• BIST 95.852
 • Altın 190,917
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 24 °C
 • Antalya 24 °C

20 isim listede yer almadı! Ak Parti'de sürpriz liste

20 isim listede yer almadı! Ak Parti'de sürpriz liste
Kongrede Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Merkez Disiplin Kurulu ve Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu üyelikleri için yapılan adaylık başvuru süresi tamamlandı.

Parti yönetiminde yeni isimler var, bir önceki 50 kişilik MKYK'dan yaklaşık 20 isim listede yer bulamadı.

Binali Yıldırım, salondaki 1282 delegenin tamamının imzasıyla Genel Başkan adayı gösterildi 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kongreye gönderdiği mesaj salondakiler tarafından ayakta dinlendi. 

Milliyet.com.tr'den Ercan Sarıkaya kongre salonundan bildiriyor...

14.15 : Konuşması sırasında sesi kısılan Binali Yıldırım, başkanlık sisteminin Türkiye için şart olduğunu söyledi. Yıldırım büyük projeleri teker teker hizmete açacaklarını söyledi.

14.00 : Tek aday Binali Yıldırım kongre konuşmasına başladı. Konuşmasının başında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a selamlarını gönderdi. 

13.50 : Kongrede Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Merkez Disiplin Kurulu ve Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu üyelikleri için yapılan adaylık başvuru süresi tamamlandı. Bir önceki 50 kişilik MKYK’dan yaklaşık 20 isim listede yer bulamadı. Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu, Cemil Çiçek, Ömer Çelik, Faruk Çelik, Recep Akdağ, Mevlüt Çavuşoğlu, Bülent Gedikli gibi isimler listed yok.

İşte listede yer alan isimler...

1 - Abdülhamit Gül         
2 - Ahmet Sorgun        
3 - Ali Aydınlıoğlu        
4 - Asuman Erdoğan        
5 - Ayhan Ogan        
6 - Ayşe Sula Köseoğlu    
7 - Bekir Bozdağ        
8 - Berat Albayrak        
9 - Burhan Kuzu        
10 - Cevdet Yılmaz        
11 - Çiğdem Karaaslan    
12 - Edibe Sözen        
13 - Efkan Ala        
14 - Emine Nur Günay    
15 - Erol Kaya        
16 - F. Seniha Nükhet Hotar    
17 - Fatih Şahin        
18 - Fatma Güldemet Sarı    
19 - Fazilet Dağcı Çığlık    
20 - Fevzi Şanverdi        
21 - Hamza Dağ        
23 - Hüseyin Özbakır    
24 - Jülide Sarıeroğlu    
25 - M. Galip Ensarioğlu
26 - M. Mehdi Eker
27 - Mahmut Kaçar
28 - Markar Esayan
29 - Mehmet Muş
30 - Mehmet Müezzinoğlu
31 - Murat Baybatur
32 - Mustafa Ataş
33 - Mustafa Köse
34 - Mustafa Savaş
35 - Mustafa Şentop
36 - Mustafa Yel
37 - Nurettin Canikli
38 - Özben Y. E. Gökçen
39 - Öznur Çalık
40 - Radiye S. Katırcıoğlu
41 - Ravza Kavakçı Kan
42 - Sema Ramazanoğlu
43 - Serkan Bayram
44 - Şaban Dişli
45 - Vedat Demiröz
46 - Veysi Kaynak
47 - Yasin Aktay
48 - Yaşar Karayel
49 - Zeyid Aslan
50 - Zeynep Alkış

13.35 Binali Yıldırım salondaki 1282 delegenin tamamının imzasıyla Genel Başkan adayı gösterildi.

13.25 Sosyal medyada popüler hale gelen ve kongreye davet edilen Hacı Gürhan, 'Ben Anadolu'yum' isimli şiirini kürsüde okudu, fonda Türkiye haritası vardı.

13.15 : Davutoğlu'nun veda konuşmasının bitmesiyle salondakiler ayağa kalkıp alkışladı. Davutoğlu'na teşkilatlar tarafından Yasin-i Şerif tablosu hediye edildi.

12.55 : Başbakan Davutoğlu: "Bizden yana tüm haklar helal olsun, sizden de helallik istiyorum."

12.50: Başbakan Davutoğlu: "2014 yılında Genel Başkan seçildiğim kongrede 'Bu kongre bir veda kongresi değil, vefa kongresidir' demiştim. O günden bu yana sözlerimize sadık kaldık."

12.47 : Başbakan Davutoğlu veda konuşması yapmak üzere kürsüde...

12.45 : 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kongreye gönderdiği mesaj da okundu.

12.40 : Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kongre mesajı ayakta dinlendi: Prof. Davutoğlu'na bugüne kadar vermiş olduğu hizmet nedeniyle teşekkür ediyorum.

12.40 : Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kongreye gönderdiği mesaj okundu: "Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Cumhurbaşkanı yemini ettiğim gün hukuki bağım kesilmiş olabilir, sizlerle gönül bağım hiçbir zaman kesilmedi, kesilmeyecek."

12.25 : Dombıra şarkısı eşliğinde salonda bir koreografi sahneye kondu. Ortasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yer aldığı koreografinin sağında ve solunda ise Yıldırım ile Davutoğlu vardı.

12.20 : Kongreye muhalefet partilerinden üst düzey katılım var, HDP davetli değil. CHP Genel Sekreteri Kamil Okay Sındır, MHP'yi ise Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirer temsil ediyor.

12.15 : Divan Başkanı Bozdağ: "AK Parti Tayyip'in partisidir. Bu partinin tek lideri var, Tayyip Erdoğandır. AK Parti var olduğu sürece böyle devam edecek."

12.05 : Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, önceki kongrede olduğu gibi Divan Başkanı seçildi.

12.00 Davutoğlu salonu selamlarken bazı partililerin ağladığı objektiflere yansıdı.

11.55 Kongrede, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yıldırım ve Davutoğlu’nun hayatı kısa filmlerle anlatılacak.

11.42 Kongrenin açılışını Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş yaptı. 1470 delegeden 1282'inin salonda hazır olduğu duyuruldu.

11.35 : Arena Spor Salonu'nda hem Yıldırım hem de Davutoğlu giriş yaptığında coşku yüksekti. Davutoğlu ve Yıldırım salonda yan yana oturuyor.

11.25 Başbakan ve eşi Sare Davutoğlu salondaki partililere karanfil attı, çalan şarkı ise Davutoğlu Ahmet Hoca'ydı.

11.20 Başbakan Davutoğlu'nu Binali Yıldırım karşıladı.

11.10 Başbakan Ahmet Davutoğlu kongre salonuna gelmek üzere evinden ayrıldı.

11.05 Binali Yıldırım sahneye Erdoğan şarkısıyla çıktı, kucağında torunları da vardı.

10.55 : Yıldırım 'havayolunu karayolu haline getiren bakan' diye anons edildi.

10.45 : Başkan adayı Yıldırım salonu selamlarken partilierle bol bol selfie çektirdi. Yıldırımın turu sırasında çalan şarkılardan biri Recep Tayyip Erdoğan'dı.

10.32 : Binali Yıldırım sivil plakalı bir araçla geldiği salona giriş yaptı. Yıldırım salona alkışlar girerken partililerle tokalaştı, eşi Semiha Yıldırım ile birlikte tribünlere karanfil attı.

10.30 : Salondan bir başka pankart: 'Ak gönüller taşıyoruz kara çukurları aşıp gelen - Diyarbakır Akgençlik' 

10.25: Salonda sürekli kongreyle ilgili Twitter'da oluşturulan hashtag anons ediliyor.

10.20 : Binali Yıldırım kongreye katılmak üzere evinden ayrılıyor. Yeni Genel Başkan'ın 15 dakika içinde salonda olması bekleniyor.

10.05 : Kongre salonuna henüz Binali Yıldırım gelmedi, milletvekilleri tur atarak illerinden gelen partilileri selamlıyor.

09.55 : Partililer Türk bayrakları ve Ak Parti bayrakları ile Davutoğlu ve Yıldırım'ı bekliyor.

09.50 : Salonda dikkat çeken pankartlar: 'Mesele koltuk değil, siz hala anlamadınız mı', 'Can Türkiye'ye heyecan geldi', 'Reis'e yaşıkır Başkanlık, Adıyaman'a yakışır Bakanlık', 'Kutlu yürüyüşümüze Binali Yıldırım'la devam.'

09.40 : Kongre saat 10.00'da başlayacak, gazeteciler Binali Yıldırım'ın evinin önünde bekliyor.

09.25 : Kongreyi 1000'e yakın gazeteci takip ediyor.

09.00 : Arena spor Salonu'ndaki partililer için seçim şarkıları çalınıyor. En çok tezahüratı Recep Tayyip Erdoğan şarkısına yaptı. Salondaki herkesin ayağa kalktığı şarkı, daha önce seçimlerde çalınan Dombıra.

08.30 : Kongrede iki isim konuşma yapacak. Ahmet Davutoğlu veda konuşması için kürsüye çıkacak, partinin yeni Genel Başkanı Binali Yıldırım ise kürsüden teşekkür edecek. Davutoğlu ve Yıldırım salon dışında konuşma yapmayacak.

07.40 : Ankara Arena Spor Salonu'ndaki kongreye yoğun bir katılım var.

SALON HINCA HIÇ DOLU
Ak Parti, bugün Ankara Arena Spor Salonu’nda 2. olağanüstü kongresini yapıyor. ‘Kutlu Yürüyüşe Devam’ sloganı ile düzenlenen kongreye temayül yoklamasında partililerin yüzde 85’nin desteğini alan Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım tek aday olarak giriyor. Yıldırım, seçim sonucunda AK Parti’nin üçüncü genel başkanı olacak. Kongre salonu binlerce partili tarafından sabah saatlerinden itibaren hınca hıç dolduruldu.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI
Kongre için Ankara ve kongre salonu çevresinde  yoğun güvenlik önlemleri alındı. Salonun çevresi bariyerlerle çevrildi. Arama noktaları oluşturuldu. Kongrenin yapılacağı salon ve çevresinin yanı sıra Ankara'ya giriş noktalarında da yol üzerinde arama yapıldı. Ankara Tren Garı'nın ana girişi dün gece saat 23.00'ten sonar yolcu girişine kapatıldı. Ayrıca, saat 05.00'ten itibaren banliyö trenleri, Ankara Gar İstasyonunda yolcu indirim ve bindirim yapmadı. Salona girişte ise en az üç aramadan geçerek girebilmek mümkün oldu.


TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR TARAFINDAN GELDİLER 
 Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık bin 300 otobüsle kongreye geldi. Kongre salonu hınca hınç doldu. Salonun dışında bahçeheye büyük bir çadır kuruldu. O çadır da dolu. Çadıra dev ekranlar yerleştirildi.  Kongre salonu  içi ve dışında bin 100 civarında görevli  ve binlerce polis görev yapıyor. Kongrenin saat 11:00 sıralarında  Başbakan Ahmet Davutğlu’nun salona gelmesiyle başlaması bekleniyor.
 
KUTLU YÜRÜYÜŞE DEVAM SLOGANLAŞTI
Salonda kırmızı ve beyaz kartonlardan karegrafi hazırlandı. Kutlu yürüyüşe devam sloganını tribünler karşılıklı slogan şeklinde seslendirmeleri dikkat çekti.

Salonda yapılan anonslarda İzmir ve Erzincan’ın ayrı heyecanı ve ayrıcalığı olduğu vurgulandı.
 
İKİ İSİM  3 KEZ KONUŞACAK
Kongrede sadece Başbakan Ahmet Davutoğlu ve  Genel Başkan Adayı Binali Yıldırım birer konuşma yapacak. Bu konuşmanın ardından seçimlere geçilecek. Önce genel başkan seçimi yapılacak daha sonara ise MKYK, Disiplin Kurulu , hakem heyeti seçimleri yapılacak. Aralarında vekillerin de bulunduğu 6 alt çalışma grubu oluşturuldu.6 bin kişiye davetiye gönderildi. Tribünleri binlerce partili doldurdu.
 
BİN 470 DELEGE OY KULLANACAK
Kongrede  bin 470 delege oy kullanacak. Yıldırım'ın, AK Parti 3. Genel Başkan'ı olarak tarihe geçecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurucu Genel Başkan olarak AK Parti'de 13 yıl 13 gün görev yaparken,  Davutoğlu, is e 20 ay 25 gün  görev yaptı.
 
"KUTLU YÜRÜYÜŞE DEVAM" PANKARTLARI
Arena Spor Salonu'na, bugüne kadar partinin genel başkanlığını yapmış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile 3. Genel Başkan adayı Binali Yıldırım'ın fotoğrafları asıldı. Salonda AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin ana teması olan "Kutlu yürüyüşe devam" yazılı pankartlar ile "Durmadan 100 yıla", "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, İlk günkü aşkla, Büyük millet büyük güç, Kutlu yüyüşe Binali Yıldırım’la devam, hedef 2023, Yolun Açık Türkiye,  Hep birlikte yeni Türkiye, birlik dirlik kardeşlik”  yazılı pankartlar da dikkati çekiyor.
 
ADAY OLABİLME ŞARTI
Bir ismin aday olabilmesi için delegenin yüzde 20’sinin teklifi gerekiyor.  AK Parti kulislerinde ikinci bir ismin aday olmayacağı konuşuluyor.  Ancak Ak Parti Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş geçen gün  bir adayın çıkabilmesinin şartı şöyle açıklamıştı: "Kongrede yeni genel başkan adayı çıkar mı, çıkabilir. Ama aday olabilmenin şartları var; delegenin yüzde 20'sinin teklifini alacak bir aday olması lazım. Çıkar mı, çıkabilir tabii... Biz demokrasiye inanıyoruz"

KİM KABİNEYE GİRECEK?
AK Parti’de kongre sonrası hem parti yönetiminde hem de kabinede revizyon bekleniyor. Ak Parti kulislerinde cevabı en çok merak edilen soru kabinedeki revizyon ve kimlerin bakan olacağı. Ak Parti kulislerinde kabineye yeni girecek isimler arasında adı en çok konuşulanlar  Mustafa Şentop, Nihat Zeybekçi, Erol Kaya, Ömer Çelik ve Nurettin Canikli.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hür 24 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 658 98 55