• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 22 °C
 • Antalya 22 °C

Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium'da düzenlenen AK Parti 5. Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada belediye başkanlarına seslendi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium'da düzenlenen AK Parti 5. Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada belediye başkanlarına seslendi.  Kentleri tarihi ve kültürel dokusuna bağlı olarak yeniden inşa ve ihya edeceklerini belirten Davutoğlu "Bundan sonra bizzat görmediğim hiçbir TOKİ projesi uygulamaya konmayacak" diye konuştu.

Dokunulmazlıklar konusunda muhalefetin çelişkili tutumunu da eleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Onlar meydan okudu biz hodri meydan dedik. 316 milletvekilimizle omuz omuza tek ses olarak imza verdik" dedi. Davutoğlu Kılıçdaroğlu'na da seslenerek şunları söyledi: "Günlerdir ağıza alınmayacak hakaretlerle meşgul olan Kılıçdaroğlu neden dokunulmazlık konusuna girmiyor. Kendi fezlekelerinin de yargıya intikalinden mi çekiniyorsun Kılıçdaroğlu? 

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle;

İki gündür ensar şehir, gurur duyduğumuz, mültecilere kucak açmasıyla iftihar ettiğimiz Kilis'e DEAŞ roket mermileri düştü. TSK anında karşılık verdi ve DEAŞ mevzileri vuruldu. Kilis halkına geçmiş olsun diyorum. Ülkemizin savunması, milletimizin emniyet ve huzuru için her türlü önlemi alıyoruz. Hiçbir vatandaşımızın mağduriyetine izin vermeyeceğiz. Daha önce Akçakale'ye benzer saldırılar, top atışları olmuştu. Dün Kilis Valimizle, belediye başkanımızla, Milli Savunma Bakanımız ve Genelkurmay Başkanımızla istişarelerde bulundum. Bugün Milli Savunma Bakanımız, Genelkurmay Başkanımız ve MİT Müsteşarımız Kilis'teler. Vatandaşımızı hedef alan tüm şer odaklarıyla sonuç alıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir. Bu saldırılara cüret edenlerin bunun hesabını en ağır şekilde ödeyeceklerinden en ufak bir şüpheniz olmasın. 

SAYIN ERDOĞAN'IN EFSANEVİ BAŞARILARI BİZİ BURAYA GETİRDİ

AK Parti belediye başkanları ne zaman biraraya gelseler bu sadece belediye başkanlarıyla bir istişareden ibaret kalmıyor, ülke meseleleri ele alınıyor. Bizden başka Türkiye'yi kucaklayan bir parti yok. Bizden başka her vatandaşın hukukunu savunan bir siyasi hareket yok. AK Partimiz 7 bölgede, 81 vilayette 78 milyon vatandaşımıza hizmet üretiyor. Başka hiçbir bir partinin böyle bir salonda toplantı yapmaya mecali yetmez, buna bir tek AK Parti'nin gücü yeter. AK Partili belediyeler halka hizmet hakka hizmet şiarıyla milletimize hizmet ediyor. Toplamda 1296 belediyenin 868 AK Partili, ak yöneticilerin, ak başkanların elinde. 2019'da bu sayı inşallah daha çok artacak, tüm vatandaşlarımızın gerçek belediyecilikle tanışmasını sağlayacağız. Bu hareketin millet nezdinde kabulünün sebebi 81 vilayetimizdeki eserlerimizdir. Bu anlayış kurucu genel başkanımız sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'daki efsanevi başarıları sayesinde gerçekleşti. 

HANGİ RAKAMI ALIRSANIZ ALIN EN AZ 10 MİSLİ ARTMIŞTIR

Sizler yerel yönetimlerin yaşadıkları her türlü sorunlarına çözüm üretebilmek için gayret gösterdiniz. Kent hayatının kalitesine katkı sağlayabilmek için sürekli projeler ürettik ve bu projeleri hayata geçirdik. 2002 yılında bütçeden belediyelere ayrılan pay sadece 4 milyar 710 milyar liraydı. Bu rakam 46 milyar 400 milyon lira oldu, 10 misliden fazla. Alt kademelerde astronomik artışlar sağladık. 2002'de sadece 360 milyon kredi verilmişken geçtiğimiz dönemde 7 milyar 110 TL'yi belediyelere aktardık. Hangi rakamı alırsanız alın bu rakamlar 10 misli artmıştır. Bu da AK Parti'nin getirdiği bereketin, hizmetin farkıdır. İller Bankası altyapısız belediye kalmaması adına çalışmalarını devam ettirdi. Belediyelerimizin içme suyunu çözüme kavuşturmak için Beldes'i devreye soktuk. Şehir kendini mimarisiyle gösterir. Şehrin mimarisi insanı anlatır, bizi anlatır. Bizim şehirlerimizin meydanlarının merkezinde ulu camilerimiz vardır ve diğer herşey onun etrafında şekillenir. 

BİZZAT GÖRMEDİĞİM HİÇBİR TOKİ PROJESİ HAYATA GEÇMEYECEK

Bizim medeniyetimizde şehrin doğal görünüşüne aykırı mekanlar yapılmaz. Geçtiğimiz hafta İstanbul'da bu kanaatlerimi paylaştım. Her birimizin en asli görevi Rabbimizin lütfettiği doğayla uyumlu hale getirmek, tarihi dokuyu korumaktır. Bizler Medine, Şam, Kahire, Bağdat, Buhara ve Semerkant'ı inşa etmişizdir. Ancak medeniyet tasavvuru olmayan, köksüzlükten beslenip açlıkla, hırsla, tamahla bedonlar dikenler yüzden bizim neslimiz gerçekten viran bir miras devraldı. Şehirlerimizi yeniden imar ve inşa etmenin mücadelesini verdik ve buna uygun belediyeciliğin örneğini verdik. Bizim belediyecilik anlayışımızda odak insan ve şehirdir. Her şehrin insanına, kültürüne, tarihine, sosyolojisine yani şehrin kimliğine göre hizmet üretiriz.  Şehrin tarihi mekanlarını yeniden gün yüzüne çıkarıyor, restore ediyoruz. Şehirlerimizin hepsini kendi özgün mimarisiyle koruyup güzelleştireceğiz. İnşallah TOKİ artık şehirlerimizin tarihi mirasına uygun binalar inşa edecek. Bizzat görmediğim hiçbir TOKİ projesi hayata geçirilmeyecek. Şehrin özgün mimarisine aykırı tek bir TOKİ inşaatı yapılmayacaktır. 

İSTANBUL'DA DİKEY MİMARİ YERİNE YATAY MİMARİ ESAS OLACAK

Doğu ve Güneydoğu'daki belediye başkanlarımızdan ayrıca birifingler alıyorum. Oralarda tarihi dokunun korunması talimatları veriyorum. Van'da, Mardin'de aynı talimatı verdim. Batıda Manisa'da aynı talimatı verdim. Diyarbakır, Şanlıurfa ziyaretlerimde her iki şehrin tarihi dokunun aynen muhafazası ve tarihi dokuya uygun yeni beldeler inşa edilmesi konusunu kendileriyle paylaştım. Gittiğimiz her şehrin tarihi dokusu korunacak. İstanbulumuzda da tarihi dokuya, çevre dokusuna aykırı hiçbir yapılanmaya izin vermeyeceğiz. Dikey mimari yerine İstanbul'un dokusuna uygun yatay mimariyi esas alacağız. Ankara'da bütünleşen projelere ağırlık vereceğiz. Biblo gibi şehirlerimizi koruyacağız. Doğal estetiği insan estetiği ile buluşturamamış hiçbir şehir hakiki manada şehir kimliğine kavuşamaz. Sizin vazifeniz ülkenin her yerinde şehrin işlevsel yönünü ve estetik özelliğini takip etmektir. Gençler hocanız son nefesine kadar gençliğin yanında olacak. Son nefesime kadar gençlerle kolkola, omuz omuza yeni Türkiye'yi inşa edeceğiz inşallah. 

BELEDİYENİN İMKANLARINI TERÖRİSTLERE SUNAN BAŞKANLAR VAR

Şehirlerin tarihi kimliğinin bozulmasına asla izin vermeyiz. Şehir aidiyeti olmadan şehir gelişmez. Şehir aidiyetinin gelişmesinin en öncelikli şartı gençlerimizin şehirlerine sahip çıkmasıdır. Şehir atmosferinde şehrin nezaketini, ahlakını yansıtmak. Şehir kültürünü siz inşa edeceksiniz. Belediye başkanlarımız şehir kültürünü temsil edecek. Şehirde adaletle hükmedeceksiniz. Şehir idaresi aynen devlet idaresi gibidir. Ancak ve ancak ehliyetle, liyakatla idare edilir. Ehil ve liyakat sahibi insanların elinde gerçek değeri bilir. Biz nepotizme izin vermeyeceğiz. Kemiyet kadar keyfiyete de dikkat edeceğiz. Şehirlerde aidiyeti tesis belediye başkanlarının işidir. Eskiden belediye başkanlarına şehremaneti denirdi; yani şehrin emanet edildiği kişiydi. Millete hizmet için kendisine emanet edilen belediye imkanlarını terörist faaliyetlerine kullanan başkanlar var. Çukurlar kazdıran başkanlar var. Milletin verdiği oyları özerklik hezeyanlarıyla suistimal eden, iş makinalarını çukur kazmak için kullanan başkanlar var.

CHP TERÖR SÖZCÜSÜ OLAN MİLLETVEKİLLERİNE SİPER OLDU
 
Muhalefet partilerin yönetimindeki belediyelerdeki hizmet, yatırım, proje eksikliğine dair çarpıcı rakamlar aktarmıştım. O belediyeler için yolun sonu görünmüştür. AK Partili belediyelerin başarılı hizmetlerini gören vatandaşlarım bu belediyeciliği Türk siyasi hayatından ebediyyen çıkaracak onlara 2019'da hakettikleri dersi verecektir. Biz şehirlerimizi daha mamur kılmaya çalışırken birileri tahrip ediyorsa gerekli tedbiri alıyoruz, alacağız. Teröre destek veren, sözcülüğüne sayunan milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılması için AK Parti milletvekilleri 316 imzayla TBMM'ye yasa teklifi verdiler. İşte AK Parti farkı bu. Yıllardır dokunulmazlıkların kaldırmamıza meydan okuyanlara şunu söyledim; madem meydan okuyorsanız, işte hodri meydan! Yüce Meclisimizi terör destekçilerin zırhı haline getiren milletvekillerini yargı önüne çıkarmak için harekete geçtik. Ancak CHP bu girişimimize destek vermedi. CHP terör sözcüsü haline gelen milletvekillerine kendisini siper etti. CHP'den ses çıkmıyor. Çıkmaz; çünkü onlar kendilerinden korkarlar. Dokunulmazlık kalktığında mahkemede hesap veremeyeceklerini düşünürler.

KENDİ FEZLEKELERİNDEN Mİ KORKUYORSUN SAYIN KILIÇDAROĞLU?

TBMM'de genel kurulunda takke düşüp kel görünecek. Kimin alnın ak, kimin yüreğinin ve alnının kapkara olduğu ortaya çıkacak. Günlerdir ağıza alınmayacak hakaretlerle meşgul olan Kılıçdaroğlu neden dokunulmazlık konusuna girmiyor. Kendi fezlekelerinin de yargıya intikalinden mi çekiniyorsun Kılıçdaroğlu? Karaman'da olay ortaya çıktığı andan itibaren 'Bu sapık aşağılıkların en aşağısıdır' diye ilk lafı eden benim. CHP'nin başındaki hasta adam olayı bıraktı, bize saldırmaya, bakana saldırmaya, hızını alamayıp heryere saldırmaya başladı. Dünkü açıklamalarıyla tedaviye muhtaç patalojik bir vaka olacağını gösterdi. Kılıçdaroğlu'nu önce tıbbi bir muayeneden sonra da ahlaki testten geçirmek lazımdır. Girdiği bütün seçimleri kaybetmiş, paralel yapıyı partisini teslim etmiş bu kişinin seviyesizliği malumdur. Bir vizyonu olmadığı için gündeme gelmek maksadıyla çirkin ve seviyesizliğiyle kendisini dibe çekiyor. Nezaketsizlikte bir döküm yapılsa bu nezaketsiz kişi birinci olur. Kirli ve çirkin sözlerle siyaset yapanlar sadece kendilerini kirletir. Hakaret ve küfür ona, haya ve edep bize, AK Parti kadrolarına yakışır. 

NEREDE BAŞINIZ AĞIRIRSA HÜKÜMETİMİZ YANINIZDA OLACAKTIR

Biz ikazımızı yaparız, dinleyen dinler, dinlemeyen de sonuçlarına katlanır. Biz nasıl vaatlerimizin hepsini gerçekleştirdiğimizi geçen ifade etmişsek, 316 milletvekilimiz tek bir sesle 'hodri meydan dokunulmazlıkları kaldıralım' dedik. Neticeyi göreceğiz inşallah. Belediye başkanlarımız da söz verdiğiniz herşeyi yapacaksınız. Nerede başınız ağrır, eksiklik olursa hükümetimiz yanınızdadır. Milletimizle aramızda kurduğumuz gönül bağını her gün biraz daha güçlendireceğiz. 30 Mart 2014 seçimlerinde AK Parti bayrağını ülkenin bir yerinden diğer yerine kadar diktik. Tüm belediye çalışanların alınlarından öpüyoruz, onların terli alınlarını bu milletin huzurunda iftihar vesilesi olarak gösteriyoruz. Yeni Türkiye inşa yolunda adım adım ilerlerken sadece merkezi yönetimde değil yerel yönetimlerde de hedeflerimizi sürekli büyütüyoruz. Biz çok ağır ve mübarek bir emaneti omuzlarımızda taşıyoruz. Şehir şehir, ilçe ilçe, belde belde milletimizin yegane umudu biziz, sizlersiniz, AK Parti kadrolarıdır. 

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞIN ÜCRETSİZ ULAŞIMI İÇİN KAYNAK AKTARDI

Yerel yönetimlerdeki reformlarda merkezi hükümetin yerel yönetimlerdeki vesayetini daralttık. Yerel yönetimlerde katılımcılığı ön plana çıkardık. Yerel yönetimlerinin karar ve işlemlerinin kamuoyunun bilgisine açtık. Yerel yönetimlerinin kendi aralarında işbirliği yapmalarını teşvik ettik. Nüfusu 50 bin üzeri olan belediyelerde stratejik plan yapmayı zorunlu hale getirdik. Valilerin il genel meclisi başkanı olmasına son vererek, meclislere kendi başkanları olmasını seçme imkanını getirdik. Encümeni fiilen karar organı olmaktan çıkararak icracı bir yapıya kavuşturduk. Belediyelerin orta ve yükseköğretim öğrencilerine yurt yapmasına imkan tanıdık. Belediyelerin spor kulüplerine ayni ve nakdi yardım yapma imkanını açtık. Belediyelerin mabedlerine indirimli veya içme ve kullanma suyu sağlamalarına imkan verdik. Büyükşehir ve ilçe belediyelerine tarım ve hayvancılığı desteklemek için her türlü imkanı sunduk. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın belediye ulaşım araçlarında ücretsiz ulaşımı sağlamak için kaynak aktardık. Belediyelerin borçlarına yapılacak kesinti oranlarını yeniden belirledik. Belediyelerin kamu kuruluşlarına olan borçlarını belediyeler lehine olacak şekilde yeniden yapılandırdık. 

HÜKÜMET OLARAK TÜM BELEDİYELERE AYNI EŞİT MESAFEDEYİZ

Hükümet olarak tüm belediyelere aynı mesafedeyiz. Ayrıştıcı siyasetin tuzağına düşmedik. Hizip, kabile, bölge siyasetini reddettik. Tüm beldelerimiz gelişsin, güzelleşsin diye şimdi daha çok koşacağız. Türkiye güçlensin, dünya ile rekabet edebilsin diye koşacağız. Türkiye'nin kaderi artık mazlum coğrafyanın ve dünyanın kaderiyle eştir. Yarından itibaren İslam dünyasının nabzı İstanbul'da atacak. İstanbul'a, dünya başkentine, İslam dünyasının medarı iftiharına bir kez daha hayırlı, mubarek olsun. Bütün evlatlarımızın, gençlerimizin, kadınlarımızın yüzü gülsün diye koşacağız. Marka şehirlerimizin sayısı artsın diye koşacağız. Demokrasi, adalet, merhamet her kesi, her kesimi, her şehri, her bölgeyi kuşatsın diye kuşacağız. Bu kutsal yürüyüşte ter döken, emek veren bütün kardeşlerime, tüm belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Seminerimizin hayırlı ve mubarek olması, güzel neticelere vesile olmasını rica ediyorum. Allah yâr ve yardımcınız olsun, Allah'a emanet olun. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55