlerimizle işbirliği içerisinde muhtelif sektörlerde 1540 gencimiz istihdam edilmiştir. Kapanış törenine Başbakan Yrd. Sn.Mehmet ŞİMŞEK teşrif etmişlerdir.

 

-Batman’da ortak akıl vizyonuyla İŞKUR organizasyonuyla 12 kurum ve kuruluşla işbirliği yapılarak 2016 yılında “HAYDİ GENÇLER İŞBAŞINA…” Projesi hayata geçirildi. Bu projemizin kapanış törenine Milletvekilimiz Sn.Ataullah HAMİDİ‘nin teşrifleriyle sonuçlandırıldı. Bu projeyle İŞKUR’un İŞBAŞI Programları desteğiyle yaklaşık 3000 gencimiz işbaşı yapmış ve halen %60’ı istihdamda bulunmaktadır.

 

-2017 yılı Sn. Cumhurbaşkanı’mızın çağrısıyla Çalışma hayatında milli seferberlik başlatılırken Batman İŞKUR Türkiye’ye örnek olan “İSTİHDAMDA GÜÇBİRLİĞİ” Projesini ortak akıl vizyonuyla ve işverenlerimizle, yatırımcılarımızla, esnafımızla işbirliği içerisinde hayata geçirdi. Halen bu proje, devam etmekte olup bugüne kadar yaklaşık 4000 kişi İŞKUR’un desteğiyle işbaşı yapmıştır. 12 Ortakla; Üniversitemiz, Belediyemiz, Batman Barosu, Dicle Kalkınma Ajansı, Tic.ve Sanayi Odamız, Ticaret Borsamız, Esnaf Odamız, SMMMO, MÜSİAD, TÜMSİAD, ASKON, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz. İlk defa Batman’da işsizlikle mücadele için çok kapsamlı bir işbirliği ve güç birliği İŞKUR öncülüğünde oluşturulmuştur. Her kurum ve kuruluşla ayrı projeler yürütülmektedir. Bu proje kapsamında;

-Belediyemizle yapılan protokol gereği; 5 işgücü mesleki eğitim kursu  gerçekleştirildi ve 75 kadın kursiyer yararlandırılmıştır. Yine Belediyemizle işbirliği içerisinde 400 kişi Toplum Yararı Projemizde çalışmakta, Batmanın çevre çehresini değiştirmektedir. İlk defa Belediyemizle işbirliği içerisinde 100’e yakın engelliye İŞKUR’un hibe desteğiyle iş kurması için çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca girişimcilik eğitimleri de verilecektir.

- BATSO, MÜSİAD, ASKON, TÜMSİAD, Ticaret Borsamız yüzlerce gencimize sanayici üyeleri aracılığıyla ve İŞKUR desteğiyle istihdam imkanı sağlamıştır.

-DİKA’yla işbirliği içerisinde ilk defa Batmanın sosyo-ekonomik tanıtım filmi hazırlanmış ve ilimizin iş dünyasının tanıtımına ciddi bir katkı sağlamıştır.

İŞKUR bu projelerin dışında Üniversitemizle ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle işbirliği içerisinde kariyer günleri düzenleyerek, Batman’da ilk defa gençleri Çalışma Hayatına daha doğru hazırlamak için;

“ÇALIŞMA HAYATINDA İLETİŞİM” (Dr.Barbaros KON)

 

“HAYATIN SİLGİSİ YOK” (NLP Uz.Ümit Hakan BOZKURT)

 

“HAYATA DEĞER KATMAK” (Ünlü Kişisel Gelişimci Ahmet Şerif İZGÖREN) Bu etkinlikler; binlerce Batmanlı gencimizin çalışma hayatına ve sosyal hayatına katkı sağlamak için İŞKUR tarafından organize edilmiştir. Ayrıca bizzat İŞKUR personelince yüzlerce seminer ve konferans okullarda planlı bir şekilde yürütülmektedir.

“KARİYER VE YAZAR” (Besim EVİZ-Arş.Yazar-İŞKUR İl Müdürümüz)

“Tekstil Çalıştayı” (İŞKUR İl Müdürümüz moderatörlüğünde)

“İŞ ARAMA BECERİLERİ” Okul Seminerleri İş ve Meslek Danışmanlarımız.

“Mesleğim Geleceğimdir” Okul Seminerlerimiz İL Müdürümüz ve İş ve Meslek Danışmanlarınca verilmektedir.

Çalışma hayatında milli seferberlik kapsamında sadece bu yıl;

3962 kişi işe yerleştirilmiştir.

2205 kişi kamuda geçici işlere verilmiştir.

2805 kişi işletmelerde işbaşı programından yararlanmış ve 991’i işe devam etmektedir. Henüz devam eden programlar bulunduğundan iş garantisi kesinleşmemiştir.

27 danışmanla 26958 bireysel iş görüşmesi gerçekleştirilmiş, saha çalışması olarak 2355 işyeri ziyaret edilmiştir. 32 okulda seminer çalışmaları yapılmıştır.

482 kişi Girişimcilik eğitimi almıştır.

1166 kişi işletmelerde istihdam garantili kurslarda devam etmektedir.

964 kişi Halk Eğitim merkezi aracılığıyla mesleki eğitime tabi tutulmuştur.

2017 Yılında  2.361 kişiye işsizlik ödeneği bağlanmıştır.

2017 yılında İlk defa toplam 35-40 bin kişi İŞKUR hizmetlerinden yararlanmıştır.

Bu proje iş ve işlemleri olarak; yüzlerce mülakatlar yapılmakta, kuralar çekilmekte, ilçe ve köylere kadar projeler yaygınlaştırılmakta, katılımcılarla ve proje sahipleriyle bilgilendirme toplantıları düzenlenmektedir.

Türkiye’de bir ilk olarak;

Kanser hastası kadınların katıldığı ve Bölge Hastanemizin Onkoloji Bölümünün desteklediği “İŞİM VAR GÜCÜM VAR” mesleki eğitim projemizle yerel/ulusal basında ciddi bir yer almıştır.

 

 Ruh sağlığı hastalarının katıldığı “rehabilitasyon ve mesleki eğitim” kurslarımızla dezavantajlı gruplara yönelik spesifik projelerimiz devam etmektedir.

Yine engelli vatandaşlarımıza yönelik 76 kişiye Mesleki eğitim; 18 kişiye de işkurma sağlamış ve işinin girişimcisi olmuştur. Belediyeyle yürüttüğümüz projelerle onlarca engelli vatandaşımız “esnaf” olacaktır. Engelli projelerinde Ankara’dan sonra en çok proje uygulayıcısı İŞKUR Batman olmuştur.

4. Bütün bu çalışmalar Sn.Valimizin Başkanlık ettiği ve yılda 4 kez toplandığı “İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU”nın kararları ve tavsiyeleriyle bir “Eylem Planına” dönüştürülmekte ve yürütülmektedir.

5.Yine yılda 4 defa “İŞGÜCÜ PİYASASI ARAŞTIRMASI” iş ve meslek danışmanlarımızca yapılmakta ve öne çıkan meslekler tespit edilip ona göre projeler yönlendirilmektedir. Bu çalışmalar, yıllık rapor haline getirilmekte ve ilgililerin faydasına sunulmaktadır.

6.Her yıl Ocak ayında tüm sektör temsilcilerinin, iş dünyasının, eğitim kurumlarının, sağlık kurumlarının ve büyük işverenlerimizin katılıyla ve önümüzdeki yılın planlanması amacıyla “GENİŞLETİLMİŞ İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU” toplanmaktadır. Bu çalışma ilk defa Batman’da bu formatta yapılmaktadır. Bu yıl ilçelerde de ilk defa Batman İŞKUR olarak bu kurulun organizasyonu yapılacaktır. İlçelerimiz için ayrı ayrı işsizlikle mücadele eylem planları hazırlanacaktır. Bu uygulama Türkiye’de bir ilk olacaktır. 

7.Bu yıl sonunda 2018 için “İSTİHDAMDA KADIN GÜCÜ” Projesine start vereceğiz. Bu projeyle kadınlarımızın çalışma hayatına girişleri teşvik edilecek ve sorunları gözlemlenecektir.

Bütün bu hizmetlerle birlikte Batman İŞKUR’u ve iş piyasamızı; hükümetimizin 2023 vizyonuna uygun daha aktif ve akılcı projelerle tanıştırmaya devam edeceğiz inşallah. İŞKUR il Müdürlüğümüzün yedi yıl önce hiçbir olumlu imajı ve çalışması yokken bugün kamuoyunda en çok takdir edilen kurumlar arasındadır. Göstergeler bunu ispatlamaktadır.

 Batman İŞKUR il Müdürlüğümüzün son yedi yıllık mukayeseli çalışmalarını yine kamuoyuyla paylaşmak, İŞKUR’u ve hizmetlerini karalayanlara karşı bir cevap olsun diye,  şeffaf yönetim anlayışımızın gereğidir.

Yedi yıllık mukayeseli hizmet göstergelerimiz Faaliyet ve kişi sayısı aşağıdaki gibidir;

BATMAN ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ                                                                                                            2011-2017 YILLARI ARASI HİZMET VERİLERİ

 

HİZMETİN YAPILDIĞI YIL

HİZMET ALANI

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

İşe Yerleştirme Kişi Sayısı

853

1079

2846

2460

3312

2114

3963

Danışmanlık Hizmeti Alan Kişi Sayısı

909

4114

9260

11045

25774

31885

26958                   

Ziyaret Yapılan işyeri Sayısı

46

442

1262

 1349                    

2334                     

 2789                                    

 2355                    

Girişimcilik Eğitimi Alan Kişi Sayısı

97

525

676

223

583

325

482

İŞBAŞI Eğitim Programı Yararlanıcı Sayısı

75

320

256

515

1368

2992

2805

Mesleki eğitim Kursu Yararlanıcı Sayısı

206

409

25

592

1132

683

964

Engelli Yararlanıcı Sayısı

 52

330 

 227

45 

 274

161 

76 

Toplum Yararına programlardan Yararlanıcı Sayısı

 1037

 4455

1956 

1955 

4970 

 926

 2205

İşsizlik Maaşı Alan kişi Sayısı

1036 

1464 

2091 

1933 

2114 

 2.973

2.361 

TOPLAM YARARLANICI SAYISI

145.909

TOPLAM HARCANAN BÜTÇE

290,925,448 TL

 

Kaynak: HÜR24 Haber
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55