• BIST 88.059
 • Altın 341,689
 • Dolar 6,5864
 • Euro 7,2685
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 16 °C
 • Antalya 14 °C

Davutoğlu tek dil milletin birliğidir

Davutoğlu tek dil milletin birliğidir
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Aramıza nifak sokmak isteyenlere karşı konuşacağımız tek dil, milletin birliği ve beraberliği dilidir dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Artuklu Üniversitesi'nde düzenlenen Kardeşlik Buluşmaları Mardin Konferansı'nda 10 maddeden oluşan “Terörle Mücadele Eylem Planı”nı açıkladı. Davutoğlu, özetle şunları söyledi:

Bu sene Kut'ül Amare'nin yüzüncü yılı. Tarihimizde Çanakkale Savaşı'nı biliriz, övünürüz. Sarıkamış'ı biliriz, Yemen'i biliriz, Kut'ül Amare'yi çok azımız biliriz. Kut'ül Ammare, şu anda Irak'ta, Kut şehri yakınıdır, bu savaşta Ortadoğu'nun bütün halkları, 1916 yılında Bağdat'a doğru ilerleyen sömürgeci güçlere karşı son direnişi yaptılar, son büyük zaferi kazandılar. Bu orduda Araplar, Türkler, Kürtler, Süryaniler, Keldaniler, Sünniler, Şiiler hep beraber savaştılar. Ortadoğu'nun sömürgecilere ve dış güçlere karşı bir bütünlük içinde verdiği son savaştı. Sömürgeciler orada büyük bir yenilgiye uğratıldı. Hala izlerini taşıdığımız, yükünü omuzlarımızda hissettiğimiz Sykes-Picot anlaşması. Ya Kut'ül Ammare kazanacak ya Sykes- Picot kazanacak.

BU RUHU YOK EDEMEZLER

Bu ülke parçalanırsa, bu ülke şu ya da bu etnik grubun, şu bölge ya da bu bölgeyi kendisi ittihaz edip, diğer bölgeleri farklı gördüğü o anda, bilin ki Haçlılar'ın, Moğollar'ın, sömürgecilerin yapamadıklarını bize yapmış olurlar. Bizi parçalayamazlar, bizi ayıramazlar, bu birleştirici ruhu yok edemezler.

KUTLU BİR YÜRÜYÜŞE ÇIKTIK

Bütün demokratikleşme faaliyetlerini yaparken, bir taraftan halkımızla birlikte kutlu bir yürüyüşe çıkarken, diğer taraftan da hep ümit ettik ki, bunları istismar eden terör örgütü en azından insafa gelir, bir muhasebe yapar, bir çeki düzen verir ve birilerinin piyonu olmak yerine, bu toprakların çocuklarını dağa kaldırmak yerine, bu toprakların kaderiyle bütünleşebilir. Bunun için de çok çaba sarf ettik.

GÖNÜLLER BİRLEŞSİN

Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde 2005'te Diyarbakır'daki konuşması tarihi bir dönüm noktası oldu. Arkasından 'demokratik açılım süreci', 'Milli Birlik, Kardeşlik projeleri', son olarak da 'Çözüm Süreci' hep aynı şeyleri yapmaya çalıştık; silahlar insin, gönüller birleşsin, kim ne istiyorsa her şeyi isteyebilsin, konuşabilsin, özgürce ifade edebilsin ama eller tetiğe gitmesin, çocuklar dağa çıkmasın.

HER YERDE KONUŞURUZ

Bizimle konuşmak isteyenle konuşuruz. Bizimle bir şeyi herhangi bir şekilde istişare etmek, tartışmak isteyenle, Mecliste, özgür ortamda her yerde tartışırız. Ama, Moğol ruhu gibi, Haçlı yaklaşımı gibi, sömürgeci anlayış gibi, son kalemizi yıkmak isteyenlere, millet olarak bizim aramıza nifak sokmak isteyenlere karşı konuşacağımız tek dil, milletin birliği ve beraberliği dilidir. Eğer milletin birliği ve beraberliği, bu son kalenin mevcudiyetine yönelik bir tehdit söz konusu olursa, yüreğimiz ne kadar muhabbetle doluysa, bileğimiz de o kadar kudretle bezenmiş ve bilenmiştir.

HALKIMIZIN DESTEĞİYLE BAŞARDIK

Bugün bu mücadele yeni bir aşamaya geldi. Kırsalda, mücavir alanlarda umduklarını bulamayanlar, bu sefer şehirlerimizi, ilçelerimizi barikatlarla, çukurlarla, mayınlarla yaşanmaz hale getirmeye çalıştılar. Bu mücadele başarılı olduysa, en önemli başarı sırrımız sadece güvenlik güçlerimizin gayretiyle değil, halkımızın yanımızda olmasıyla başarılı olduk. Bölgedeki bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Huzur eylem planı

İl ve ilçelerde terör örgütüne vurulan ağır darbenin ardından bu kez 'huzur seferberliği' başlatıldı. Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı 10 maddeden oluşan Terörle Mücadele ve Rehabilitasyon Eylem Planı'na göre, terörden zarar gören ilçelerde hızlı bir dönüşüm başlatılacak. Her aileye destek programı uygulanacak, her türlü ihtiyaçlar karşılanacak. Öğrenciler KYK yurtlarında ücretsiz kalabilecek. Yaz boyu Türkiye'nin her yerinde 'gençlik kampları' kurulacak. Milli birlik ve kardeşlik anlamında yeni bir dönem başlayacak. Bütün illerde ve ilçelerde, sivil toplum kuruluşlarından, kanaat önderlerinden, o bölgede herkesin saygı duyduğu insanlardan oluşan İstişare Meclisi kurulacak. Davutoğlu'nun Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Kardeşlik Buluşmaları konferansı'nda açıkladığı 10 temel esasa dayanan Eylem Planı şöyle:

1 MİLLET-DEVLET ARASINDAKİ FARK KALKACAK

* Bu dönemde, geçmişte olduğu gibi millet vicdanı ve hikmetiyle devlet aklı birleştirilecek.
* Millet ve devlet arasındaki farklar tümüyle ortadan kalkacak.
* Parçalayıcı ulusçuluk anlayışı yerine birleştirici, bütünleştirici millet anlayışı ve insan odaklı devlet anlayışı getirilecek.

2 KAMU DÜZENİ İNŞA EDİLECEK

* Kamu düzeni inşa edilecek.
* Kamu düzenini kim tehdit ederse, hangi gerekçeyle olursa olsun durdurulacak ve engellenecek.
* Teröristle halk ayrılacak.
* Halka şefkat, teröriste kudret ile muamele edilecek.
* Tek tipçi bir anlayışla halkı kendisine köle etmeye çalışanlara izin verilmeyecek.

3 KAPSAMLI DEMOKRATİK REFORM SÜRECİ

* Başta yeni anayasa olmak üzere Türkiye'nin bütün vesayet kurallarının değiştirilecek.

4 SOSYAL SEFERBERLİK

* Bütün yaralar sarılacak.
* Yerinden göç etmek durumunda kalmış her bir ferdinin yarasını sarılacak, gözyaşları dindirilecek, geleceğe en iyi şekilde hazırlanacak.
* Aile Sosyal Destek Programı bölgeden başlatılacak. Her bir aileye destek programı uygulanacak.
* Her türlü ihtiyaçlar karşılanacak.
* Sur'dan, Cizre'den, Silopi'den çıkıp otellerde ya da evlerde kalmak durumunda olanlara, her ay düzenli kira yardımı yapılmaya devam edilecek.
* Yakılıp yıkılan okullar imar edilecek.
* Hasteneler, sağlık tesisleri tekrar imar edilecek.
* Başbakanlığa direkt müracat edilebilecek mekanizmalar kurulacak.
* Öğrenciler KYK yurlarında ücretsiz kalabilecek.
* Yaz boyu Türkiye'nin her yerinde 'gençlik kapmları' kurulacak.
* Sağlıkta eksik olan hususlar tamalanacak.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55