• BIST 93.043
 • Altın 193,340
 • Dolar 4,7189
 • Euro 5,4759
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 22 °C
 • Antalya 22 °C

FETÖ'nün İngiltere ağı

FETÖ'nün İngiltere ağı
İngiltere'de Fetullahçı Terör Örgütü’yle (FETÖ) ilişkili dernek, düşünce kuruluşu, platform, okul ve dersaneler başta Londra olmak üzere ülkenin çeşitli bölgelerine yayılarak faaliyet gösteriyor.

İngiltere'deki FETÖ bağlantılı kuruluşlar, örgütün elebaşı Fetullah  Gülen’in 1993’te başkent Londra’yı ziyaretinden sonra kurulmaya başlandı.
 
Ülkede faaliyete başlayan ilk FETÖ kuruluşu olan Axis Eğitim Vakfı  1994’de kuruldu. Kurucuları arasında Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı  Mustafa Yeşil’in de yer aldığı vakfa ait çok sayıda dershane ve bir okul  bulunuyor.
 
Vakfın kuzey Londra’daki merkezi, FETÖ’nün yayın organı Zaman UK ile  aynı binayı paylaşıyor.  Vakfın şemsiyesi altında faaliyet gösteren Axis Tuition  Center ülkenin 15 farklı noktasında, bin civarında öğrencisi bulunan bir dershane  zinciri niteliğinde.
 
Yine Vakfa bağlı "Wisdom Primary and Secondary School" Türklerin yoğun  yaşadığı kuzey Londra’da faaliyet gösteriyor. Bu okulun kurucuları arasında da  Mustafa Yeşil yer alıyor.
 
"Işık evi" dernek adı oldu
 
 FETÖ’yle bağlantılı bir "eğitim" kuruluşu Lighthouse Educational  Society (Işıkevi Eğitim Derneği) adını taşıyor. FETÖ'nün hücre evleri için  kullanılan "ışık evi" tanımlamasının bu derneğin isminde kullanılması dikkati  çekiyor. Merkezi güney Londra’da olan bu derneğin 4 şubesi bulunuyor. Dernek,  çocukları etüd ve dershane faaliyetiyle kendisine çekiyor.
 
Örgütle bağlantılı Amity Educational Foundation adlı bir vakıf da doğu  Londra’da faaliyet gösteriyor.
 
FETÖ’yle bağlantılı bir diğer "eğitim" kuruluşu da İngiltere’de en  yoğun Müslüman nüfusu barındıran Birmingham’da faaliyet gösteren Spring  Educational Society (Kaynak Eğitim Derneği). Derneğin Leicester kentinde de  şubesi var.
 
Örgüte bağlı başka bir "eğitim" kuruluşu, faaliyet alanı olarak  kendisine İngiltere’nin güneyini seçmiş durumda. 2006’da kurulan Fellowship  Educational Society’nin Kent, Brighton, Bristol, Basingstoke ve Reading  kentlerinde şubeleri bulunuyor.
 
FETÖ bağlantılı bir eğitim şirketi de Londra merkezli Oxford Vision.  Şirket, Türkiye'den İngiltere, İrlanda, Malta, Kanada, ABD ve Güney Afrika  öğrenci götüren bir ajans olarak faaliyet gösteriyor.
 
Örgütün İngiltere'deki faaliyetlerinde öğrenciler önemli bir rol  oynuyor. Örgüt, 2008'de kurduğu Network of Students (NOS) adlı örgenci birliğiyle  propaganda ve yeni üye kazanma faaliyeti yürütüyor.
 
FETÖ bağlantılı bir "eğitim" odağı da Koza Educational Society adı  altında faal. Koza, FETÖ davası kapsamında aranan ve İngiltere’ye kaçan iş adamı  Akın İpek’in şirketleriyle aynı adı taşıyor. İpek’in İngiltere’de ayrıca İpek  Investment Limited, Koza Limited, Koza Properties Limited ve Encore Mining  Consultancy adlı şirketleri bulunuyor. İpek’İn şirketleri madencilik, emlak ve  yatırım alanlarında faaliyet gösteriyor.
 
Diyalog Derneği
 
İngiltere'de Fethullahçı terör örgütüyle bağlantılı en etkin kurumlar  ise Dialogue Society adlı dernek ve London Centre for Social Studies adlı düşünce  kuruluşu. Her iki yapının kurucuları arasında yine bilindik bir isim olan  Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil bulunuyor.
 
1999’da kurulan Dialogue Society, örgütün gizli faaliyetini  perdelemekte kullandığı sosyal temalarla ilgili çalışmalara imza atıyor. Londra  merkezli kuruluşun Birmingham, Brighton, Bristol, Durham, Hull, Leeds, Leicester,  Manchester, Northampton, Oxford ve Southampton’da olmak üzere 11 şubesi var.
 
Terör örgütü, Dialogue Society aracılığıyla burs sağladığı kişilere  örgüt propagandasına yönelik sözde akademik çalışmalar yaptırıyor. Elebaşı  Fettullah Gülen’i dini lider ve toplum lideri olarak sunmaya yönelik çalışmalar,  örgütün sağladığı burslarla kaleme alınıyor.
 
Dialogue Society bünyesinde medyadan dinler arası ilişkilere kadar  çeşitli alanlarda sözde kurslar da düzenleniyor. Dernek, Journal of Dialogue  Studies adlı bir derginin de aralarında yer aldığı çeşitli yayınlar çıkarıyor. 
 
FETÖ bağlantılı dernek ülkede düzenlediği çok sayıda etkinlikte  siyasetçilerdengazetecilere, polis şeflerinden sanatçılara ve akademisyenlere  kadar onlarca konuşmacıya yer vererek, örgüte bu alanlarda yeni ilişkiler  sağlıyor.
 
Dialogue Society, faaliyetlerindeki ortakları arasında İngiltere’nin  bazı bölgelerindeki polis teşkilatlarını, aralarında SOAS, Leeds Metropolitan ve  Birmingham üniversitelerinin de yer aldığı bazı üniversiteler ile kendisine bağlı  dernek ve vakıfların bazılarını sıralıyor.
 
Dialogue Socieity internet sitesindeki "okuma tavsiyeleri" köşesinde  Hans-Georg Gadamer, Jürgen Habermas, Emanuel Levinas, Seyyid Hüseyin Nasr gibi  20. yüzyılın önemli düşünürlerinin arasında Fetullah Gülen’e de yer vermesi  dikkati çekiyor.
 
Londra Sosyal Çalışmalar Merkezi
 
FETÖ bağlantılı düşünce kuruluşu London Center for Social Studies’in  (Londra Sosyal Çalışmalar Merkezi) kurucuları arasında yine Mustafa Yeşil  bulunuyor. 2004’te temeli atılan kuruluş, faaliyet alanını göç ve eğitim merkezli  çalışmalar olarak tanımlıyor ancak Dialogue Society’ye benzer bir şekilde,  düzenlediği etkinlikler ile örgütün akademi ve siyaset sahasında ilişki ağını  genişletiyor.
 
Örgütün İngiltere'deki bir  "düşünce kuruluşu" da Turkey Institute  adını taşıyor. Türkiye üzerine siyasi analiz ve raporlar hazırlama iddiasındaki  kuruluşun, internet sitesinde yer verdiği malzemeyle değerlendirildiğinde  yetersizliği göze çarpıyor. Ancak FETÖ'nün İngiltere'de, hedeflediği etkinliğe  ulaşamayan yapıların yerine veya yanına hızla yenilerini koyduğu görülüyor. Bu  yüzden, ülkedeki FETÖ bağlantılı örgütlenmelerin bir listesini yapmak güçleşiyor. 
 
FETÖ’nün etkin olarak kullandığı platformlardan biri 2014’te kurulan  Londra merkezli "Center For Hizmet Studies"; bu kuruluş, örgütün akademik kisve  altındaki propaganda faaliyetinin yürütüldüğü odaklardan biri olarak öne çıkıyor.  Kuruluş, internet üzerinden yaptığı yayınlarda özellikle 15 Temmuzdarbe  girişiminin ardından Türk hükümetinin aldığı önlemlerle ilgili dezenformasyon  faaliyetiyle dikkati çekiyor.
 
Londra’da Mevlana Camii adlı bir "ibadethane" ile bununla bağlantılı  Rumi Kültür Merkezi ve Anadolu Müslümanları Derneği adlı kuruluşlara da sahip  olan FETÖ, İngiltere'de Zaman UK adı altında haftalık bir gazete çıkarıyor.  Ayrıca, Muhabir Ajans adlı yapıyla İngiltere'de faaliyetini sürdürüyor.
 
FETÖ, İngiltere'de Bussiness Network (BizNet) adı altında bir iş  adamları derneğine de sahip. Üye listesini internet sayfasından kaldırdığı  görülen kuruluşun sosyal medya hesapları ve internet sayfası da aylardır  güncellenmiyor.
 
Örgüt, BizNet'e paralel olarak Pronet, PronetHr, Bussiness Network  Design Group gibi çatılar altında da faaliyet gösteriyor. Bu kapsamda, BN  Magazine adlı bir dergi de yayımlanıyor.
 
İngiliz vekile 115 bin sterlin
 
Terör örgütünün İngiltere’deki dikkate değer son operasyonu, geçen  eylül ayında yayımlanan Türkiye konulu bir rapor oldu.
 
FETÖ'ye bağlı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın 115 bin sterlin  ödeyerek Muhafazakar Parti milletvekili Sir Edward Garnier’e yazdırdığı "insan  hakları ve basın özgürlüğü" temalı rapor, Türkiye'de FETÖ'ye karşı hayata  geçirilen operasyonları hedef aldı.
 
Dernek ve düşünce kuruluşları aracılığıyla İngiliz siyasetçilere  erişen örgütün, ciddi meblağda para ödeyerek kendi görüş ve amaçları  doğrultusunda rapor kaleme aldırabilmesi, İngiltere’de de şaşkınlığa yol  açtı.
 
Olay, ülkenin önde gelen gazetelerinden The Times’ta yer bulurken,  para karşılığı rapor kaleme alan Garnier, AA'nın konuyla ilgili sorularını  yanıtsız bıraktı.
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55