,
 • BIST 4.962,97
 • Altın 1076.822
 • Dolar 18.6238
 • Euro 19.6105
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 15 °C
 • Antalya 19 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye PYD tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye PYD tepkisi
Diyarbakır'da konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD ve PKK'ya çok sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır Havalimanı’nın yeni terminal binasının ve şehirde yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılış törenine katılmak; şehirdeki STK temsilcileri ve kanaat önderleri ile buluşmak amacıyla Diyarbakır’a gitti.

Diyarbakır Havalimanı’nda Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Vali Hüseyin Aksoy ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra eşi Emine Erdoğan ve beraberindekilerle açılış töreninin yapılacağı Anıt Park’a geçti.

DİYARBAKIR’A KAZANDIRILAN YENİ TESİSLER

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 230 milyon liralık yatırım bedeli olan Diyarbakır Havalimanı terminal binasının, şehre ve ülkeye hayırlı olmasını diledi. Yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli havalimanının, Diyarbakır’ın turizminin, ekonomisinin, ticaretinin, sosyal hayatının canlanmasında ciddi katkısı olacağına inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu açılışı yapılan diğer hizmet ve tesislerin arasında; 397 dersliğin, 200 öğrenci kapasiteli pansiyonun, Dicle Üniversitesi öğrenci sosyal tesislerinin, yüzme havuzu ve gençlik merkezlerinin, spor tesislerinin, 1.024 adet konutun, Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile Kocaköy Devlet Hastanesi’nin, Organize Sanayi Bölgesi altyapı projelerinin, Karacadağ Kongre Merkezi’nin, hizmet binalarının, tarımsal destekleme ve hibe projelerini, içme suyu isale hattı ile taşkın koruma projelerinin, sosyal tesislerin, yol, köprü, üst geçitlerinin ve PTT hizmet binalarının olduğunu açıkladı.

“ONLAR YIKAR BİZ YAPARIZ, FARKIMIZ BU”

Şehirde var olan yolları, 13 yılda 10 kat arttırdıklarını kaydederek, “Onlar yıkar biz yaparız, farkımız bu” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakırlılara şu cümlelerle seslendi: “Ey benim Diyarbakırlı kardeşim, ey benim Kürt kardeşim, bunlar sana bugüne kadar ne hizmet verdi Allah aşkına? Bunlar yakmaktan yıkmaktan başka ne yaptılar? Bunlar bu ülkede benim kardeşlerimi şehit etmekten başka ne yaptılar? Öldürmekten başka ne yaptılar? Kardeşlerim bunlar öldürmek için, şehit etmek için var. Biz ise bu ülkede ‘bir kişinin hayat bulmasına vesile olmak, tüm insanlığın hayat bulmasına vesile olmak gibidir’ inancından hareketle biz hep bunu yaptık. Biz millete efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geldik.”

“BİZ SANDIKLA HAREKET EDİYORUZ, BUNLAR KANDİL’LE”

2003-2014 yılları arasında Diyarbakır’da gerçekleştirilen yatırımların tutarının 24 milyarı geçtiğini, son 1,5 yıl eklendiğinde bu tutarın 30 milyara ulaştığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreç içinde yapılan 4 bin 655 yeni dersliğin bir kısmının ve camilerin terör örgütü tarafından yakılıp yıkıldığı hatırlattı ve şöyle dedi: “Bunlardan bir şey olmaz. Bunlar bizim değerlerimizle hareket etmediler, etmiyorlar. Bunların içinde maalesef benim milletimin değerleri ile istihza edenler de var. Er veya geç ben inanıyorum ki benim Diyarbakırlı, Şırnaklı kardeşim de bunların ne olduğunu anlayacak. Vanlı, Hakkarili, Muşlu, Iğdırlı kardeşim de anlayacak. Er veya geç, bunlara gereken dersi sandıkta verecek. Biz sandıkla hareket ediyoruz. Bunlar ise Kandil’le hareket ediyorlar. Biz gücümüzü Hak’tan ve halktan alıyoruz. Farkımız bu. Biz bununla yürüyoruz, bununla yürümeye devam edeceğiz.”

“BÖLGE HALKI AÇIK TAVIR ALIRSA, TERÖR ÖRGÜTÜ EYLEM YAPABİLECEK GÜCÜNÜ KAYBEDER”

Dünkü gazetelerde, Diyarbakırlı iş adamları adına yayınlanan bir ilanda, bölücü terör örgütünün Dürümlü Mezrası’nda bomba yüklü kamyonu patlatarak 16 vatandaşı öldürmesi olayının kınanması ve örgütün kayıtsız şartsız silah bırakması veya ülkeyi terk etmesi yönünde uyarılmasını memnuniyetle okuduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şu açıklamalarda bulundu: “Bölge halkının bu şekilde açık tavır alması hâlinde, örgütün eylem yapabilecek gücünü ve imkânını kaybedeceğine inanıyorum. Temmuz ayından bu yana yaşananlardan sonra bölge halkı, terör örgütünün de, parti, dernek, vakıf gibi adlar altında onun uzantısı olarak çalışan yapıların da gerçek yüzlerini görmüştür. Masum insanları paramparça ederek katleden bir örgüt, ne bu toprakların, ne de bu ülkenin bir parçası olamaz. İnsanların yaşadıkları evleri buzdolabından yatağına, ayakkabısından Kur’an cildine kadar bombalarla tuzaklayan bir örgütle bölge halkının, milletimizin en küçük bir ilişkisi olamaz. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarının bir parçası olan sokakları, binaları, dükkânları, araçları keyfi bir şekilde tahrip eden, yolları keserek tırları yakan, yıkan bir örgütü, bırakın Kürt kardeşlerimizi, insanlıkla yan yana düşünmek mümkün değildir.”

“TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ASIL HESAPLAŞMASI BÖLGE HALKININ İNANCIYLA”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütünün asıl hesaplaşmasının devletle değil; bölge halkının inancıyla, kitabıyla, ibadetiyle, tarihiyle ve kültürüyle olduğunu dile getirdi ve açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Örgüte destek verenler, silahlı mücadeledeki başarısından çok, bölge halkını köklerinden ve değerlerinden kopartmasını önemli görüyorlar. Dikkat ederseniz, örgütün infaz ettiği kendi militanlarının ve masum bölge insanlarının sayısı, devletin operasyonlarında ölenlerden çok daha fazladır. Ağızlarını her açtıklarında geçmişteki faili meçhullerden söz edenler, örgütün ‘faili belli’ cinayetlerine de tavır koymadıkları sürece, samimi olamazlar. Biz hayatımızın hiçbir döneminde yanlışlarla, eksiklerle, hakikatlerle yüzleşmekten çekinmedik, çekinmeyiz. Terör örgütünün vahşetini,  onu destekleyen sivil görünümlü yapıların yol açtıkları zararları perdelemek için söylenen sözler havada kalmaya mahkûmdur. Biz geçmişte darbecilere, vesayet odaklarına karşı verdiğimiz mücadelede ne kadar samimi isek, terör örgütüne ve güdümündeki kuruluşlara karşı verdiğimiz mücadelede de o kadar samimiyiz. Sadece şiddetten, kandan, candan beslenen bir canavara dönüşen bu örgütün, tüm unsurlarıyla birlikte Diyarbakır’dan, bölgemizden ve ülkemizden uzaklaştırılması şarttır.”

“SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI GÖSTERDİK”

Sıkılı yumrukla musafaha olmayacağını, nerede olursa olsun, elinde silahla ortaya çıkan herkesin, karşısında sadece güvenlik güçlerini bulacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hâlbuki biz, en başından beri meselelerimizi demokrasi, insan hakları, özgürlükler, adalet, çoğulculuk, refah gibi, hepimizin özlemi, arzusu olan ilkeler çerçevesinde konuşmanın, çözmenin gayreti içinde olduk. Bölge insanının yaşadığı sıkıntıları çok yakından bilen birisi olarak, hem geri kalmışlık meselesini, hem de demokratik sorunları çözmek için her türlü çabayı gösterdik” şeklinde konuştu.

“BÖLGEYE 13 YILDA 280 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPILDI”

Kalkınma seferberliği anlayışıyla, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 13 yılda yaklaşık 280 milyar liralık yatırım yaptıklarını, yolu, elektriği, suyu, okulu, sağlık tesisi olmayan yerleşim yeri bırakmadıklarını, üniversiteler açtıklarını, sosyal yardımlarla bölgede yaşayan hiçbir vatandaşın aç ve açıkta kalmamasını temin ettiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunlarla birlikte hak ve özgürlüklerin genişletilmesi konusunda, ‘Demokratik Açılım’ adıyla adım attıklarını, ardından ‘Millî Birlik ve Kardeşlik Projesi’ni hayata geçirdiklerini kaydetti.

Son olarak da ‘Çözüm Süreci’ni başlattıklarını bildiren ve “Ama bunlar ondan da anlamadılar, işte eş başkanlarından bir tanesi Diyarbakır’da benim Kürt kardeşlerimi sokağa döktü ve 53 kardeşimiz öldü” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunlar insanlıktan nasibini almamış. Ama er veya geç, ‘azizün züntikam’ olan Allah’tır, bunlardan o intikam alınacaktır, hiç endişeniz olmasın. Suriye’deki birtakım gelişmelerden cesaret alan bu örgüt, aynı oyunu ülkemizde de oynamaya kalktı” diye ekledi.

“BİZE DOST OLANLAR, ASKERİNİ YPG İŞARETLERİYLE SURİYE’YE GÖNDEREMEZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “PKK, PYD, YPG, DAEŞ; bunların hiçbirinin birbirinden farkı yok, hepsi de terör örgütü. Şu anda Amerika’nın PYD ve YPG’ye vermiş olduğu desteği, kınıyorum. Bize verilen söz bu değil. Ben siyasetin dürüst yapılacağına inanan birisiyim. Dolayısıyla bize dost olanlar, bizimle NATO’da beraber olanlar, kalkıp da kendi askerini YPG’nin işaretleriyle Suriye’ye göndermemeli, gönderemez. Hele ‘Biz YPG’ye destek vermeye devam edeceğiz, o PKK değildir.’ diyenler, lütfen gelin de bizden bunun dersini alın. Yanlış yerde duruyorsunuz. ‘Teröre karşıyız’ demekle teröre karşı durulmaz. Bizzat terör örgütüyle ilgili bütün belgeleri veriyoruz, söylüyoruz; ama attıkları adımlar yanlış. Güvenlik güçlerimiz, askeriyle, polisiyle, korucusuyla tarihe geçecek bir mücadele vererek, örgütü ve arkasındaki güçleri bir kez daha hüsrana uğrattılar. Bu vesileyle, terörle mücadele operasyonlarında verdiğimiz şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum.”

“TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KUCAĞINDAN SIYRILIN”

Nusaybin ve Şırnak hariç, diğer ilçe ve mahallelerde yürütülen operasyonların tamamlandığına ve Nusaybin’de örgüt mensuplarının gruplar hâlinde teslim olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan,  operasyonların tamamlandığı ilçelerin yeniden ayağa kaldırılması için kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini, açıkladı ve terör örgütünün içinde olanlara “Annenizin babanızın sesine kulak verin. Terör örgütünün kucağından sıyrılın. Bu devlet adildir, adil olan bu devletin anlayışı bilesiniz ki o katil terör örgütü ile asla mukayese edilmez” diye seslendi.

Terörle mücadelenin yapıldığı merkezlerde, çarpık yapılaşmanın olduğu yerleri tümüyle yıkıp yeniden yaparak, diğer bölgelerde hasarın derecesine göre gereken çalışmaları gerçekleştirerek yaraları saracaklarını açıklayan ve kimsenin açıkta kalmayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terör örgütüyle devlet arasındaki fark işte budur. Örgüt kan dökmenin ve yıkmanın peşindedir. Devlet ise yaşatmanın ve inşa etmenin yollarını arıyor. Bu sürecin, bölge halkı bakımından bir milat olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde, bölgede yaşayan tüm vatandaşlarımızın, devletinin yanında daha güçlü şekilde yer alarak, 2023 Türkiye’sinin bir parçası olma iradesini ortaya koyacaklarına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda, ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakırlıların törene katılımının kendisini memnun ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, törene katılan Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, milletvekilleri ve protokol üyeleri ile birlikte açılışı yapılan hizmet ve tesislerin temsili açılış kurdelesini kesti. (HÜR24/HABERTÜRK)

cumhurbaskani-erdogandan-abdye-pyd-tepkisi.jpg

cumhurbaskani-erdogandan-abdye-pyd-tepkisi-001.jpg

cumhurbaskani-erdogandan-abdye-pyd-tepkisi-002.jpg

cumhurbaskani-erdogandan-abdye-pyd-tepkisi-003.jpg

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55