• BIST 115.748
 • Altın 391,772
 • Dolar 6,8651
 • Euro 7,7192
 • İstanbul 30 °C
 • Ankara 31 °C
 • İzmir 34 °C
 • Antalya 33 °C

Acu: Ülkemizin Vizyon Projesini Batman’da Tamamlıyoruz!

Acu: Ülkemizin Vizyon Projesini Batman’da Tamamlıyoruz!
DSİ Genel Müdürü Murat Acu; Hasretle beklenen ülkemizin vizyon projelerinden olan Ilısu Barajı ve HES Projesinde sona yaklaşıldığını kaydetti.

DSİ Batman’a  yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Batman’da tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır.

Son 15 yılda; 138.360 dekar araziyi sulamaya açılarak, çiftçilere yıllık 43 milyon TL zirai gelir artışı sağlandığını ve 22 derenin ıslahını DSİ tamamlandığını belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu; Hasretle beklenen ülkemizin vizyon projelerinden olan Ilısu Barajı ve HES Projesinde sona yaklaşıldığını belirterek,

 Ilısu Barajı önyüzü Beton Kaplı Baraj tipinde dolgu hacmi ve gövde uzunluğu bakımından Dünyada birinci, gövde hacmi bakımdan ülkemizde Atatürk Barajından sonra ikinci, üreteceği enerji bakımından; Atatürk, Karakaya, Keban Barajından sonra dördüncü, Ülkemizin en önemli su kaynağı olan Dicle Nehri üzerinde yapılmış ve yapılmakta olan en büyük Baraj ve HES olma gibi önemli özelliklere sahiptir. Temelden yüksekliği 135 metredir. Ilısu Barajı’nın kurulu gücü 1.200 MW olup, yıllık ortalama 4,12 milyar kiloWatt.saat enerji üretecektir.

Milli Ekonomiye Yıllık 1,5 Milyar TL Katkı…

Sadece Elektrik Enerjisi Üretiminden Ekonomiye yıllık 1,5 milyar TL katkı sağlayacak. Barajın toplam maliyeti takriben 8,5 milyar TL’dir. Barajda %96 fiziki gerçekleşme sağladık. Haziran 2018’den sonra su tutma çalışmalarına başlanılacaktır. ’dedi.

Tarihimize Sahip Çıkıyoruz…

DSİ Genel Müdürü Murat Acu; Ilısu Baraj Gölü alanında bulunan 540 yıllık tarihi Zeynel Bey Türbesi, Türkiye'de ilk defa uygulanan proje ile 2 kilometre taşınarak, baraj göl alanından çıkartıldığının altını çizerek. 3 saat 55 dakika süren taşıma işlemi boyunca hassas cihazlarla yapılan gözlemler neticesinde 1.150 ton ağırlığa sahip türbe herhangi bir hasar olmadan tamamen güvenli olarak yeni yeri Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na yerleştirilmiştir. Taşıma sonrası restorasyon ve koruma çalışmaları tamamlanmıştır. Bunun yanında 6 eser daha taşınacak ve 2 eser yerinde korunacaktır. 2018 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir. ’dedi.

Hasankeyf Turizm ve Cazibe Merkezi Haline Geliyor…

Ilısu Barajının inşası ile bölgede ticari ve kültürel gelişmelerin olacağını ifade eden Genel Müdür Acu;’’ Özellikle Ilısu Köyünde yaptığımız konutlar hak sahiplerine dağıttık. Koç Tepe köyü yeniden yerleşim çalışmaları kapsamında ilköğretim okulu, sağlık ocağı, cami, köy konağı, yerleşim yerinin alt yapısı ve çevre düzenlemesi yapılmıştır. Yeni Hasankeyf İlçesi Modern Ticaret Merkezi’nin çalışmalarına 19.11.2015 tarihinde başlanılmıştır. Toplam 98 dükkân tamamlanarak kabulü yapılmış ve hak sahiplerine teslim edilmiştir.

Hasankeyf Kaymakamlığı, Belediye Hizmet Binası, İlçe Emniyet Amirliği, PTT Hizmet Binası, cami, 58 örnek konut, 24 derslikli ilköğretim okulu, ticaret merkezi (11 dükkân), arıtma tesisi (5.000 kişilik) tamamlanmıştır. 118 konutun inşaatı tamamlanmış olup şu an lojman olarak kullanılmaktadır.

24 derslikli yatılı ilköğretim bölge okulu ve 200 kişilik pansiyon, Turizm MYO inşaatı ve uygulama oteli, kültür parkı, müze, 24 derslikli orta okul, 25 yataklı hastane, ilçe jandarma, kapalı spor salonu, kütüphane, ilçe tarım binası, kültür yarımada bağlantı köprüsü ve
60 ilave konut inşaatı tamamlanmıştır. Yeni Hasankeyf’te yapılan konut ve kamu binaları için İskân Raporu Batman Valiliği tarafından onaylanmıştır. Kaymakamlık, İlçe Emniyet Amirliği, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü, PTT yeni yerleşime taşınmış olup, ilçe belediyesinin ise önümüzdeki günlerde taşınması hedeflenmektedir.

Hasankeyf ilçesi Yeni Yerleşim Yeri hak sahipleri için 320 adet konut ve mezarlık inşaatına başlanmış olup, %62 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Ayrıca Hasankeyf ilçesi Yeni Yerleşim Yeri hak sahipleri için ilave 390 adet konut inşaatında da %65 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. ‘’dedi.

Enerji ve Sulama Maksatlı Batman Barajı…

DSİ Genel Müdürü Acu;’’ Batman’da 336.640 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecek ve yıllık 483 milyon kiloWatt.saat enerji üretimi olan Batman Barajını tamamlayarak hizmete aldık. Baraj, bugüne kadar toplam 4,9 milyar kWh enerji üreterek milli ekonomiye
1,9 milyar TL katkı sağlamıştır.

Batman’da 2 Baraj ve 3 Gölet’in Projelerini Hazırlıyoruz…

Plan ve projelerini hazırladığımız 2 baraj ve 3 gölet ile Batman’da sulanmadık arazi bırakmayacağız. Böylece çiftçilerimize zirai gelir artışı sağlayacağız.

138.000 Dekar Araziyi Suluyoruz…

Son 15 yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleri ile 138.360 dekar araziyi sulamaya açtık. Sulamaya açılan bu arazi ile 18.000 kişiye iş imkânı ve yıllık 43 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 

Sulama alanında 1996 yılında işletmeye açılan Garzan Kozluk Sulama Kanallarını da rehabilite ettik. Böylece çiftçilerimiz daha verimli sulama imkânına kavuştular.

Garzan Sulamasının Projeleri Hazırlanıyor…

Proje hazırlamalarına devam ettiğimiz Garzan Projesi Sulaması Batman Ünitesi ile 153.490 dekar arazi daha sulanacaktır. Bu işlerin projelerinin tamamlanmasına müteakip, inşaat ihalesine geçeceğiz.

Batman’ın da Uzun Vadeli İçmesuyu Problemini Çözüyoruz…

Bütün illerimizde olduğu gibi Batman’da da şehrin uzun vadeli içmesuyu problemini çözüyoruz. 2014 yılında tamamladığımız “Zilek Kaynakları Sualma Yapısı” ile
Zilek kaynak suları Ilısu Barajı gölalanı dışına alınmış olup,  Batman şehir merkezinin
2050 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanmasında kullanılabilir duruma getirilmiştir. Böylece Batman şehir merkezinin uzun vadeli içme ve kullanma suyu ihtiyacını giderme potansiyeli olan Zilek Kaynakları Ilısu Baraj gölünden korunmuştur. Bu suyu Batman şehir merkezine götürecek olan “Batman İçmesuyu İsale Hattı” işinin projeleri hazır durumdadır.

İluh Deresini Islahı İle Batman’ın Çehresi Değişecek…

Batman’da ve ilçelerinde 22 derenin ıslahını tamamladık. Böylece 23 meskûn mahal ve 560 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk.

Batman şehir merkezinden geçerek il için sürekli problem oluşturan İluh Deresi’ni tamamen ıslah edip Batman’ın çehresini değiştiriyoruz.

Batman Çayı’nı Islah Ediyoruz…

Batman ili için önem arz eden Batman Çayının Islahı kapsamında toplam 5 kilometre uzunlukta yapacağımız ıslah çalışması ile 10.000 dekar alanı taşkınlardan koruyacağız.
Bu önemli işin inşaat çalışmaları sona yaklaştık. Ayrıca Merkez İluh ve Avşo Dereleri Islahı işinde de çalışmalarımız hızla devam etmektedir. ’dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu;‘’Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.

ilisu-baraji-002.jpg

ilisu-baraji-003.jpg

ilisu-baraji-004.jpg

ilisu-baraji-005.jpg

ilisu-baraji-006.jpg

Kaynak: HÜR24 Haber
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55