,
 • BIST 2.393,61
 • Altın 931.771
 • Dolar 15.9333
 • Euro 16.6976
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 20 °C
 • Antalya 19 °C

Gençlik ve Fanatizm!

Veysi DEMİR

Toplum olarak geleceğimiz olan çocuklarımız ve gençlerin durumuna ciddi önem vermeli ve onların gidişatına, istikametlerine dikkat etmeliyiz. Daha önce yazmış olduğum; “DİKKAT! NESİL ELDEN GİDİYOR!” adlı yazımda bu konuya ve ifsad tehlikesine değinmiştim. Bu defa farklı bir açıdan yaklaşacağım…

Dikkat edecek olursak gençlerimiz gittikçe içinde bulundukları toplumun değerlerinden ve yaşam şeklinden uzaklaşarak fanatizm ve taassubun bataklığına doğru fikren saplanıyor.

Yani düşünmeden, akletmeden, ALLAH’ın verdiği akıl ve iradeyi kullanmadan hayata “At gözlüğü” ile tek düze bakarak, “kargadan başka kuş tanımam” zihin koduyla hayata bakar olur. Dünyayı inandığını zannettiği noktadan ibaret sanarak etrafına bakmadan, fanatizm ve taassub içinde hareket eden bir nesil maalesef bizi bekliyor. Toplum olarak bizler gençlerimize sahip çıkmaz ve onları laik eğitim sistemi, TV, İnternet ve sosyal medya ile baş başa bırakırsak onlarda düşünmeden, akletmeden hareket eden birer robota dönüşürler.

Dikkat ediyoruz da; Cep telefonları ve internete bağlanan insanlarımız (sadece gençler değil) aynı evde bile konuşma ve bir şeyleri paylaşmayı terk ederek, teknoloji bağımlısı birer makineye dönüşüyor.

Yüzlerce ayette ALLAH’u Teala bizlere, “akletmez misiniz?...” “Düşünmez misiniz?” “Düşünen bir topluluk için...” ve “ aklını kullanan bir topluluk için alınacak dersler vardır…” diye buyrulduğu ve yol gösterildiği halde bizler nasıl oluyor da hiç düşünmeden ve ALLAH’ın emir ve yasaklarına bakmadan, aklımızı kullanmadan hareket ediyor ve İslam düşmanlarının istediği kulvarda onların değirmenine su taşıyoruz?

Bizler ve gençlerimiz akledersek göreceğiz ki; ALLAH’u Teâla aziz dini İslam’da, insanın mutlu olmasını sağlamak amacıyla hükümler koymuştur. Hükümleri va'z ederken mutlaka insanın yararına olmak üzere birtakım gaye ve hedefleri gözetmiştir; gerekçesiz ve amaçsız hiçbir hüküm bina etmemiştir.

Dinimiz tüm berraklığı ile bizleri istikamet üzere hareket etmeye davet ettiği halde, düşünmemizi ve akletmemizi istemeyen emperyalist güçler ve onların yerli işbirlikçileri “Esmer İngilizler” bizleri ve neslimizi asıl gayemizden uzaklaştırmak adına, kirli plan ve projelerini devreye sokuyorlar. Bir taraftan bizleri birbirimizle kapıştırırken, bir taraftan da batıl ideolojileri gençlerimizin beyinlerine enjekte ediyorlar. Fanatizm ve taassub bataklığına saplanmasa; İslam ümmetinin evlatları farklı mezheb ve kavme mensub diye kardeşlerini kitle imha silahları ile yok etmek ister mi? Eğer düşünecek olsa, “Ben kim için savaşıyorum?” “Ben niye kardeşlerimi öldürüyorum? “Bu savaş benim savaşım değil?” Diye sormaz mı? Tabi ki düşünen insanlar bu ve benzeri soruları soracak ve batılı emperyalistlerin “kurşun askeri” olmayacaktır. Bunu bilen egemen güçler, gençlerimizin beyinlerini ve düşünme melekelerini ellerinden almak için yoğun faaliyet içindedirler.

Fetih Suresi 26’da şöyle buyrulur : “O zaman inkâr edenler, kalplerine taassubu, câhiliyet taassubunu yerleştirmişlerdi. Allah da elçisine ve müminlere sükûnet ve güvenini indirdi…”

 

Değerli dostlar!

Olayın birde toplumsal boyutu var. Bu şekilde olan gençlerimiz maalesef büyük sözü dinlemiyor ve de kendi toplumuna yabancılaşıp kendi değerlerinden uzaklaşıyor. Geçmişte büyük sözü dinlenmediğinde iflah olunamayacağını bilen büyüklerimiz; (ALLAH’ın emirlerine karşı gelme dışında) anne, baba ve diğer aile büyüklerinin sözünden çıkmazlardı. Bırakın babaların sözünü dinlemeyi kendilerinden bir yıl büyük ağabeylerinin sözleri dinlenirdi.

Şimdi ise anne-baba, aile büyüklerinin sözünü dinlemeyen, yaptığı her şeyin doğru olduğuna düşünmeden inanan, peşin hükümlü ve ön yargılı bir gençlik ile karşı karşıyayız. Yaptıklarının yanlış olduğunu anlatan büyüklerini dinleme tenezzülünde bile bulunmayan ve başka düşüncelere kapalı gençlerimiz, gerçeği (ALLAH korusun) bazen çok acı tecrübeler sonucunda anca görebiliyorlar. Burada bizlerin ihmal ve hatalarımızı bilip aziz dinimizin yol göstericiliğine müracaat etmemiz elzemdir. 

Selam ve dua ile...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55