• BIST 109.462
 • Altın 173,122
 • Dolar 4,0657
 • Euro 4,9637
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 25 °C
 • Antalya 31 °C

Başbakan'dan önemli açıklamalar

Başbakan'dan önemli açıklamalar
Kültür Eylem ve Kalkınma Planı'nı açıklayan Başbakan Davutoğlu'ndan tiyatrosuz ve kütüphanesiz illere müjde: Sahnesiz ve kütüphane salonu olmayan ilimiz kalmayacak...

Kültür Eylem ve Kalkınma Planı'nı açıklayan Başbakan Davutoğlu'ndan tiyatrosuz ve kütüphanesiz illere müjde: Sahnesiz ve kütüphane salonu olmayan ilimiz kalmayacak...

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: 

Türkiye'yi müreffeh, güçlü ve demokratik bir ülke olarak geleceğe hazırlamayı hedefledik. Medeniyet değerlerimize tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıktık. Bursa, İznik, İstanbul, Diyarbakır, Mardin ve Edirne gibi kadim şehirlerimize bütüncül bir yaklaşımla eylem planı içerisine aldık. Şehirlerimizdeki tarihi miras neredeyse tarumar edildi. Çocukluğumdan beri aşkla sokaklarını dolaştığım tarihi yarımada maalesef tarumar edilen o kadar çok tarihi esere şahit oldum ki. Toledo örneğini verdiğimde faşizan yönetimleri hatırlatanlar çıktı. Toledo Endülüs Emevileri tarafından kurulmuştur. 

HER İLİMİZDE BÜYÜK BİR KÜTÜPHANE OLMASINI ARZU EDİYORUZ

Başkent Ankara'da Anadolu Kültür Merkezi inşa edeceğiz. Aynı şekilde tarihi başkentimiz İstanbul'da uluslararası simge olacak şekilde İstanbul Kültür Merkezi inşa edeceğiz. 2016 yılında inşallah 16 müze açacağız. Ülkemiz kütüphane konusunda sahip olduğu potansiyeli hayata geçirebilmiş değildir. Her ilimizin büyük bir kütüphaneye sahip olmasını arzu ediyoruz. Şehirlerimizin tamamında kütüphaneler mevcuttur. Eylem planında her şehirimizde o şehrin tarihi ve kültürel yapısına uygun omlarak inşa edilmesini hedef alacağız. 

LAPTOP NE KADAR MEKANİKSE KİTAP KOKUSU O KADAR GÜZELDİR

Gençlerimize yanlarında mutlaka bir kitap bulundurmalarını tavsiye ediyorum. Diyebilirler ki, 'laptop da aynı fonksiyonu görebilirler' Asla! Kitap kokusunu hissetmeyen insan huzuru, sükunu bulamaz. Laptop ne kadar mekanikse kitap kokusu o kadar güzeldir. Kitap kokusunu içinize çektiğinizde onunla birlikte huzuru teneffüs ederiz. Bir kampanyayla her an yanımızda bir kitap bulundurma başlatalım. Hediyeyi kitaplaştıralım, kitabı hediyeleştirelim. Bizim dünyamızı zenginleştirecek budur. Kitap bu yeni kültürel hamlemizin en önemli adımlarından biridir. 

TİYATROSU OLMAYAN İLİMİZE EN AZ BİR SAHNE KAZANDIRACAĞIZ

Rami Kütüphanesi Projesi'ni hayata geçireceğiz. Rami Kışlası'nı restore ederek 10 milyon kitap projesiyle Türkiye'nin en büyük kütüphanesini hayata geçireceğiz. 30 büyükşehire 1 milyon kitabın bulunduğu kütüphane yapacağız. Bir dijital kültür arşivi oluşturacağız. Müjelere girişi kolaylaştıracak kültürkart hazırlayacağız. Bazı derslerin müzelerde verilmesini sağlayacağız. Müzelerin ders mekanları olarak tasarlayacağız. Kültürel hayatın zenginleştirilmesine yönelik 81 ilimizde tiyatro ve sahne sanatlarına destek vereceğiz. Tiyatro sahnesi olmayan ilimize en az bir sahne kazandıracağız. 

GENÇDES PROJESİYLE GENÇLERE KARŞILIKSIZ KREDİ VERİLECEK

Özel tiyatrolara 9 milyon destek vereceğiz. Anadolu Medeniyet izlerini gün yüzüne çıkaracağız. Milli tarihimizin yapı taşlarını ihya etmek için 'Aziz Mekanlar' projesini hayata geçireceğiz. Edirne, Çanakkale, Erzurum, Sivas gibi tarihi kentlerimizde özel anıtsal mekanlar ihya edilecek. Kültür ekonomisi ve girişimciliği desteklenecek. Kısa film, kitap ve dergi gibi sanatsal faaliyetlerie karşılıksız destek verilecektir. Bu çerçevede GENÇDES projesini hayata geçireceğiz. 

KÜLTÜRE YÖNELİK EN ÇOK ÇALIŞMA YAPAN KURUMA SPONSOR OLUNACAK

Kültür merkezli, çok amaçlı salon, sinema salonu, müzeler, kütüphaneler merkezi yapan girişim ve yatırımcıların destek kapsamını genişletiyoruz. Sigorta primi, su indirimi, enerji desteği sağlayacağız. Her yıl kültür sponsorluğuna yönelik çalışmaları ve yatırımları en çok olan kuruma kültür sponsorluğu ödülü vereceğiz. Kütüphane, müze, sanat galerisi, sinema, tiyatro, opera, bale ve konser gibi sergilendiği tesislerin yapımı, onarımı için yapılan masraflardan gelir vergisi indirilecektir. 

SGK PRİMİ YATIRIMAYAN SANATÇILARIMIZ EMEKLİLİĞİ SAĞLANACAKTIR

Kültürel istihdamın planlanması doğrultusunda bir plan hazırlanacak. Sanatçıya vefa olarak adlandırdığımız çalışmayla belli dönemde SGK primini yatıramayan sanatçılarımızın emekli olması için çalışmaları başlatıyoruz. Sami Hazinses'i hatırlamayan bizim çağımızda hiçbir sinema takipçisi yoktur. Bu çalışma ile hayatlarını sanata adamış sanatçılarımıza kolay emeklilik sağlayarak rahat bir yaşama imkanını öngörüyoruz. 

KÜLTÜRLE İLGİLİ GEREKLİ KANUN  TASARILARI MAYIS AYINDA TBMM'YE GELECEK

Ülkemize malolmuş plastik sanatlar alanında ustaların ve sanatçıların desteklenmesini sağlayacağız. Kanunda ilgili değişikler yapacağız. Kültür ve sanat alanına yönelik olarak açıkladığımız proje ve desteğin yanısıra senarist, yönetmen, besteci, ressam, yazar, oyuncu, yapımcı ve yayıncıların telif haklarının en etkili şekilde korunması amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu konuyla ilgili yasa tasarısını Mayıs ayında TBMM'ye sunacağımızın müjdesini size vermek istiyorum. 

TURİZM ALANINDA BİN 600 KİŞİYE GEÇİCİ İSTİHDAM SAĞLANACAKTIR

Gençlerimizin kültür ve turizm alanında bin 200 gencimizi 6 aylık geçici olarak istihdam edeceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızda istihdam edilmek üzere 600 kişilik yeni kadro açıyoruz. Bunlar kütüphaneci, arkeologlar olacaktır. Mimar, mühendis, şehir plancısı, kâğıt restoratörü gibi mesleklerden alınacaktır. Kültürel planımızın ülkemize, milletimize ve sanat camiamıza hayırlar getirmesini diliyorum. 

TAKSİM MEYDANI MAALESEF İSTANBUL ESTETİĞİNİ TEMSİL ETMİYOR

Taksim meydanı maalesef İstanbul'un estetik dokusunu temsil eden bir yer değil. Beyazıt meydanının eski resimlerini alın bakın, bütün meydanlarımızda bu sıkıntı. Atatürk Kültür Merkezi başta olmak üzere bütün meydanların geliştirilmesi hepimizin görevidir. 

SANATÇININ OLMADIĞI BİR TOPLUM SABAH GÜNEŞİNİN DOĞMADIĞI GÜNE BENZER

Sanatçılarımızın olmadığı bir toplum sabah güneşinin doğmadığı bir gün diye tahayyül ediyorum. Sahibinden izin alınmadan her türlü sanat eserinin internet ortamında fütursuzca bir kullanım sözkonusu. Bu hakların korunması, sanatçılarımızın en iyi mekanlara sahip olması en büyük destektir. Dolayısıyla mekanlarını güzelleştireceğiz, hukuki haklarını koruyacağız. 

BANA VEYA KÜLTÜR BAKANLIĞIMAZA ULAŞAMAYAN SANATÇI KALMAYACAK

Bana ulaşmış, Kültür Bakanlığımıza ulaşmış sanatçı talebi varsa hiçbirisi karşılıksız kalmayacak, hiçbirisi cevapsız kalmayacak. Yapabileceksek, nasıl yapacağımızı söyleyeceğiz, eğer yapılamaz bir şeyse onu nasıl yapılabilir kılacağımızı söyleyeceğiz. 

EMEĞİNİZİN, ESERİNİZİN BİR BAŞKA YERDE KULLANILMASI KABUL EDİLEMEZ

Biz iki taraf değiliz. Devlet bir şeyi lütfedecek değildir. Mümkün olsaydı hepimizin sanatçı olsaydı. Sanatçıların imkanlarının iyileştirilmesi bizim en temel yaklaşımımız. Telif haklarıyla ilgili konuşursak bu insani ve hukuki bir konudur. Sizin emek verdiğiniz, çok uzun birikimler sonucu ilettiğiniz bir fikir, bir eser çok rahat atıf bile yapılmadan bir yerde kullanılır, Burada bir kul hakkı, bir insan hakkı var. Bunun istismar edilmesinin önüne geçmek lazım. Teknolojik imkanların bu kadar istismar edildiği dönemler çok az olmuştur.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55