,
 • BIST 2.009,86
 • Altın 780.55249
 • Dolar 13.6207
 • Euro 15.1792
 • İstanbul 1 °C
 • Ankara -5 °C
 • İzmir 3 °C
 • Antalya 1 °C

Evliliği kolaylaştıralım!

Veysi DEMİR

Zaman zaman meslektaş, okuyucu ve dostlarımdan falan konuya da değinseniz diye öneri ve teklifler alırım. Yine aynı şekilde geçenlerde bir dostumdan 'evliliğin kolaylaştırılması, zorlaştırılmaması' konusunu gündeme almamı istedi.

Bildiğiniz gibi toplumun çekirdeği ailedir. Güçlü ve temiz aile yapılarına sahip olan İslam toplum ve kavimleri güçlü birer toplum yapısına sahiptirler. Bunu bilen İslam düşmanları bu güçlü aile yapısını yıkmak veya en azından zayıflatmak için toplumun çekirdeği olan aile kurumunu zayıflatma ve mümkünse ortadan kaldırma peşindeler.

Bunun bilincinde olarak bizlerde, İslam toplumlarının  daha da güçlenmesi ve İslamı bilen ve anlayan nesiller yetiştirmek amacıyla İslama uygun aileler kurulmasını sağlamalıyız.

Evlilik ile ilgili olarak ayet ve hadislerde birçok emir ve tafsilat mevcuttur. Bunlardan birkaçını alalım:

“İçinizden bekarları evlendirin… Şayet fakir iseler, Allah onları kendi lütfüyle zenginleştirir. Allah (lütfü) geniş olan ve (her şeyi) bilendir.” -Nur Suresi: 32-

Peygamber Efendimiz (s.a.v):

“Fakir olmak korkusuyla evlenmeyen, bizden değildir.”

“Nikah benim sünnetimdir, benim sünnetimden olduğunu kabul etmeyip, ondan yüz dönen, benden değildir.” 

“Kim evlenirse, dininin yarısını korumuş olur. Kalan yarısı için de Allah’tan korksun.” 

“Evleniniz, çoğalınız. Çünkü ben kıyamette, diğer ümmetlere karşı çokluğunuzla övünürüm.” buyurmaktadır.

Müslüman fert ve topluluklar olarak bizler, hayatımızın her yönünde olduğu gibi evlilik konusunda da 'ALLAH ve Resulu ne diyor?' diye bakıp ona göre hayatımızı tanzim etmemiz gerekir. Ama maalesef İslam ümmeti öyle bir hale gelmiş ki, örnek ve velayeti başka yerlerde arıyorlar. Bunu durumu değiştirmek, treni tekrar sıratı müstakim rayına oturtmamız gerekir. Bunun için İslama bağlı, fertler, sonra aileler, sonrada İslam toplumu meydana gelecek ve cihana İslamı hakim kılacaktır inşallah.

ALLAH'u Teala Ahzab 21'de, "And olsun ki sizin için, Allah’a ve âhiret gününe kavuşmayı uman ve Allah’ı çok zikreden kimseler için Allah’ın Resûlu'nde güzel bir örnek vardır." buyurarak O'nu örnek almamız gerektiğini bizlere bildirmiştir.  

İslam dini evliliği kolaylaştırmış ve evlilik önündeki engelleri kaldırmıştır. Resulullah (S.A.V.) gençleri ısrarla evliliğe teşvik etmiş ve işleri kolaylaştırmamızı; “Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz” buyurmuştur. -Buhari sahih, ilim b,11,cihad 164-

Fakat biz Müslümanlar yukarıda yazdığımız ayet ve hadislere rağmen kolaylaştırılması buyrulan evlilik ve diğer toplumsal mesele ve hizmetleri maalesef, bu adettir, şu şöyledir diye elimizden geldiği kadarıyla zorlaştırıyoruz. Madem bizler İslama göre hayatımızı tanzim etmeyi kabul etmiş müminleriz öyleyse, Kur'an ve Sünnete uygun davranmak zorundayız. Çocuklarımızı evlendirirken mal, mülk, makam, mevki ve güzellik değil dindarlık, ahlak, takva, dürüstlük ve fazilet gibi vasıflara bakmalıyız. Yoksa mal ve makam ile hiçbir zaman huzurun gelmeyeceğini bilelim. Şunu unutmayalım ki, iman ve ahlak güzelliği bütün zenginliklerin üzerindedir. Çocuklarımız, İslama göre bina edilecek bir evlilikle ancak huzur bulabilirler. Bu evlilikte Allah Teâlâ'nın lütuf ve keremiyle, inşallah hem dünya hem de ahiret mutluluğunu elde ederler.

Kız sahipleri ebeveynlerimiz! Kızlarımızı isteyen ailelere zorluk ve ağır maddi külfet altına koymadan evlenmelerini temin etme yoluna gidelim. Evlilik olsun, hayatımızın diğer yönleri olsun, İslamı ölçü aldığımızda hiçbir zaman yanlış bir yola girmeyeceğimizi bilelim.

Toplumumuzun İslama aykırı olmayan gelenek, görenek ve ananelerine karşı değilim. Hatta bunların yaşatılmasını ısrarla savunan biriyim. Ancak adettir diye evlilikleri ve gençlerin mutluğunu ızdıraba çevirmeyelim.

Bizler eğer evladlarımızın iyilik ve mutluluğunu düşünüyorsak onların önünü açalım ve adet vs. diyerek evliliği zorlaştırmayalım. Çok şükür toplumda başlık parası, süt parası vs. benzeri adetler kalktı. Ancak şu kadar altın, düğün salonunda düğün, ayrı ev, benim kızımın falanın kızından ne eksiği var' gibi söylemler bize de evladlarımıza da bir şey kazandırmaz. Bize düşen Peygamber Efendimizin bize gösterdiği vasat ve kolaylık yoludur. Evliliği kolaylaştırarak, topluma örnek ailelerin kurulmasının yolunu açalım...

Selam ve dua ile...

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 658 98 55