• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 14 °C
 • Antalya 15 °C

İş Ahlakı Bakımından Helal-Haram İlişkisi Zayıflamıştır

İş Ahlakı Bakımından Helal-Haram İlişkisi Zayıflamıştır
İGİAD tarafından “İş ahlakının yaygınlaştırılmasında iş dünyası, üniversiteler ve sivil toplum rolü” Konulu panel düzenlendi.

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği İGİAD’ın “İş Ahlakının Yaygınlaştırılmasında İş Dünyası, Üniversiteler ve Sivil Toplumun Rolü” Paneli, Gaziantep, Şahinbey Belediyesi, Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Panele, İGİAD Başkanı Ayhan Karahan, Gaziantep AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan,  Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Ziylan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ziylan ile davetliler katıldı.

Kazancın niteliğinden çok miktarının esas alındığı bir zamanda yaşamaktayız

İGİAD Başkanı Ayhan Karahan, 13 yıl önce kurulan İGİAD’ın iktisadi girişim ve iş ahlakı konusunda iş dünyası ile STK’ları bir araya getirme gayreti içinde olduğunu dile getirdi. Ahlak çalışmaları içinde yer alan önemli konulardan birisinin iş ahlakı olduğunu ifade eden Karahan, “Günümüzde iş ahlakı bakımından helal-haram ilişkisinin zayıflaması bizi fazlasıyla endişelendirmektedir. Kazancın niteliğinden çok miktarının esas alındığı bir zamanda yaşamaktayız. Bizim için hak eksenli bir iş hayatı, helal kazanç ve adil paylaşım esastır. Yine bizim için ahlaki olmayan iş meşru değildir. Lakin gelinen bu noktada çok fazla yoldan sapmalar olmuştur. İş ahlakı alanında en önemli göstergelerden biri de borç alacak ilişkisidir. Bu ilişki karşılıklı güven, verilen sözde durma ve yapılan taahhüde uyma esası üzerine kuruludur. Bu hususta da erozyon yaşanmaktadır” dedi

Konuşmaların ardından Yıldız Teknik Üniversitesi, İİBF İşletme Bölümü, Örgütsel Davranış Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş’un yönetiminde gerçekleşen panelde, gerçekleşecek panelin diğer konuşmacıları, Prof. Dr. Saffet Köse (İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, İslami İlimler Fakültesi Dekanı),  Ahmet Ziylan (Ziylan Grup Yönetim Kurulu Başkanı), Hüseyin Dinçel (İGİAD Başkan Yardımcısı, Ak Yapı Yönetim Kurulu Eş Başkanı) de iş ahlakına yönelik düşüncelerini aktardı.

İş ahlakı deyince iyi, doğru ve güzeli arıyoruz

Özellikle iş ahlakının günümüzde gelindiği noktanın önemine vurgu yapan Yıldız Teknik Üniversitesi, İİBF İşletme Bölümü, Örgütsel Davranış Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş: “İş ahlakı deyince iyi, doğru ve güzeli arıyoruz. İş ahlakının yaygınlaşması sadece İslam toplumunun değil dünyanın çözüm aradığı bir husus. Özellikle batılı ülkelerde 30 yıl önce iş ahlakı ders olarak okutulmaya başladı, ülkemizde de yeni yeni okutulmaya başladı. Üniversiteler bu dersi okutarak teorik alanda, iş dünyası da pratikte öğretileriyle bu alana destek verecektir ümidindeyiz” dedi.

İnsanlara daha faydalı olmak için çabalamalıyız

İnsanlığa faydada yarışmalıyız diyen Ziylan Gurup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ziylan: “Herkes daha ileri, daha başarılı olmak için çalışması gerekmekte lakin daha çok zengin olmak için değil insanlara daha faydalı olmak için çabalamalıyız. İnsanlara hatta bütün mahlûkata faydalı olmak için elimizden ne geliyorsa yapmamız gerekmekte. Neden İslam dünyası geri kalmış, düşünmeden edemiyorum. Çünkü İslam her yerde yalan söyleme diyor, miskinlik yapmak Müslüman toplumuna yakıştıramıyorum.  İnsan çalışırken alın teriyle helalinden kazanması lazım. Peki, bunlar için neler yapılması lazım; çalışkan olması lazım ama tek başına yetmiyor, dürüst çalışkan olmamız lazım. Eğer dürüst değilsek çalışmamız boşa.” dedi.

Ahlakın içinde din yoksa kalıcılık olmayacaktır

Hukuk ile ahlak arasındaki bağlantıyı işaret eden İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saffet Köse:” Gerçekten ahlak önemli, iş ahlakını oluşturamamışsanız hukuk ile netice olmanız çok zor. Eğer hükümler ahlaka dayanmıyorsa bir kalıcılık yok. Modern dünyanın ürettiği seküler kavramların içinde Müslüman kalmaya çalışıyoruz. Tüketiciler üreticilerin adeta esiri haline gelmiş durumda. Helal peşinde koşanın farz üstüne farz olduğunu unutmamamız lazım. Ahlakın içinde din yoksa kalıcılık olmayacaktır. Modern dünya en çok ahlaka ihtiyaç duyarken, hayatı sekülerleştirdiği için de ahlakı imkânsız kılanda bizzat kendisi oluyor. Vicdanımızın boyutuyla ahlakı irdelememiz gerekiyor. Vicdan Allah’ın kalbimizdeki sesidir. Ama maalesef bugün dünyada vicdan kalmamış. Vicdanlı insanların dünyaya hâkim olması lazım.  Bize muhabbet ve sevgi gerekmektedir. Seküler kavramlar ile Müslümanlar mutlu olamayacağı aşikâr kanaat etmemiz lazım. Helal kazanç ve kul hakkı duyarlılığı bilinci bizim önceliğimiz olsun.” dedi.

Bizi bekleyen en büyük tehlike dünyevileşmedir

Günümüzde Ahlakın toplum üzerinde belirleyici faktörü oldukça önemine vurgu yapan İGİAD Başkan Yardımcısı Hüseyin Dinçel: “Kapitalizmin vahşi hayatında İGİAD’ın önemi giderek artmaktadır. İnsanların fıtri özellikleri Ahlaki davranışların alt yapısı, din ise bu yapının üst yapısıdır. Maalesef günümüzde bizi bekleyen en büyük tehlike dünyevileşmedir” dedi. Günümüz sorunlarının en başının olan çoğaltma tutkusuna vurgu yapan Dinçel, “ İnsanın sahip olduğu her şeyi kendisine emanet olarak görmediği için kapitalizm gün geçtikte çoğalmaktadır. Asıl ve bize göre doğru olan ise Allah’ın bize verdiklerinin tamamıyla emanet olarak algılamasıdır. İnsanlar için değişmez değerleri vaaz etme yetkisi sadece insanı yaratandadır. ” dedi. Konuşmasının son bölümünde İGİAD’ın gayesinden, hedeflerinden ve faaliyetlerinden bahseden Dinçel, ”Bereket kavramını iyi bir şekilde anlatmak için çaba sarf ediyoruz” dedi. 

Program konuşmaların ardından sunulan plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

is-ahlaki-bakimindan-helal-haram-iliskisi-zayiflamistir.jpg

is-ahlaki-bakimindan-helal-haram-iliskisi-zayiflamistir-001.jpg

is-ahlaki-bakimindan-helal-haram-iliskisi-zayiflamistir-002.jpg

 

Kaynak: HÜR24 Haber
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55