• BIST 112.122
 • Altın 174,675
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 21 °C
 • Antalya 18 °C

Cumhurbaşkanı Rusya dönüşü uçakta gazetecilere konuştu

Cumhurbaşkanı Rusya dönüşü uçakta gazetecilere konuştu
Cumhurbaşkanı Erdoğan,Kusura bakmasınlar da şu anda bu darbeyi yapanlar kimler? Askeri liselerden gelenler değil mi? Oralardan mezun olanlar değil mi?.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya'da çok önemli bir geziye imza attı. ABD ve Avrupa Birliği'ni korkutan bu seyahat dönüşü, uçakta gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu:

* İlker Başbuğ çıkıyor anlatıyor, sanki orduda hiçbir şey olmamış gibi. Neler söylersiniz?
İsim vermek istemezdim, ama siz verdiniz. Gerek İlker Paşa'nın, gerek Edip Paşa'nın askeri liselerin kapatılmasını doğru bulmadıklarına dair açıklamalarını doğru bulmuyorum. Kusura bakmasınlar da şu anda bu darbeyi yapanlar kimler? Askeri liselerden gelenler değil mi? Silme oradan geldiler, silme. Niçin biz askeri liseleri bu kadar abartıyoruz ki? Hulusi Paşa, Necdet Özel Paşa düz liseden geldi. Demek ki oluyormuş. Yani bir seçme imkanı da olsun. Tek tipçilikten bir çıkalım. Hepsi nasıl olsa kurmaylıktan gidiyor, öbür taraf hamallık diyor. Hükümetimizin bu Ohal'de KHK ile aldığı hani şu sınıf subayı-kurmay subay ayrımını kaldırması var ya, bundan sonra hiç olmayacak. Gelecek, performansına göre gelecek. Şimdi 'Benim general olma şansım yoktu, şimdi bana hükümet bununla beraber general olma yolunu açtı' diyorlar.

* Suriye konusunda heyetler oluşturacak dediniz. İki ülkenin Suriye'deki pozisyonunda bir değişikliğe yok açar mı?
Türkiye olarak bizler, Suriye meselesi nedeniyle mağduriyeti olan bir ülkeyiz. Çünkü 950 kilometre bizim sınırımız var. Bu bir de tehdit oluşturuyor. Şimdi açık net konuşmak lazım, Kuzey Suriye'de belli bir yapılanmanın endişesini taşıyoruz. Bu açıdan atılacak adımlar önemli.

* Sizin Petersburg'da Putin'le yaptığınız bu görüşme ABD ve Avrupa'da nasıl algılanmıştır?
Önemli olan, nasıl algılanacağı değil, ziyaretin verimli geçmiş olmasıdır. Darbe girişimi karşısında Avrupa'dan beklediğimiz düzeyde bir tepki alamadığımızı da bu vesileyle tekrar hatırlatmış olayım. Biz bu devlet başkanlarının, bizzat çıkıp gelmelerini beklerdik. Paris'te ve Belçika'da olduğu gibi.

* Rus uçağını düşüren pilotların FETÖ'cü oldukları yönünde iddialar da var. Bu konuşuldu mu?
Evet görüştük. İkili görüşmede bu konuyu da ele aldık. Tabii bu konuda bir bilgi kirliliği de yok değil. 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında, içeri alınanlar arasında malum o pilotlardan da var. Yargı bu konuyla ilgili ne bir karar verecek. Düşen uçağın pilotunun Suriye tarafında öldürülmesi hadisesi var. O pilotu öldürdüğü iddia edilen Türk vatandaşı, şu anda başka bir suçtan mahkum. Rus pilotu öldürdüğü iddiasıyla hakkında açılan soruşturma da devam ediyor.

* Görüşmeyi tanımlarken 24 Kasım öncesine dönülür diyebilecek misiniz?
Temennimiz 24 Kasım öncesine dönmek değil, ilişkilerimizi çok daha ileri noktaya taşımak! Benim de, Sayın Putin'in de temennisi bu. Çok verimli görüşmeler oldu. Bu ziyaretin, bir milat olduğuna inanıyorum. 24 Kasım öncesinde koyduğumuz bir hedef vardı, malum 100 milyar dolar. Bu rakamı da aşma üzerine yapacağız. İlişkileri süratle toparlayacağız.

* Sayın Putin 15 Temmuz'da yaşanan olayla ilgili size ne sordu?
Darbe ile ilgili konuda beni hemen ertesi gün aradı. Duygusaldı da diyebilirim yani. Darbe ile ilgili değerlendirmesinde buna karşı tepkilerini ortaya koydu. "Böyle bir şeyi tasvip etmemiz kesinlikle mümkün değildi. Nedir nasıl oldu, bunları sormadan, hemen sizi aradım. Çünkü öyle veya böyle, aramızdaki dostluğumuz bunu gerektirirdi. Bunun gereğini bunu yaptık" dedi.

* Bu ziyaretin, dış politika da dahil olmak üzere, Türkiye açısından acaba ne gibi yansımaları olacak?
Elbette olumlu yansımaları olacak. Sadece seyahatten dolayı dolar hemen 3 TL'nin altına düştü. Biz görüşmede dedik ki alışverişleri Ruble ve Türk lirası ile yaparsak daha da yararlı olur. Hem Rusya hem biz kazanacağız. Onun için çok önemli. Hakikaten geciktirdik, halletmemiz lazım.

* ABD ile Suriye konusundaki sorunumuz PYD ve YPG'ye bakış açısı. Rusya ile durum nasıl?
PYD ve YPG konusunda örtüşüyor.

* 15 Temmuz gecesinden sonra en çok konuşulan konu istihbarat zaafiyetiydi. Bununla ilgili çalışmalarla ilgili olarak bize bilgi verebilir misiniz?
Bu konuyla ilgili MİT bir çalışma yaptı. Şimdi jandarma ve emniyet istihbarat malum, artık bunlar İçişleri Bakanlığı'na bağlandığı için bunlarla ilgili olarak da yeni bir düzenlemeye gidiliyor. MİT tabii kendini ağırlıklı olarak daha çok yine dış istihbarata verecek. Ama dış istihbaratın iç istihbaratla hiç bir bağlantısı yoktur denilemez. İstihbarat zaafiyetinden söz ederken, sıfır hatayla veya sıfır yanlışla çalışan bir istihbarat örgütü zaten yoktur. Dolayısıyla bu meselede bardağın dolu tarafını da görmemiz lazım. Yani bugüne kadar yapılmış başarılı birçok operasyon var. Bunları da görmek durumundayız.

* 17-25 Aralık sonrasında emniyet ve yargıda birçok şey yapıldı. Siyasiler konusunda, dokunulmazlıklar ve kendini maskelemiş kişilerle ilgili bir operasyon gündemde olacak mı?
Benim dokunulmazlıklar konusundaki yaklaşımım bazı dostlarla, yani siyasilerle çelişiyor. Dokunulmazlığı kaldırdıysak, gereği yapılmalı. Yoğun bir mesai var şu an yargıda. Neredeyse 24 saat çalışır hale geldiler. FETÖ'ye bulaşmış olan siyasilerle ilgili meseleye gelince. Yargı elbette o konuda da gereğini yapar.

* Yenikapı ruhu olarak adlandırılan ruhun devamı için Cumhurbaşkanı'nın tavrı bu sürecin devamında daha belirleyici olacaktır gibi bir anlayış var, buna katılıyor musunuz?
Halkın kahir ekseriyeti öyle görüyor ama, siyasi kadrolar Cumhurbaşkanı'nın rolünü pek de öyle görmüyor maalesef. Yenikapı buluşmasında toplanan 5 milyon vatandaşımız, dünyaya mesaj verdi.

* 15 Temmuz'dan önce ABD meseleyi biraz Erdoğan-Gülen kavgası olarak kodluyordu. Özellikle de Yenikapı mitinginde bir farklı tablo çıktı. Bir farklılık bekliyor musunuz?
Bunu zaman gösterecek. Fakat ben Yenikapı'yı okurken şöyle okudum. FETO denilen kişinin ne olduğunu, belki de o miting günü anladılar. Çünkü orada bir zamanlar FETO'nun düzenlediği organizasyonlarında yer almış kişiler de vardı. Mesela Bebek'ten 500 sanatçı teknelerle geldiler. Bu sanatçılarımızı bile zaman zaman aldattılar. Kurtuluş mücadelemiz için yepyeni bir kapı oldu. Birliğimiz beraberliğimiz için elhamdülillah yepyeni bir kapı oldu.

* Meclis Araştırma Komisyonlarıyla karanlık noktaları ortaya çıkarmak için özel bir çaba sarf edilecek mi?
Komisyon konusunda sizinle aynı kanaatte değilim. Komisyonlardan pek bir şey çıkacağına inanmıyorum. Vatandaşlarımın, FETÖ denilen bu yapılanma ilgili bilgileri ilgili makamlarla paylaşmaktan çekinmemesidir. 15 Temmuz gecesi olan hadise. İsmi Adil olan şahsı kastediyorum. İsmi Adil de kendisi adil değil? Bakın onu kaçıran gazeteci bizim apartmanda oturuyormuş. Komşumuz yani. Görünürde bize saygıda hiç kusur etmezdi. Bunu da herkese söylerdi. Şimdi Adil denilen o şahsı kaçıran adam olduğu ortaya çıktı. Kaçıran o. Bunların hepsi karaktersiz. Köşesinde sallayıp duran vardı ya şimdi kaçmış olan, o da öyleydi. Niye kaçtın gittin? Bu kadar yüreğin vardı o zaman kalsaydın..

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55