• BIST 95.852
 • Altın 190,699
 • Dolar 4,6585
 • Euro 5,4252
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 27 °C
 • İzmir 28 °C
 • Antalya 29 °C

HÜDA PAR’dan “Yaşlılar Haftası” açıklaması

HÜDA PAR’dan “Yaşlılar Haftası” açıklaması
HÜDA PAR’dan “Yaşlılar Haftası” vesilesiyle yazılı bir açıklama yayımlandı.

HÜDA PAR Genel Merkezi Sosyal İşler Başkanlığı'nca her yıl 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan “Yaşlılar Haftası” nedeniyle yazılı bir açıklama yayımlandı.

Yapılan açıklamada, “Her yıl Mart ayının 18-24 tarihleri arasında kutlanan ‘Yaşlılar Haftası’, yılın sadece birkaç gününde hatırlanılmaya mahkûm edilmiş yaşlılarımızın değerlerini anlamak ve onların evlatlarının yanında ve gözetiminde rahat ve huzurlu bir şekilde bir yaşam sürmeleri için hassasiyet oluşturmak adına önem arz etmektedir.” denildi.

Yaşlıların ihmal edildiği bir dönemde olduğumuza dikkat çekilen açıklamada, “Geniş ailelerin azaldığı, ev hanımlarının iş kadını olduğu günümüzde, yaşlı anne babalar büyük oranda ihmal edilmiş, kimisi ilgi ve şefkatten mahrum bırakıldığı için evlerinden ve çocuklarından ayrılmak zorunda kalmış, kimisi de fakirlik bahanesiyle çocukları tarafından huzurevlerine terk edilmiştir.” İfadelerine yer verildi.

Huzur evlerinde kalanların sayısında büyük artış var

Son on iki yılda Huzur evlerinde kalan kişi sayısında büyük artış olduğuna değinilen açıklamaya şöyle devam edildi: “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre huzur evlerinde kalan kişi sayısı son on iki yılda yüzde 132 oranında artmış, sadece devlete ait huzurevlerinde kalan yaşlı sayısı 2002 yılında 4 bin 952 iken 2014 yılında 11 bin 511’e yükselmiştir. Özel ve belediyelerin de eklenmesiyle bu sayı 22 binleri bulmuştur. Hayatlarının baharını çocuklarına adamış ve her türlü maddi-manevi desteği esirgememiş anne babaların yaşlanıp bakıma muhtaç kaldıkları bir dönemde çocukları tarafından terk edilmeleri, fiziki olarak güçsüz olan anne babaların duygusal olarak da çökmelerine neden olacaktır.”

Yaşlılara gereken ilgi ve şefkatın gösterilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, “Yaşlılıktan dolayı beli bükülmüşlerimize ilgi ve şefkati esirgemekle onlara boynu büküklük duygusu da yaşatmamalıyız. Unutmamalıyız ki; Peygamber Efendimiz (sav) içinde yaşadığımız toplumun bela ve musibetlere düçar olmasının önündeki en büyük engelin içimizde bulunan beli bükülmüş yaşlılar olduğunu hatırlatmaktadır. En güçlü, en varlıklı olduğumuz dönemde anne veya babamızı sıcak aile ortamından sevgi ve şefkatten mahrum bırakıp, darülacezelere mahkûm etmek bir evlat olarak bizim insani yönden acizliğimizi gösterir.” denildi.

Açıklamanın devamında, son yıllarda huzurevlerine olan müracaatların artmasının ahlaki değerlerimizin durumunu gösterdiğine işaret edilerek, “Son yıllarda huzurevlerine olan müracaatların artması toplumsal kolektif ahlaki değerlerimizin ne kadar düştüğünü gösteren tehlikeli bir durumdur. Bu konunun özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yetkili birimleri tarafından ciddiyetle ele alınması önem arz etmektedir. Devlet, kendilerine bakabilecek ailesi olduğu halde huzur evlerinde kalmaya mahkûm edilmiş büyüklerimizin, ailelerinin yanında kalmaları için gerekli iyileştirmeleri ve zemini sağlamalı, bakacak ailesi olmayanların ise huzur evlerinde maddi ve manevi olarak daha kaliteli bir yaşlılık dönemi geçirmeleri için şartlarını iyileştirmelidir.” ifadeleri kullanıldı.

Ailelere destek olunmalı

Yaşlı ebeveyni olan ailelere maddi destek olunmasının dile getirildiği açıklamada, “Maddi imkânları kısıtlı olup da yanında yaşlı ebeveyni olan ailelere destek olunmalı bu konudaki projeler geliştirilmelidir. Bütün bir toplum olarak bela ve musibetlerden kurtulup, huzur ve bereketi bulabilmek için yaşlılarımıza sahip çıkmalıyız. Yaşlılarımıza sahip çıkmakla aile kurumuna ve dolayısıyla gelecek neslimize sahip çıkmış oluruz. Bu vesileyle bütün yaşlılarımızın ‘Yaşlılar Haftası’nı kemali hürmetle kutluyoruz.” denildi.

 

HÜDA PAR GENEL MERKEZİ SOSYAL İŞLER BAŞKANLIĞI’NIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ:

Her yıl Mart ayının 18-24 tarihleri arasında kutlanan ‘Yaşlılar Haftası’, yılın sadece birkaç gününde hatırlanılmaya mahkûm edilmiş yaşlılarımızın değerlerini anlamak ve onların evlatlarının yanında ve gözetiminde rahat ve huzurlu bir şekilde bir yaşam sürmeleri için hassasiyet oluşturmak adına önem arz etmektedir.

Geniş ailelerin azaldığı, ev hanımlarının iş kadını olduğu günümüzde, yaşlı anne babalar büyük oranda ihmal edilmiş, kimisi ilgi ve şefkatten mahrum bırakıldığı için evlerinden ve çocuklarından ayrılmak zorunda kalmış, kimisi de fakirlik bahanesiyle çocukları tarafından huzurevlerine terk edilmiştir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre huzur evlerinde kalan kişi sayısı son on iki yılda yüzde 132 oranında artmış, sadece devlete ait huzurevlerinde kalan yaşlı sayısı 2002 yılında 4 bin 952 iken 2014 yılında 11 bin 511’e yükselmiştir. Özel ve belediyelerin de eklenmesiyle bu sayı 22 binleri bulmuştur.

Hayatlarının baharını çocuklarına adamış ve her türlü maddi-manevi desteği esirgememiş anne babaların yaşlanıp bakıma muhtaç kaldıkları bir dönemde çocukları tarafından terk edilmeleri, fiziki olarak güçsüz olan anne babaların duygusal olarak da çökmelerine neden olacaktır.

Yaşlılıktan dolayı beli bükülmüşlerimize ilgi ve şefkati esirgemekle onlara boynu büküklük duygusu da yaşatmamalıyız. Unutmamalıyız ki; Peygamber Efendimiz (sav) içinde yaşadığımız toplumun bela ve musibetlere düçar olmasının önündeki en büyük engelin içimizde bulunan beli bükülmüş yaşlılar olduğunu hatırlatmaktadır.

En güçlü, en varlıklı olduğumuz dönemde anne veya babamızı sıcak aile ortamından sevgi ve şefkatten mahrum bırakıp, darülacezelere mahkûm etmek bir evlat olarak bizim insani yönden acizliğimizi gösterir.

Son yıllarda huzurevlerine olan müracaatların artması toplumsal kolektif ahlaki değerlerimizin ne kadar düştüğünü gösteren tehlikeli bir durumdur.

Bu konunun özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yetkili birimleri tarafından ciddiyetle ele alınması önem arz etmektedir.

Devlet, kendilerine bakabilecek ailesi olduğu halde huzur evlerinde kalmaya mahkûm edilmiş büyüklerimizin, ailelerinin yanında kalmaları için gerekli iyileştirmeleri ve zemini sağlamalı, bakacak ailesi olmayanların ise huzur evlerinde maddi ve manevi olarak daha kaliteli bir yaşlılık dönemi geçirmeleri için şartlarını iyileştirmelidir.

Maddi imkânları kısıtlı olup da yanında yaşlı ebeveyni olan ailelere destek olunmalı bu konudaki projeler geliştirilmelidir.

Bütün bir toplum olarak bela ve musibetlerden kurtulup, huzur ve bereketi bulabilmek için yaşlılarımıza sahip çıkmalıyız. Yaşlılarımıza sahip çıkmakla aile kurumuna ve dolayısıyla gelecek neslimize sahip çıkmış oluruz.

Bu vesileyle bütün yaşlılarımızın ‘Yaşlılar Haftası’nı kemali hürmetle kutluyoruz.

 

HÜDA PAR GENEL MERKEZİ

SOSYAL İŞLER BAŞKANLIĞI 

 

 

 

Kaynak: HÜR24Haber
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55