,
 • BIST 2.009,11
 • Altın 778.12071
 • Dolar 13.6209
 • Euro 15.1745
 • İstanbul 3 °C
 • Ankara -5 °C
 • İzmir 5 °C
 • Antalya 5 °C

Hac Üzerine Birkaç Söz…

İhsan Pınar

Allah (cc) Kâbe için şöyle buyurmaktadır: “Orada apaçık ayetler/nişaneler (ve) İbrahim'in makamı vardır. Kim oraya girerse emniyette olur. Yoluna gücü yeten kimsenin, beyti/Kâbe’yi haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerindeki bir hakkı/ farzıdır. Kim de inkâr ederse, şüphesiz Allah, âlemlere karşı muhtaç olmayandır." -Al-i İmran Suresi: 97-

        Ayetten de anlaşılacağı gibi âlemlerin rabbi olan Allah’ın bizim ibadetlerimize hiçbir ihtiyacı yoktur. Bütün ibadetlerin bize faydaları vardır. Yine çok önemli bir farz olan namaz için buyurulduğu gibi: “Kitapta (Kur’an’da) sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Şüphesiz namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak (namaz) elbette en büyük ibadettir. Allah, ne yapmakta olduğunuzu bilir.” –Ankebut Suresi: 45-

        Ruhun bedene can verdiği gibi, elbette ibadetleri de anlamlandıran bilinç ve samimiyettir. İbadetleri ancak bilinçli (amacına uygun) ve samimiyetle yaptığımız zaman, kalp ve sosyal yaşantımızdaki olumlu etkilerini görebiliriz. Bilinçsiz ve sadece şekilsel, taklidi olarak yaptıklarımızın iç âlemimizde ve sosyal hayatımızda inkılabı devrimler yapması beklenilmemelidir.

        Yine bir Hac mevsimindeyiz. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca Müslüman Kâbe’ye akın etmektedir. İnanın eğer Kelime- şahadet, Namaz, Oruç, Zekât ve Hac ibadetleri bilinçli yapılsa ve bu ibadetlerin hakkı verilmiş olsaydı; İslam ümmeti bugün içinde bulunduğu ezilmişlik ve parçalanmışlık yerine, insanlık âlemi için lider ve örnek bir toplum olurdu. Güncel olmasından dolayı sadece Hac ibadetiyle ilgili bazı tespitlerde bulunursak:

        1- Hac, Mekke ve Medine’yi ziyaret etmekle hiç kimsenin günahlarını silmez. Belki tövbe ve bilinçlenmeye sebep olur. Bazı yerleri görmek, hurma ve zemzem getirmek için Hac yapılmaz. Hac edecek her insan, mutlaka iman ve ahlakını, şuur ve Ümmet bilincini güçlendirerek dönmelidir.     

        2 – Kâbe’nin sınırlarına dâhil olmadan Mikat dediğimiz sınır istasyonlarında duş alınır ve ihrama girilir. Yani dünyadan bize bulaşan bütün kir ve günahlardan tevbe edilerek temizlenir. Dönüldüğünde aynı günahlara dönülmemelidir.

        3 – Cuma ve Bayramlar yerel; hac ise, dünya genelindeki tüm Müslümanların katılımıyla gerçekleşen bir kongredir. Her ırktan, her renkten, her dilden, her mezhepten, her sınıftan insanlar, burada tek bir beden, tek bir akıl gibi aynı hedefe kilitlenmektedir. Tüm ırkların, tüm parti ve ideolojilerin, tüm mezhep ve sınıfların üzerinde bütün Müslümanların bir vücudun azaları gibi bir bütün ve kardeş oldukları görülür. Buna şahit olan her haccı; yakalanmış olabileceği ırkçılık, mezhepçilik, partizanlık gibi ayrıştırıcı hastalıkları terk etmelidir.

        4 – Kurbanın, hayvan kesmekten ibaret olmadığını bilmelidir. Kendisin Allah’ın sevgisinden, insani değerlerden alıkoyan ırkçılık, partizanlık, kibir, bencillik, cimrilik, korkaklık… Her ne varsa mutlaka terk etmelidir. Yani kendisini Allah yolundan ve Rızasından uzaklaştıran her şeyi Allah’a kurban etmelidir.

        5 – İsmail’i, İbrahim peygambere itaat etmekten vazgeçirmeye çalışan şeytan sizi orada beklemiyor. Taşladığınız, sizi Allah yolundan alıkoyan ( parti, örgüt, lider, çıkar, kibir, riya) kendi şeytanınız olmalıdır. Tabi bu arada İslam ümmetini de kendileri gibi emperyalistlerin uşağı yapmak isteyen; fakir ümmetin katrilyon dolarlarını Müslümanları katleden şeytan emperyalistlere ve Siyonistlere aktaran münafık kralları ve diktatörler için de birkaç taş atmanız yerinde olacaktır.

        6 – Gerek bazılarınca tartışma konusu edilen Hac aylarının karara bağlanması; gerekse münafık Kralların ABD ve Siyonist uşaklığı yapmalarından dolayı, belki bir netice alabilmek için Hac ve belki de daha çok Umreyi görüşmek için dünya çapında Âlimlerin bir araya gelerek Ümmetin maslahatı için bazı kararlar alması yerinde olur kanaatindeyim…

        7 – Türkiyeli Hacılardan çok fazla para alındığı kanaati çok yaygındır. Adeta Müslümanlar soyulmaktadır. 2000’li yıllarda 1800 dolar olan hac, 2-3 katına çıkarılmıştır. Başkan Erdoğan’ın meseleye el atması durumunda, Hac fiyatlarının çok aşağılara ineceğinden eminim.

        8 – Şeytan Amerika’nın ekonomik saldırılarda bulunduğu ve doları silah olarak kullandığı günümüzde hala Haccın dolar üzerinde yaptırılması gaflet midir, ihanet midir? Anlamak zor…

        Adalet ve Barış içinde huzurlu bir hayat yaşamamız için Allah’ın bize bildirdiği İslam dinini, hakkıyla yaşayanlardan olmak dileğiyle…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55