• BIST 93.017
 • Altın 196,210
 • Dolar 4,7667
 • Euro 5,5076
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 24 °C
 • İzmir 29 °C
 • Antalya 27 °C

Alman ekolü operasyonu

Alman ekolü operasyonu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alman Parlamentosunun 1915 kararını, Afrika ziyareti sırasında bulunduğu Kenya’da gazetecilere değerlendirdi:

Alman Parlamentosu 1915 olaylarına ilişkin tasarıyı onayladı. Siz ‘sorunları azaltmak, dostları çoğaltmak’tan söz ediyorsunuz. Almanya’ya bakınca, nasıl olacak bu?

Önemli olan niyetin ve gayretin o yönde (dost kazanma) olmasıdır. Biz, ‘niyet hayır, akıbet hayır’ diyoruz.  Bizler dostlarımızı çoğaltmanın gayreti içinde olacağız. Aksi şekilde davrananlar, önemli bir dostlarını kaybetmiş olurlar. Çünkü bizim orada 3 milyonu aşkın insanımız var. Bunların Alman ekonomisinde çok ciddi potansiyeli var.  Alınan o kararın esasen bir kıymeti harbiyesi yok. Bizim 1915 olaylarıyla ilgili yaklaşımımızın ne olduğu ortada. Birileri o tür bir karar aldı diye tarihimiz değişecek değil. Farkında olmadıkları konu şu: Türkiye gibi bir dostu kaybetme riskiyle karşı karşıyalar. Ne yapacağımıza, gerekli değerlendirmeler neticesinde karar vereceğiz. Öfke ile kalkıp zararla oturmak bize yakışmaz.

EŞ ZAMANLI UYGULAMA

Yahudi soykırımını yapan Almanya kendine ortak arıyor yorumları yapılıyor...

Holokost ile 1915 olayları arasında herhangi bir benzerlik yok. 1915 olayları ile AİHM’nin aldığı kararda, ‘Ermeni anlatısının mutlak gerçek olmadığı ve özgürce tartışılabileceği, Ermeni anlatısını sorgulayan görüşlerin ifade özgürlüğünün mutlak koruması altında olduğu, 1915 olayları ile Holokost arasında benzerlik kurulamayacağı’ açıkça ifade ediliyor.

Bu karar Türkiye’nin mülteci politikasına karşı bir adım olabilir mi?

Geri Kabul Anlaşması, vize serbestisi gibi meseleler AB’yle ilgili konular. Bizim bu konudaki tavrımız da belli. Bunu Şansölye Merkel’e de anlattım. İki konu eş zamanlı olarak yapılmak durumunda. Eş zamanlı yapılmazsa, biz de gerekli adımı atmayabiliriz. Geri Kabul Anlaşması’nın TBMM’den, Bakanlar Kurulu’ndan geçmiş olması bu işin artık bitmiş olduğu anlamına gelmez. Göç İdaresi’nden de geçmiş olması lazım.

Almanya’ya karşı ekonomik tedbirler gündeme gelebilir mi?

- Bu tür şeyleri konuşmak için erken. Ama enteresan olan, burada da bir üst akıl var. Oylamada bir ret, bir de çekimser var. Almanlar için bu kadar milli bir mesele mi bu? Geçen sene 1915 olaylarının 100. yılıydı. Bu tasarı niye geçen sene oylanmadı? Bunlar düşündürücü! Üst akıldan kendilerine böyle bir talimat gelmiş olmalı ki böyle bir adım attılar. Şimdi merak ediyorum: Alman yöneticiler böyle bir karardan sonra bana, Başbakanımıza hangi yüzle bakacaklar?

Almanya’daki bazı kesimlerin son zamanlarda Türkiye konusundaki tavırlarının pek kabule şayan olmadığını ifade etmiştim. ‘Alman ekolü’ diye bir ifade kullanmıştım. Bu ekol şu anda Türkiye üzerinde bazı operasyonların içinde, peşinde. Bu konuda Alman medyası da bir hayli aktif. Türkiye’de bağlantıları da var tabii. Tüm bu hususları da iyi incelemek lazım.

Bu karar Türkiye-AB müzakerelerini olumsuz etkiler mi?

Almanya’ya olan hadiseyi Türkiye-AB olayı gibi görmek doğru olmaz. AB olayını ayrı değerlendirmek lazım.

İsrail’den beklentiler

İsrail Başbakanı Netenyahu, ‘Türkiye ile anlaşmaya çok yakınız. Önümüzdeki hafta bir Avrupa ülkesinde görüşmeler olacak’ dedi. Detay verebilir misiniz?

İsrail ile olan görüşmeler uzun zamandır devam ediyor. Ben mayıs ayının sonuna doğru neticeye bağlanır diye düşünüyordum. Şu anda ilgili arkadaşlar bu işin takibini sürdürüyor. Bizim bu konudaki şartlarımız; özür, tazminat, Gazze’ye ambargonun kaldırılması. Özür ve tazminatın ardından, ambargonun nasıl kaldırılacağının netleşmesini bekliyoruz.

Suriye konusunda ‘ABD taahhütlerini yerine getirmezse, kendi göbeğimiz kendimiz keseriz’ dediniz; neyi kastediyorsunuz?

Bizim NATO müttefikleri olarak ABD ile ortak çalışmalarımızın olması gerekir. Afganistan’a NATO üyesi bir ülke olarak ABD’nin davetine icabetle gittik. Ama Irak’ta Başika’daki mevcudiyetimizi birileri sorun gibi gösterebiliyor. Biz Başika’ya DAEŞ’le mücadele için gittik. Bunları Sayın Obama’ya da söyledim. Müşterek hareket edilmesi gerektiğini belirttim. Bu Suriye için de geçerli. Onların genelkurmayları ile bizim genelkurmayımız görüştü. Görüşmeler olumlu gelişiyor. En son Münbiç’i DAEŞ’ten arındırma meselesiyle ilgili görüşmeler oldu. Suriye Demokratik Güçleri’nde 2500 kadar Arap var. Bunlara 450 YPG’linin de lojistik destek verdiğinden söz ediliyor. Türkiye olarak biz hassasiyetimizi, kararlılığımızı muhataplarımıza söyledik. Kuzey Suriye’de yeni bir sorun yaşamak istemiyoruz. Gerekirse kendi göbeğimizi kendimiz keseriz.

MÜNBİÇ ARAPLARIN

Münbiç civarından gelen son bilgiler neler?

12 köy DAEŞ’ten alındı. İlerleme her geçen gün devam ediyor. Yalnız orada önemli olan bir şey var. Münbiç Kürtlerin değil, Arapların yaşadığı bir yer. Biz YPG’nin batıya geçmesini istemiyoruz. ABD ise ‘Lojistik için gelseler de geri dönecekler’ diyor. Dedikleri gibi mi olacak, izliyoruz. Ama orası zaten Araplara ait. Dolayısıyla aksi bir gelişmeye, Araplar da müsaade etmez.

Türkiye-Rusya ilişkileriyle ilgili olarak sizin ve Putin’in açıklamalarını iyimser değerlendirebilir miyiz?

- Negatif yaklaşımlar sergilemenin, buna fırsat verecek açıklamalar yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. İyi siyaset, Rusya ile Türkiye gibi iki büyük ülke arasındaki ilişkilerin önünü tıkamayı değil, açmayı esas almalıdır. Neler yaşandığını herkes biliyor. Biz Türkiye-Rusya ilişkilerinin böyle bir hadiseye kurban edilmemesi gerektiği kanaatindeyiz.

Mogadişu Büyükelçilik Külliyesi açıldı

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali ziyareti kapsamında, yapımı tamamlanan Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçilik Külliyesi’nin açılışını Mogadişu’da Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile birlikte yaptı. “Şu anda içinde bulunduğumuz Mogadişu Büyükelçiliği Külliyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyada bir numaralı külliyesidir” ifadesini kullanan Erdoğan, “13-14 yıl önce Afrika’da biz 12 ülkede vardık. Ama şimdi 39 ülkede varız.

- Buralarda da kiracı olduğumuz büyükelçiliğin olmaması lazım. Onun için satın almaya başladık. Hedef 54 Afrika ülkesinin 54’ünde de büyükelçilik binasını inşallah hizmete açmak” dedi. “80 dönüm üzerinde kurulan Mogadişu Büyükelçiliği Külliyesi’nin bir örnek olduğunu belirten Erdoğan, Albayrak ailesine teşekkür etti.  Açılışta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Mahmud’un eşi Qamar Omar Ali ve bakanlarla çok sayıda davetli yer aldı.

Obama, FBI’A FETÖ talimatı verebilir

Son MGK kararında paralel yapı Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) diye nitelendi. Bu nasıl sonuçlar doğuracak?

Paralel yapıyla mücadele konusunda yargının da elini güçlendirecek. Belki yeni kararlar da çıkacak.

Örgütün başı ABD’de yaşıyor. Oradaki bazı yetkililer ise ABD’de işlenen bir suç olmadığı için bir şey yapılamayacağını  söylüyor. ABD’nin tutumunda da değişiklik olur mu?

Terör örgütü söz konusu olduğunda ABD kanunlarında CIA ve FBI’a araştırma yapma talimatı verilmesi mümkün. Bu çerçevede, oradaki federal hakimler, savcılar harekete geçebilirler.

Uganda ve Kenya’da gündeme geldi mi paralel yapı?

Konuştuk. Bilgileri paylaştık. Bunlara artık şüphe ile bakıyorlar. Mesela TUSKON’un eski gücü kalmadı. En büyük kayıpları dersaneler. 1 milyar dolarlık yıllık gelirleri vardı dershane ve okullardan.

Afrika  kendi ayakları üzerinde duracak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ülkelerine ziyareti sırasında CNBC-e Afrika’ya verdiği söyleşide, Afrika’nın kendi ayakları üzerinde durmasının önemine işaret etti. “Teröre çok bedel ödedik. 35 senedir bizim verdiğimiz şehit sayısı 40 bin ve şu anda da biz yoğun terörle mücadele içindeyiz” diyen Erdoğan, “Dolayısıyla biliyorum ki Afrika’nın birçok yerlerinde ne yazık ki çok ciddi bir terör noktasında sıkıntı var. Biz bu terör sıkıntısı içerisinde olan ülkelere her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Bir barış dininin teröre müsaade etmesi mümkün mü? İşte şu anda mesela DAEŞ, Boko Haram, bütün bunlar bakıyorsunuz İslam adına ortaya çıkıyorlar. ‘Allahu Ekber’ diyor, öldürdüğü kişi o da Müslüman, o da ‘Allahu Ekber’ diyor.Böyle bir yanlış olabilir mi?” dedi. Afrika’nın artık kendi ayakları üzerinde durmanın mücadelesini verdiğini söyleyen Erdoğan, “Bunu da başarılı bir şekilde verecektir.  Afrika yeter ki bu konuda dayanışma içinde olduğu ortaklarını iyi seçsin, siyasi kararını iyi versin. O bilinci yakalayan liderleri görüyorum ve bu liderlerle beraber kendi ayakları üzerinde duran bir Afrika’yı görmenin de mutluluğu içerisindeyim” dedi.

Karar siyasi sorumsuzluk Cumhurbaşkanlığı

Sözcüsü İbrahim Kalın, “Alman Meclisi’nin kararı, tarihi gerçeklere aykırı bir siyasi sorumsuzluk örneğidir” dedi.  Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, “Türkiye açısından hiçbir hükmü ve anlamı yoktur. Bu kararı en şiddetli şekilde kınıyoruz” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1915 olaylarının arşiv belgelerine dayanarak ve tarihi gerçeklerin aydınlatılması için 2005 yılında ortak tarih komisyonu kurulması çağrısında bulunduğunu, bugüne kadar ne Ermenistan’dan ne de soykırım tezini savunanlardan bu çağrıya olumlu cevap gelmediğini söyleyen Kalın, “Bu çağrıdan kaçanların, siyasi saiklerle ve hukuki gerekçelerden uzak bir parlamento kararıyla soykırım propagandası yapması ancak bir suçluluk duygusuyla izah edilebilir” dedi. Kalın, Almanya’nın modern tarihin en büyük soykırımının ‘Holokost’un faili olduğu gerçeğini hatırlatarak, “1915 olaylarını bahane ederek bugün Türkiye Cumhuriyeti ve milleti üzerinde baskı kurmaya çalışmak ancak abesle iştigal etmektir, Türk devletini ve milletini hiç tanımamaktır” diye konuştu.

Karar siyasi sorumsuzluk

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Alman Meclisi’nin kararı, tarihi gerçeklere aykırı bir siyasi sorumsuzluk örneğidir” dedi.  Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, “Türkiye açısından hiçbir hükmü ve anlamı yoktur. Bu kararı en şiddetli şekilde kınıyoruz” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1915 olaylarının arşiv belgelerine dayanarak ve tarihi gerçeklerin aydınlatılması için 2005 yılında ortak tarih komisyonu kurulması çağrısında bulunduğunu, bugüne kadar ne Ermenistan’dan ne de soykırım tezini savunanlardan bu çağrıya olumlu cevap gelmediğini söyleyen Kalın, “Bu çağrıdan kaçanların, siyasi saiklerle ve hukuki gerekçelerden uzak bir parlamento kararıyla soykırım propagandası yapması ancak bir suçluluk duygusuyla izah edilebilir” dedi. Kalın, Almanya’nın modern tarihin en büyük soykırımının ‘Holokost’un faili olduğu gerçeğini hatırlatarak, “1915 olaylarını bahane ederek bugün Türkiye Cumhuriyeti ve milleti üzerinde baskı kurmaya çalışmak ancak abesle iştigal etmektir, Türk devletini ve milletini hiç tanımamaktır” diye konuştu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55