• BIST 116.841
 • Altın 161,940
 • Dolar 3,7823
 • Euro 4,6622
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 12 °C
 • Antalya 12 °C

E-imza sayısı yüzde 12,2 oranında arttı

E-imza sayısı yüzde 12,2 oranında arttı
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri” raporunu yayımladı. 2020 yılında e-imza sayısının 5 milyona ulaşması öngörülüyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK verilerine göre, 2016 yılının ilk üç ayı sonunda toplamda 2.248.797 elektronik sertifika oluşturuldu. 2016 yılının birinci çeyreğinde bir önceki döneme göre, elektronik imza sayısında yüzde 12,2 ve mobil imza sayısında yüzde 1,7 oranında artış gerçekleşti. 2015 yılının ilk çeyreğinde toplam 1.389.124 elektronik sertifika oluşturuldu. Elektronik ortamda resmi, hukuki, ticari yazışmaların ve belge gönderimlerinin yasal geçerli ve güvenli biçimde gerçekleştirilmesine olanak sağlayan Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) ile birlikte e-imza kullanımı da artmaya devam ediyor.

E-imza ile yasal geçerli, KEP ile güvenli, hızlı ve çevre dostu

Tebligat ve Türk Ticaret Kanunu, ilgili yönetmelikler ve tebliğlerden oluşan e-imza ve KEP ile ilgili yasal düzenlemeler sonrasında elektronik ortamda belgelere yasal geçerlilik e-imza ile sağlanıyor. Bu belgelerin taraflar arasında yasal geçerli ve güvenli şekilde gönderilip alınması ise KEP ile mümkün. Böylece kâğıt, yazıcı, kartuş, toner, şerit kullanımı, elle imza atma, postalama veya bizzat evrak teslimi gibi işlemler ve masraflar da ortadan kalkıyor. Ayrıca 7/24 mekândan bağımsız iş yapma olanağı sağlanıyor, iş yapış şekilleri değişiyor. Bununla birlikte iş süreçleri hızlanıyor, maliyetler azalıyor ve verimlilik artıyor. Özel sektör ve kamu kurumlarının birçoğunda uygulanmaya başlanan e-imza ve KEP sayesinde, yazışmalar, evrak gönderimi, ihtar, ihbar, tebligat, itiraz, mutabakat, talimat, maaş ödeme emirleri, personel bordroları, kredi hesap ekstresi, genel kurul ve yönetim kurulu toplantı çağrıları, bayi ve acente yazışmaları, kira kontratı, sipariş, teyit, fatura, sözleşme, dilekçe ve başvuru gönderimi gibi birçok işlem yapılabiliyor.

E-imza ve KEP kullanımıyla yüzde 50 ila yüzde 90 arasında tasarruf ediliyor

Hızla yaygınlaşan ve kullanımı artan e-dönüşüm uygulamalarının, resmi, ticari ve hukuki işlemlerin çok daha etkin ve verimli yürütülmesine, işlemlerin, bürokrasinin hızlanmasına, e-devlet uygulamalarının yaygınlaşmasına ve hayatın kolaylaşmasına katkı sağlayacağını vurgulayan TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast, “E-imza ve KEP, ülkemizde hızla büyüyen, yaygınlaşan sistemler olarak, kamuya, özel sektöre ve vatandaşa önemli katma değerler sağlıyor. E-imza ve KEP kullanımı, yüzde 50 ila yüzde 90 arasında maliyet tasarrufu sağlıyor ve doğanın korunmasına katkıda bulunuyor. KEP sisteminin önemli uygulamalarından olan ve ülkemizde hayata geçmiş bulunan e-tebligat ve e-yazışma uygulamalarının arzu edilen düzeyde yaygınlaşması ve kullanılması için adli kurumlar, adli personel, kamu kurumları, kamu çalışanları, belediyeler, avukatlar, mali müşavirler, şirketler, üniversiteler, dernekler, vakıflar ve vatandaşlar gibi paydaşların yaygın olarak kayıtlı elektronik posta sistemini artık normal e-postaları gibi benimsemeleri ve kullanmaları gerekiyor.” dedi.

KEP adres sayısı 200 bine, e-imza sayısı 3 milyona ulaşacak

Şu anda 150 bini aşmış bulunan KEP adres sayısının 2016 yılı sonunda 200 bini aşacağını, e-imza sayısının 3 milyonu, e-Fatura ve e-Defter kullanıcı sayısının da 100 bini aşacağına dikkat çeken Samast, konuşmasını şöyle sürdürdü: “KEP sistemi, e-imza kullanımının yaygınlaşmasını sağlayan ve e-dönüşümün en önemli uygulamalarından biri. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), Sağlık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gibi kurumların uygulamalarıyla e-imza sayısı arttı. E-devletin altyapısını oluşturan uygulamalar sayesinde e-dönüşüm yaygınlaşıyor. 2015 yılı sonunda 2 milyon elektronik sertifika oluşturulacağını ifade etmiştik. Açıklanan BTK raporuna göre, öngörümüzde haklı çıktığımızı söylemek mümkün. Önümüzdeki dönemde ise elektronik sertifikanın 3 milyona ulaşmasını bekliyoruz. Bununla birlikte bu konuda alınacak çok yol olduğunu düşünüyoruz. Yurt dışından örnek vermek gerekirse, İtalya’da sadece KEP kullanıcısı sayısı altı milyon. E-imza ve mobil imza sayılarının özellikle KEP sisteminin yaygınlaşmasıyla birlikte daha fazla artacağı öngörülüyor. Nüfus, potansiyel, yasal düzenlemeler ve farkındalık gibi etkenlerle ülkemizde e-dönüşümün hızla yaygınlaşacağını söyleyebiliriz.”

KEP ve e-imza hizmeti istediğiniz yere ve anında geliyor

Türkiye’deki yaygın hizmet ağıyla TÜRKKEP; kurumsal ve bireysel müşterilerine KEP, E-İmza, E-Fatura, E-Arşiv Fatura, E-Defter, E-Mutabakat, E-Bordro ve E-Saklama gibi yasal geçerli ve güvenli e-hizmet çözümlerini bütünleşik olarak tek elden sağlıyor. Güven kurumu TÜRKKEP, müşterilerine 7/24 çalışan çağrı merkezi ve 81 ildeki yaygın bayi ağı ile yerinde destek veriyor. KEP ve e-imza hizmetini yerinde vererek müşterisinin ayağına götüren tek kurum olan TÜRKKEP, kurumsal çözümleri, avantajlı paketleri, müşteri odaklı anlayışı ile katma değerli hizmet sunmaya devam ediyor.

Kaynak: HÜR24 Haber
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yüksekova'da PKK operasyonu22 Şubat 2018 Perşembe 13:34
 • Mardin’de PKK propagandasına tutuklama22 Şubat 2018 Perşembe 10:51
 • "Çocuk istismarı yüzde 90 arttı"21 Şubat 2018 Çarşamba 22:58
 • "İnsanın ana dili o insanın ana sütü gibidir"21 Şubat 2018 Çarşamba 21:49
 • Muş'tan Afrin'e 23 özel hareket polisi gönderildi21 Şubat 2018 Çarşamba 21:32
 • Korucular Afrin’e doğru yola çıktı21 Şubat 2018 Çarşamba 20:26
 • "28 Şubat mahpusları derhal serbest bırakılsın!"21 Şubat 2018 Çarşamba 19:41
 • Menfezde PKK’ya ait silah ve mühimmat bulundu21 Şubat 2018 Çarşamba 19:37
 • Muş'ta PKK operasyonunda 11 tutuklama21 Şubat 2018 Çarşamba 15:25
 • Şanlıurfa’da deprem21 Şubat 2018 Çarşamba 14:53
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 658 98 55