• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 12 °C
 • Antalya 13 °C

Batman İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Aşkar istifa etti

Batman İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Aşkar istifa etti
Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi kurucu dekanı Prof. Dr. Mustafa Aşkar görevinden istifa etti.

Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi kurucu dekanı Prof. Dr. Mustafa Aşkar görevinden istifa ederek Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ndeki görevine döndü.

Prof. Aşkar, yaptığı açıklamada, 19 Kasım 2014 yılında uhdemize aldığımız kurucu dekanlık görevinden tamamen kişisel sebeplerden dolayı istifa etmek durumunda kaldıklarını belirterek, “Yaklaşık 2 yıldır Ankara'dan her hafta gidip geldik. Bu da haliyle bizde yorgunluk yaptı. Ayrıca biz kurucu dekan olduğumuzdan mütevellit yerli-yabancı 20'ye yakın öğretim üyesi ve okutman istihdam ettik. 7 Eylül 2015 tarihinde fiilen öğretime başladık.  Erkek ve bayan sınıflarını ayırdık.  Öğretim yılının başından itibaren her hafta Cuma günleri birer öğrencimiz sırayla Üniversite camiimizde hutbe okuyup, namaz kıldırdı. 137 öğrenciden 72'sine Batman'ın hayırsever insanlarından burs sağladık.” dedi.

 Öğrencilerine "dekan" değil adeta "babalık" yapmaya çalıştıklarına işaret eden Aşkar şunları söyledi: “Birinci sınıfın ikinci döneminde Arapça derslerinin tamamen Arapça verilmesini sağladık. Mısır, Suriye gibi Arap ülkelerinden Arap Dili ve Edebiyatı üzerine uzman öğretim üyeleri aldık. Birinci sınıfta tüm derslere alanın uzmanı öğretim üyeleri derslere girdi. Son derece verimli bir öğretim yılı geçirdik. Bu arada biz sadece fakültedeki öğretim ve eğitim faaliyetleri ile de sınırlı kalmayıp, Batman halkıyla da fakültemizi kaynaştırma ve bütünleştirmeye gayret ettik.”

Prof. Aşkar, Batman merkezde bulunan ve halen aktif olan tüm medreselerle hiç bir ayırım gözetmeksizin güzel ve yararlı diyaloglar kurduklarını dile getirerek, “Onların eğitim ve imkanlarıyla ilgili meselelerini masaya yatırarak, müderrislerle istişare edip, sonuçlarını gerekli ve ilgili makamlara ilettik. Bu arada her medreseye ayrı ayrı zaman ayırarak hem ziyaret ettik hem de öğrencilerine güncel İslami konularda sohbetler yaptık.  Ayrıca üniversite gençliğimize Semaver Derneği marifetiyle perşembe akşamları "Hadis Sohbeti" yaptık. Yine hemen her hafta Üniversitemiz Batı Raman kampüsünde Cuma günleri vaaz ve sohbetler yaparak, cemaatimizi gündeme uygun dini konularda tenvir ve İrşad etmeye çalıştık. Görevimizi son aylarında il müftülüğümüzün de destekleriyle "Batman'dan Medine'ye selam" başlığıyla Cuma sabahları namaz ve sohbet programları organize ettik.” dedi.

Netice de Batmanımıza bir "İslami İlimler Fakültesi" kazandırdıklarına dikkat çeken Prof Aşkar şöyle devam etti: “Bir şey var ki bunu da burada açıkça belirtmekte bir beis görmüyoruz: Halkla çok içli dışlı olduğumuzdan şu nokta çok dikkatimizi celbetti ki, açılmasından sonra aradan yaklaşık iki yıl gibi uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen az da olsa, halkımızın böyle bir fakültenin açılmış olduğu hususunda halen haberlerinin olmamış olması bizi şahsen derinden üzmüştür. Biz ki hemen pek çok defalar Batman mahalli basınında sürekli açıklamalar yaptık. Fakültenin açılışı için program yapıp, tüm halkımızı davet ettik.”

Açıklamasının sonunda Prof. Aşkar şu ifadelere yer verdi: “Neticede hatasıyla, sevabıyla çok şükür fakültemizin açtık ve ikinci sınıfa geçtik. Biz de zaten mensubu olduğumuz Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ndeki görevimize -Allah'ın izni ve keremiyle-  döndük. Bundan böyle bu görevi sürdürecek olan mesai arkadaşlarımıza ve başta Fakülte Sekreterimiz son derece gayretli ve çalışkan bir kişiliğe sahip Sn. Özgür Uysal beyefendiye bundan sonraki mesailerin de başarılar diler,  Cenab-ı  HAKK'tan bu fakülteden dine, dünyaya, milletimize, toplumumuza ve İslam alemine hayırlı insanlar yetişmesini niyaz ederiz."

Kaynak: HÜR24 Haber
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55